şükela:  tümü | bugün
  • kuzey kafkasya'da yer alan adigey cumhuriyeti'nin baskentidir.kelime olarak elma vadisi anlamina gelmektedir.
  • çerkez tarihin ve kültründe önemli yeri olan birçok arkeolojşik bulguya rastlanılan şehir. ayrıca şehrin 2 km yakınında bulunan maykop yazıtı sovyetler birliğinde yaşamış halklara ait en eski yazıtlardan biri olma özelliğine sahiptir.
  • adını bir akrabamın memleketi olarak gördüğüm, yerel halkının evlerinin çatılarını rengarenk boyamaktan hoşlandığı rusya-kafkasya civarlarında bir bölge
    (bkz: http://tinyurl.com/67boe4m)
  • 2010 yılında yapılan nüfus sayımına göre nüfusu 154 bin 740 olan adigey özerk cumhuriyeti başkenti.
  • ruhumun, kalbimin ait olduğu, çocuklarımı doğurmak istediğim cennet köşesi...
  • adige'ce de elma vadisi anlamına gelen adigey özerk cumhuriyeti'nin başkenti.
  • adiğe olup da bir kere bu şehrin topraklarına bastıysanız, artık sizin için geri dönüş yoktur. daha doğrusu, artık sadece kesin bir geri dönüş vardır eğer diaspora evladı iseniz. sokaklar, ruslar, ağaçlar lago naki, büyük düzlükler, yeşil dağlar, derin vadiler. bunlar bir zamanlar sizindi. bu maddi bir sahip olma durumu değil elbet, turp toprağa nasıl sahipse öyle. ya olmasaydılar kemirir durur aklınızı. o ait olamama duygusunun nedenini de anlarsınız. ki maykop burada sadece bir simge. yoksa tarihi (batı)adiğe toprakları maykopdan ibaret değil elbet ama bi o kalmış işte gidip gömülebileceğin. ne garip yahu. hiç birine hakkımı helal etmiyorum. insanlık tarihinde, benim orda değil de dünyanın herhangi başka bi yerinde olmama sebep kim var ise, hiç birine hakkımı helal etmiyorum.
  • gördüğüm en güzel yerlerden biri.
    çerkes kardeşler çok şanslı böyle bir başkentleri olduğu için.
    iş gereği daha çok sefer gidip gelecek olmaktan ötürü de mutluyum...
  • tarih, kultur, doga gibi ozellikleriyle adigey özerk cumhuriyeti'nde yer alan sehir. %64 rus nufusa sahiptir. yerli halk adigelerin nufusu %24 civarindadir.
  • anne tarafından çerkezim,150 sene evvel buradan gelmişler.hala uzak akrabalar varmış orada.