şükela:  tümü | bugün
  • maydanozun tadini sevmeyen, damagina yapisip kalmasina ifrit olan, hatta ve hatta yemegin tadini bozduguna inananlardan olusan topluluk. bu tipler gittigi misafirliklerdeki maydonozlu yemeklerden uzak dururlar, tariflerdeki maydanoz kisimlarini cikararak uygularlar ve maydanozlu kofteden pek haz almayabilirler, fekat mercimek kofte de maydanozsuz olmaz ki kardesim.
  • maydanozu kocaman doğranmışsa veya hiç doğranmamışsa sevmeyen insanlar olabilirler.
  • hayatları boyunca maydonoz denilen acaip faydalı ottan uzak duran insanlardır. benim hayatıma da birkaç tane bu cins varlık girmiştir. bu insanlar, pidenin içinden maydonoz ayıklar, çantasından cımbız çıkartıp o nefis tantuninin içinden küçücük maydonoz tanelerini ayıklar, salatanın içinden maydonoz yapraklarını kenara ayırır...

ancak ben gördüm ki bu maydonozdan kaçan insanoğullarına doğanın bir cezası mıdır nedir her daim karşılarına çıkar.

yine böyle bir insanın doğumgünü için pasta aldık. kestaneli. yaklaşık on kişilik. mumlar yakıldı, üflendi vs. pastayı kestik, dilim dilim servis yaptık. maydonoz düşmanı arkadaşın pasta diliminden bir sap maydonoz çıktı. neden o? neden benim pastamdan değil de onun pastasından? eh unutmamak gerekir ki: keçinin sevmediği ot burnunun dibinde bitermiş.

not: bir kavonoz maydonozdaki c vitamini, bir kilo portakalınkine eşmiş..
  • genelde yemeğin yapım aşamısında kandırılmaya çalışılanlardır.

(bkz: #4158271)
  • yıllarca, aa neden yemiyorsun, çok sağlıklı aslında gibi manasız ikazlara maruz kalmış zavallı insandır,
    şahsen lahmacun dışında hiç birşeyin içinde tahammül edemiyorum, bir de en sevdiğim yemeğin içinde falan çıkınca nasıl bir hayal kırıklığına sebep olur anlatamam, zaten bu acıyı 'tadın' istemem
  • yemeğin tadını bozduğunu düşünür.
  • genellikle çocukluk yıllarında olumsuz tat koşullanması neticesinde oluşmaktadır.

çoğu kişi, bizim gibileri haşlanmış et yemeyip löp löp köfteleri yutan yemek seçen insanlar gibi görseler de, bizler aslında yemek seçen insanlar değiliz. bizler sadece maydanozun kendisini seçmemekteyiz. koyun önümüze ispanağı, ebegümeciyi, parparı, dere otunu, rokayı, tereyi ve daha hatırlamadığım envayi çeşit otu yemezsek bizim ayıbımızdır. yeter ki şu maydanozu koymayın.

bizleri her zaman kandırmaya kalkıştılar, türlü oyunlarla aldatıcı sözler söyleyerek zorla maydanoz yedirmeye çalıştılar. çoğu zaman aç kaldık. ama hiç düşünmediler, bize iğrenç gelenin sadece tadının olmadığını; yemek içerisindeki şekilsiz duruşu, kokusu her şeyi... lütfen bizlerle daha fazla uğraşmayın. bizi olduğumuz gibi kabul edin, bizlerin sizleri kabul ettiği gibi. her ne kadar da ev ahalisi içerisinde azınlıkta olsak bile toplum içerisinde hiç de azımsanmayacak bir sayıya sahibiz. maydanozsuz lahmacun, köfte, pide, salata kısacası yemek istiyoruz.

sonsöz: uzun yıllar mantar, taze fasulye, bamya, bezelye gibi muhteşem gıdaları yemediğim için çok pişman olan biri olarak maydanoz yememekten hiç bir zaman pişmanlık duymadım. varsın vitamini faydası eksik kalsın.