• canli maymun beyni restorantlarda soyle yenilir:
    once belirteyim; bu is icin yavru maymunlar kullanilir. maymun yuruyen servantin altindaki bir kafeste kapalidir fakat servant giyotinlerin altindaki kafa skistirma mekanizmasi gibi ikiye ayrilir ve ortasindaki bir delige boynu sikistirilir.sadece kafasi disarda kalir. kafasi sikismis halde servise sunuldugu icin cilgina donmus olan maymunlar minik kafeste hep ayni hareketi yaparlar: panik halinde fir fir donerler. o yuzden donerek gelen bir maymun kafasiyla karsilasirsiniz. garson masadaki en genc bayana metalden bir cekic verir ve kafasini kirmasini soyler. zengin genc bayan once igrenir, sonra cekici alir ve hayvanin kafasina korkarak vurur. korkarak vurdugu icin hayvan olmez, ciyak ciyak bagirarak resmen insan gibi aglamaya baslar. kucuk hanim "iyyyk!" yapar ve cekici birakir. yavru maymunun kafasindan kan sizmaya baslamistir. duydugu korku inanilmazdir. bu sirada masadaki kalin enseli adamlar kizin haline guluyorlardir. kiz da guluyordur zaten. kalin enselilerden biri cekici alir ve maymunun kafasina iki kere hizlica vurur. hayvan kendini parcalarcasina cirpinir ve ölür. eglence sona ermistir. garson cekici alir ve tornavidaya benzer, fransiz servisinde bulunmayan bir aletle hayvanin kafasini acar. yumurta kadar bir beyin cikar yavru hayvandan. her tabaga minik birer lokma servis edilir. kucuk hanim igrenerek agzina atar. kalin enseli adamlar da kizarmis tost ekmegi ve biriki halka sogan ile hala canli olan beyni mideye indirirler. evet bunun olusunu bogazim dugumlenerek izledim. hatirladikca insanligimdan utanirim. o masada olsaydim o cekicle hepsini cerkez tavugu gibi yapardim.
  • eger gelisirse kitap okuma, barlarda dagitma, depresyona girme gibi ozelliklere kavusan beyin..
  • uzak doğuda halen yenmekte olan organ..
  • dondurularak yapılan bir tatlı çeşidi.
  • pekinde meraktan zorla yediğim, normal kuzu beyninden prensip olarak çok bir farkı olmamasına rağmen beni tuhaf düşüncelere yönlendiren tiksindirici ve pahalı element.
  • yamulmuyorsam gunes taner'in bir zamanlar yedigi organ.
  • bir grup nörobilimcinin zayıf elektrik akımları vererek yön verdiği beyin. neuron dergisinde yayımlanan araştırmada ekip, iki hint şebeğini (rherus maymunu) hareket ve görsel talimatlara dayanan görevleri yerine getirecek şekilde eğitti. şebeklere her biri açıp kapanabilen ışıklı dört adet nesne verildi. deneyin başlangıcında maymunlar nesnelerin ortasındaki kolu kavrayabiliyordu. daha sonra, hangi nesnelerin ışığının açık olduğuna bağlı olarak nesneleri elleriyle idare etmeye başladılar. bütün ışıklar açıkken maymunların premotor korteksine düşük seviyeli elektrik akımları verildi. araştırmacılar her bir nesne için beynin farklı noktalarını uyardı. daha sonra ışık etmeni ortadan kaldırıldı. ekip, maymunların sadece mikro uyarımlara bağlı olarak talimatları doğru şekilde gerçekleştirebildiğini gözlemledi.
hesabın var mı? giriş yap