şükela:  tümü | bugün
116 entry daha
  • öncelikle bir itirafla başlayayım, ben, batman'in superman'i dövdüğü, cücelerin yüzük kovaladığı(linç is coming) filmlerdense, "insan anlatan" filmleri izlemeyi tercih ederim her zaman, sevdiğim şey budur ama nbc sinemasına uzaktım. tam bir dallama bakış açısıyla "yeaaa uzun uzun sessizlikler, çok uzun diyaloglar pff" diyordum hiç izlemeden.

birkaç hafta önce çok sevdiğim ve film zevki konusunda otorite gördüğüm birinin önerisiyle ahlat ağacı'nı izledim. evet, çok uzun diyaloglar da var, çok uzun sessizlikler de. o uzuuun sahneler öyle bir tat bırakıyor ki insanda, sahne değişmesin istiyorsun. çoğu zaman, bir film izlediğini unutup, o insanların hayatından bir kesitte onlarla beraber yaşıyormuşsun gibi hissediyorsun. bu hissiyatı bugün mayıs sıkıntısı'nı izleyince fark ettim. ahlat ağacı'ndan sonra bir tat kalmıştı ağzımda, sözlük' teki başlığına 3-5 kere girip bir şeyler karalamaya çalıştım ama toparlayamamıştım hislerimi, kapatıp çıkmıştım hep. şimdi taşlar yerine oturdu.

--- spoiler ---

"eee n'oldu şimdi? ee ana fikri ne filmin? eee? eee?" diyenler için söyleyeyim; hiçbir şey anlatmadı film ve hiçbir ana fikri yok.

nbc bizi aldı, yenice'ye götürdü ve 38 gün boyunca emin amca' nın evinde misafir kaldık. ufak ufak çevremizdeki insanları tanıdık muhabbet ettikçe. ali' nin müzikli saat alabilmek için cebinde taşıdığı yumurtayı gördük, muzaffer'in çekmeye çalıştığı film için beleş mekan ve ucuz oyuncu aradık kapı kapı gezip, emin amcanın evi yıkılmasın, ağaçları kesilmesin diye kanun maddesi araştırdık kitaplardan, saffet'in ne okulu, ne işi başaramadığını gördük, sırtına vurup "takma lan" dedik.
    sonra işimiz çıktı ve kendi evimize döndük. biz dönerken emin amca ormanda vakit geçiriyordu, etraf yanmasın diye ateşi söndürdü, ali'nin unuttuğu yumurtayı bulup cebe attı.

evimize döndüğümüzde aklımızın bir köşesinde o insanlar kaldı. acaba kadastrocu lavuklar gelip işaretledikleri ağaçları kestiler mi? yoksa emin amcaya verdiler mi oraları?
    muzaffer n'aptı film işini? kasetler çok pahalı bu devirde, illa masraf çıkıyor ama başarır bence. saffet n'oldu? bulabildi mi acaba düzgün iş, okul işi olmayacak onun belli.
    ali, yumurtayı kırıp başka bi tane çaldığını görmedik sanma ama umarım halan babanı ikna etmiştir müzikli saat için. sadık'tan aldığın çakmağı da yakalatma, sigara içiyorsun sanarlar, yersin şamarı.

38 gün dokunduk biz o insanların her ruh haline. şimdi hemen akıldan silinmiyor hayatları.

- filmler bu kameralarla mı çekiliyo muzaffer?

--- spoiler ---
1 entry daha