*

şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • maymun çiçeği virüsü, hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir virüs. maymun, fare, küçük memeli hayvanlarla temas edildiyse veya bu hayvanlarla beslenme gibi bir durum varsa bulaş ortaya çıkıyor.

  ingiltere'de koronavirüsten sonra şimdi de monkeypox (maymun çiçeği) virüsü görüldü. ingiliz daily mail gazetesinde yer alan habere göre, resmi makamlar ülkede ölümcül virüsün iki kişide tespit edildiğini doğruladı. ingiliz yetkililer hastaların durumu ile ilgili ilk açıklamayı yaptı. aynı habere göre, virüs tespit edilen iki kişinin bunu yurtdışından aldığı bilgisinin altı çizildi.

  hayvanlar aleminde hastalık yapabilen en büyük virüs olarak biliniyormuş.

  maymun çiçeği çoğunlukla orta ve batı afrika'da görülüyor. ancak ingiliz yetkililer hastaların kimliklerini ve hangi ülkeyi ziyaret ettiklerini açıklamadı. hastaların mayıs ayının ilk haftalarından enfekte olduğu ve ingiltere'ye döndüklerinde pandemi kısıtlamaları kapsamında karantinaya girdikleri açıklandı. ingiliz basınında yer alan haberlere göre, söz konusu hastalar covid kuralları kapsamında ev karantinasında bulunuyordu. sağlık bakanı durumu 'kesinlikle standart' olarak nitelendirdi ve 'bu tür salgınlarla her zaman karşılaşıldığı' konusunda ısrar etti.

  maymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri nelerdir?

  deride kabarcıklara neden olan nadir tropik hastalığa maymunlar, sıçanlar, sincaplar ve diğer küçük memeliler tarafından yayılan bir virüs neden oluyor. ancak bilim insanları bu virüsün insandan insana bulaşmasının oldukça nadir olduğunu belirterek koronavirüs kadar kolay yayılmadığının altını çizdi.

  link
 • ingiltere' den sonra şimdi de abd' de görülmüş virüs *. virüsün nijerya'dan dallas'a seyahat eden bir yolcuda tespit edildiği haberlerde belirtiliyor. umarım pandemiye yeni pandemiler eklenmez.

  " monkeypox ilk olarak 1950'li yılların sonunda laboratuvar maymunlarında görülmüş olup, bunun insandan insana bulaşıcı olduğu bilinmektedir. "

  kaynak
 • bu eksikti. bu da oldu tam oldu
 • abd'nin 27 eyaletinde 200 hasta tanımlanmış.

  daha önce de çin'de görülmüştü.
 • son dönemde ingiltere, ispanya ve portekiz’de görülmüş virüs.
 • hoşgeldin ebu bekir sıddık hassan el mahmut bebek.
 • ismini s.kiyim dediğim virüs türü. maymun çiçeği ne lan? kim koymuş buna bu ismi? gözümün önünde çiçek şekilli maymun kıçı canlandı.*
 • bu nedir kardes medyada bir furya basladi.

  -"hede hodomun kafasi virusu cin de goruldu."

  +ee peki baska bilgi?

  - yok oyle bisi canim al bu bilgiyi ne yaparsan yap.
 • maymun çiçeği virüsü yeni bir virüs değil. ilk olarak 1958 yılında laboratuvar maymunlarında, 1970 yılında ise insanlarda ortaya çıkıyor.
  şimdilik;
  - ingiltere: 9 doğrulanmış vaka
  - portekiz: 5 doğrulanmış vaka, 15 şüpheli
  - ispanya: 23 şüpheli vaka

  “maymun çiçeği virüsü” #monkeypox ile ilgili detaylar:

  - 1-3 gün içinde şikayetler başlıyor.
  - ciltte çiçek döküntüsü oluyor.
  - ateş ve lenf bezlerinde şişme görülüyor.
  - insandan insana, cansız yüzeyden insana ve hayvandan insana bulaşıyor.

  kaynak. tıwıter @zetlorento

  detaylı bilgi: www.seyahatsagligi.gov.tr adresi.
 • kaynak; mynet, yeniçağ, haberpostası.net

  hele şu mynet denilen haber çöplüğünü komple kapatmak lazım bunlar bi haber yapıyor arkasından elli tane sik sok haber sitesi copy-paste ediyor.
hesabın var mı? giriş yap