• kara ve denizde, onceden tuzaklanmi$, di$sal bir etki ile patlamak uzere kurulmu$, patlayici duzenek.
  4 ana parcadan olu$ur. kap, funye, yemleme (gerek varsa) ve imla hakki.
  binbir $ekli ve ce$idi vardir.
  (bkz: yemleme)
  (bkz: imla hakki)
  (bkz: funye)
 • sözleri ülkü tamer'e müziği ise z.livaneli ye ait olan türkü formunda hoş bir şarkı.

  kilis'e haber saldım hekim gelecek bildim
  kanı bir yana bırak revan içinde kaldım

  haber saldım kuş ile gagasında yaş ile
  yol gözledim ardından bir sıcacık düş ile
 • şarkının tam sözleri ise;

  "...
  kilise haber saldım
  hekim gelecek bildim
  kanı bir yana bırak
  revan içinde kaldım

  haber saldım kuş ile
  gagasında yaş ile
  yol gözledim ardından
  bir sıcacık düş ile

  ışık vurmaz karama
  bende şifa arama
  ellerim yok ki artık
  tütün basam yarama
  ..."
 • döşemesi kolay temizlemesi zor sinsi patlayıcı. yalnız afganistan, bosna gibi coğrafyaların değil türkiye'nin de yarasıdır mayınlar. kurban çoğunlukla sivil halk, özellikle de çocuklardır. güneydoğu anadolu'da teröristlere karşı döşendiği söylenen mayınlar yüzünden, 1999 ile 2001 yılları arasında çoğunluğu çocuk olmak üzere 97 kişinin hayatını kaybetmiş, 90 kişi de ağır yaralanmıştır.
 • (bkz: kamboçya)
 • galip tekine ait bir film senaryosu.
  mayın döşeli arazide bir uçtan bir uca koşan köylüleri, helikopterle takip edip, köylüler mayına patlayıp ölmeden vurmaya çalışarak, eğlenen amerikan askerlerini anlatır. araziyi ölmeden geçen binlerce dolarlık ödüle sahip olur falan filan.
 • (bkz: mayin tarlasi)
 • ilk defa zülfü livaneliden dinlediğim ve dinlediğim gunden itibaren her ne zaman o şarkıyı duyarsam kesin içemem gereken şarkı. beni içirten nadir şarkılardan birisidir. lakin şimdide içiyorum... lakin şimdi de o şarkıyı dinliyorum.
 • genelllikle yazlari turistlik sahil beldelerinde bulunurlar. yazdan yaza geldikleri bu yerlede, turist hatunlarin cekilmez bas belasi olmuslardir. ilk once gozleriyle uzun sure suzdukten sonra karsidan gelicek yesil isigi beklemeksizin hatunlara yazarlar. sumuk gibi yapismalari ile unludurler. kazara bir turistin onlara dokunmasi durumunda mecazi anlamlarindan siyrilip gercek anlamda patlayici olabilirler. yaptiklari eylemi mayinlik olarak nitelemektedirler. hatta bu olgu yakin zamanda bircok kesimin yasantisina yerlesmis olup, sagda solda kiz kesip, yazma eylemine de kisaca mayinlik denmektedir. kizli erkekli arkadas gruplarinda "abi ortam cok guzel.muthis hatunlar var. hadi gidip saga sola yazalim!" demektense kisaca "mayinlik yapalim mi?" demek, hem kolay olur hem de yapilan eylemin kiz arkadaslar tarafindan anlasilip kinanmasi engellenmis olur.
hesabın var mı? giriş yap