şükela:  tümü | bugün
 • avusturya imparatoru franz joseph ve imparatoriçe elisabeth'in tek oğulları olan veliaht prens rudolph ve 17 yaşındaki mary vetsera'nın 30 ocak 1889 da viyana yakınlarındaki mayerling köşkünde ölü bulunmaları olayıdır.

  prens rudolph tek oğul olması nedeniyle sıkı bir eğitim aldı, askeri eğitimler de gördü. fakat prens rudolph bunların yerine kendisinde daha çok merak uyandıran felsefe edebiyat tarih gibi konularla ilgilenmek istiyordu. dolayısıyla babasıyla zaman zaman anlaşmazlıklar yaşadı. prens rudolph aynı zamanda avcılıkla da ilgiliydi. bu ilgisi nedeniyle mayerling bölgesindeki st. laurance malikanesinin tamamını alarak burayı av köşküne dönüştürdü. prens rudolph'ün veliahtlığının gereği olarak 1881 yılında belçika kralının kızıyla evlendirildi. fakat prens kısa bir süre sonra bu sıkıcı ve zoraki evlilik yerine barones mary vetsera ile bir aşk hayatı yaşamayı tercih etti. fakat bu aşkın asla evlilikle sonuçlanamayacağını anlayan prens ve mary çekildikleri mayerling köşkünde birlikte intihar etti.
 • ne intihar ne de katledilme durumu açısından kesinliği olmayan gizemli bir olaydır.
 • arşidük rudolf'ün oğlu olmadığı için ölümünden sonra yeni taht varisi franz joseph'in kardeşi karl ludwig olmuştur. o da rudolf'ün ölümünden kısa bir süre sonra tifo nedeniyle hayatını kaybettiği için imparatorluğun yeni veliahtı bir sırp milliyetçisi tarafından öldürülen meşhur arşidük franz ferdinand* olmuştur.

  ayrıca mayerling olayı mayerling, the crown prince gibi filmlerde ve rudolf, elisabeth gibi müzikallerde de işlenmiştir.
 • 30 ocak 1889 tarihinde avusturya - macaristan ımparatoru franz joseph ve ımparatoricesi bavyerali elisabeth (sissy) in tek ogullari veliaht prens rudolph ve 17 yasindaki barones mary vetsera` nin birinci kattaki yatak odalarinda olu olarak bulunmalari olayidir. facianin sebebi olarak intihar, cinayet ve daha bircok sebep gosterilmis olmasina ragmen bugune dek facianin neden ve nasil oldugu hakkinda kesin bir bilgi yoktur. resmi aciklamada asiklarin birlikte intihar ettikleri soylenmektedir. olaydan sonra butun deliller ve belgeler ortadan kaybolmustur. fakat ulkenin cogu bu resmi aciklamadan cok rudolph` un babasi ile arasinda taht konusunda anlasmazliklar oldugu icin babasi franz joseph tarafindan oldurulduklerine inanmaktadir.
 • viyana yakınlarında bulunan av köşkü. prensin öldürüldüğü yatak odası şuan kiliseye dönüştürülmüş. kilisedeki dua yerindeki bankonun aynısından ingiltere kraliçesinde de var. çok kasvetli bir mekan. müzeye dönüştürülmüş aynı zamanda. avusturya'nın karanlık olaylarından ve sağda solda konışulması hala mahrem bir konu. şuan köşkte 20 kadat rahibe yaşamakta. katolik mezhebinin sert bir kolu olan yanlış hatırlamıyorsam carmelite rahibeleri. full ibadet etmekteler. insanlara gözükmezler. kendi yakınları ile bile yılda bir kez perde akasından görüşürlermiş filan. doğası mükemmeldir. gidip görünüz efendim.
 • avusturya kralı franz josep'in, oğlu prens rudolf tarafından öldürülmesi hadisesidir.

  franz josep aslında talihsiz bir adamdır. daha evvel de kardeşi maximillian, meksika seferinde yenilip, asiler tarafından kurşuna dizilmiş olup, kendisi de oğlu tarafından, 17 yaşındaki metresi barones maria ile birlikte öldürülmüştür.

  ilginçtir ki bu olaydan 9 yıllık sonra da, karısı elizabeth, bir italyan anarşisti tarafından bıçaklanarak öldürülecekti.

  sonra olanlar malum. arşidük ferdinand, kara el denen gizli bir sırp örgütü tarafından öldürülecek, bu olay 1.dünya savaşı'nı başlatacaktı. şu bir gerçektir ki rudolf her ne kadar veliaht öldürülmüşse de savaşa yanaşmamış, ne var ki savaş taraftarı siyasi partiler savaşa önayak olmuşlardır.
 • istabuluda ziyaret etmististir.prens bu ziyaret anısına kartpostal basilmistir
 • bu facianın anlatıldığı bir de film vardır 1968 tarihli ve mayerling adlı. terence young'un yönettiği bu filmin başrollerinde ise ömer şerif ile catherine deneuve'ün yer almış.