• yürüyüp gitmek için ayakları yoktur mayının, bu yüzden insanlarınkini alır.
  • filmlerde nedense üzerine basıldıktan sonra ancak ayak kaldırıldığında patlar. klasik bir mayında mayın patlayacaksa basıldığı anda patlar, basan kişiye şans tanımaz. mayın döşüyorsanız ne diye düşmanınıza şans tanıyacaksınız ki ?

hem türk filmlerinde hem de ciddi hollywood filmlerinde bu böyledir. bastığınızda ayağı çekmemek gerekir, başka biri tehlikede olan kişiyi her zaman kurtarma şansına sahiptir.
  • sözleri ülkü tamer'e müziği ise z.livaneli ye ait olan türkü formunda hoş bir şarkı.

kilis'e haber saldım hekim gelecek bildim
    kanı bir yana bırak revan içinde kaldım

haber saldım kuş ile gagasında yaş ile
    yol gözledim ardından bir sıcacık düş ile
  • el dedektörleriyle tespit edilmesi imkansız olan ölüm makineleridirler.

en ileri teknoloji dedektörle de arasanız 1 km uzunluğundaki yolun her santiminde öter, size saatlerce topraktan çivi, kola kutusu ve bilimum metali çıkarttırır. önceleri korkarsınız, aletin her ötüşünde yerinize çakılırsınız, kaslarınız birden bire kilitleniverir. fakat aylar boyunca güneşin altında çekilen çile ve hergün saatlerce süren işkenceler sonunda hiç mayına denk gelmezsiniz, hatta artık aletin çıkardığı müziğe şarkı söyleyerek eşlik bile eder duruma gelirsiniz. işte bu noktadan sonra işiniz tamamen allah'a kalmıştır.
  • dünyanın en adi pasif ve ölümcül savaş aracı.

kurşun, şarjördeyken öldürmez; zehirler, tanklardayken zehirlemez; ama bu melet toprakta beklerken öldürür. hem de istediği bir zamanda, yüzyıllar sonrasında bile. sadece gereken tek şey, onun bir şekilde tetiklenmesidir.

mayınlara kabaca anti-tank ve anti-personel şeklinde ayrılabilir, tabi daha değişik mayın türleri de mevcuttur. anti-personel mayınları sanılanın aksine öldürmek üzere dizayn edilmez. anti-personel mayınları basan kişi(leri)nin bir uzvunu kaybettirerek savaş veya pasif savaş sırasında oluşan lojistik destek (sağlık) ve psikolojik yükünü ağırlaştırmak için yapılır. çünkü, bir kişi ölürse ölmüştür artık, üzücüdür, ama savaş sırasında ona yapılacak tek şey ölüsünü geriye göndermektir. ama yaralanıp sağ kalan kişiyi olduğu gibi oracıkta bırakamazsınız, birincisi bu psikolojik olarak diğer savaşanları ve bekleyenleri ağır etkiler, ikincisi ise bir uzvunu kaybeden insan sürekli başka insanlara muhtaç olacağı için geri planda sağlık birimlerinin giderek hantallaşmasına neden olur, savaşın mali ve insan kaynak yükü zorlanır, ki düşmanın istediği de budur.

bir kişi anti-personel mayınına basarsa yaşaması pek mümkünken, birisi anti-tank mayınına basarsa, onun herhangi bir parçasını bulmak çok hayalperest olmayı gerektirir...

dünyada mayın temizlemek, mayın ekmekten çok daha maliyetli ve yavaştır. her temizlenen 1m2 lik mayına yeni 5-6m2 lik yeni mayın arazisi yaratılmaktadır dünyada. en iyi temizleme aracı at mayınlarını %100 temizleyebilirken ap mayınlarını en fazla %90 temizleyebilir ki bu da üzücüdür.

bir alanın mayından kesin temizlendiğini anlamak için o alana bir koyun sürüsü serbest bırakılır. ardından, o bölgedeki halkın güvenini kazanmak için bu alanın üstünde halk-mayın temizleme ekibi arasında dostluk adına futbol maçı yapılır...

dünyadaki nerdeyse tüm devletler ottawa sözleşmesi gereği, mayın üretmeyi durdurmuşlardır. ama bu anlaşmayı üç büyük devlet imzalanamıştır: abd, rusya ve çin.

ve bu devletler dünyanın en büyük üç mayın üreticisidir aynı zamanda...

not: bu entry gündemden tamamen bağımsız yazılmıştır.

not2: alexander goygoyevic, "anti tank mayınlarının havaya uçması için 200 kg gibi bir basınca ihtiyacı var" diye not düşüyor. ben okuduğum örnek üzerine yukarıdaki gibi yazdım, muhtemelen olaydaki mayın hassas olduğundan böyle bir olay cereyan etmiş olabilir.
  • oak ridge national laboratory’de 1998 tarihli mayınların tespitinde bakterilerin kullanılmasına dair bir çalışma yapılmış, bu çalışmaya göre;

mayınlar yerleştirildikten sonra bulundukları toprağa patlayıcı madde sızdırıyormuş. bir tür bakteri mayınlardan sızan patlayıcıların içindeki kimyasallarla (azot) etkileşime girerek ultraviyole ışıkta parlama yapacak bir protein salgılayacak şekilde geliştirilmiş. geliştirilen bakteri havadan mayınlı araziye dağıtılıp gece olması beklendikten sonra arazi ultraviyole ışıkla taranarak mayınların yeri tespit edilebiliyormuş. laboratuvarda yapılan testlerde başarı sağlanmış.

görsel
    görsel

https://twitter.com/…lic/status/1673873984125911040

https://www.osti.gov/biblio/645466
  • şarkının tam sözleri ise;

"...
    kilise haber saldım
    hekim gelecek bildim
    kanı bir yana bırak
    revan içinde kaldım

haber saldım kuş ile
    gagasında yaş ile
    yol gözledim ardından
    bir sıcacık düş ile

ışık vurmaz karama
    bende şifa arama
    ellerim yok ki artık
    tütün basam yarama
    ..."
  • ilk defa zülfü livaneliden dinlediğim ve dinlediğim gunden itibaren her ne zaman o şarkıyı duyarsam kesin içemem gereken şarkı. beni içirten nadir şarkılardan birisidir. lakin şimdide içiyorum... lakin şimdi de o şarkıyı dinliyorum.
  • dosenmis kara mayinlarinin yok edilmesi icin:

1_ elle yok etme: metal dedektorle tespit ederek yok etme.
    2_ biyolojik tespit: tnt koklayan kopekler ve bazen ozel olarak yetistirilen fareler kullanilarak mayinlari yok etme.
    3_bitkiler: mayindan cikan azot oksitlere duyarli olarak renk degistiren hardal bitkisi kullanarak yok etme.
    4_ bakteriler: tnt bulunan ortamda ultraviole isik altinda floresans ozellik gosteren genetik bakteriler uretilir ve bu bakteriler mayin bolgesine sprey edilir. bu yontemin ozelligi cok hizli bir tarama yapilabilmesi.

kara mayilariyla ilgili detayli bilgi alinabilinecek web sayfalari:

www.mineaction.org
    www.thislandwasmine.org
    www.landmineaction.org
    www.icbl.org
    www.stoplanmines.org

kaynak: 16 nisan 2006 tarihli birgun gazetesi
  • sözleri var da, şarkının paylaşılmamış olması hayret verici.

kilis'e haber saldım
    hekim gelecek midir
    kanı bir yana bırak
    revan içinde kaldım

haber saldım kuş ile
    gagasında yaş ile
    yol gözledim ardından
    bir sıcacık düş ile

ışık vurmaz karama
    bende şifa arama
    ellerim yok ki artık
    tütün basam yarama