• akabinde; “türkiye’de sığınmacı olurlar mı? vatandaşlık alırlar mı? seçimde oy kullanırlar mı?” gibi soruları da akıllara getiren soru.
  • olabilir ama bizde bu gidişle o en başa dönücez gibi... eh artık kardeş kardeş oynarız.
  • son yıllarda birbirinden bağımsız maymun türlerinin, taşları alet olarak kullanması üzerine ortaya çıkmış soru. bu türlere bir yenisi daha eklenerek soru tekrar gündeme gelmiş.

--- spoiler ---

maymunlar yavaş yavaş taş devrine giriyor olabilir mi?

kökleri 2004 yılındaki bir keşfe dayanan maymunların taş devrine benzer etkileşimleri, geçtiğimiz günlerde panama'da bulunan bir maymun türünün de eklenmesiyle akıllara, gelecekte tüm maymun türlerinin taş devrine adapte olabilme ihtimalini getirdi.

son 15 yıl içerisinde dünya genelinde çeşitli maymun topluluklarının taş devrine girdiğine yönelik haberler bir hayli artmış durumda. geçtiğimiz günlerde bir yıllık araştırma sonrası fark edilen yeni bir detay, taş kullanarak gündelik işlerini halleden maymun türlerine bir yenisini daha ekledi.

kaynak:
    newscientist

bu da bbc'nin 2015 yılında hazırlamış olduğu haber:
    link

--- spoiler ---

bu haberi benim için ilginç yapan şey;

bir tür bir çağı yaşarken, o çağ, yaşadığı anda isimlendirilmez. çağ bitip, yeni bir çağ başladığında, eldeki gözlemlere göre isimlendirilir diye düşünüyorum. şu anda bir ihtimal olsa da ve işleyiş bu kadar basit olmasa da; bir türün bizim geçmişte yaşadığımız çağa yeni giriyor olması ve bizim bunu anlayıp isimlendirmemiz bana ilginç geldi. sanki insanlık tarihi, farklı bir koldan yeniden başlıyormuş gibi hissettirdi biraz.

ed: kaynak eklendi.
  • hemen yakın çağa yetişip bizi kurtarmalarını beklıyoruz...
hesabın var mı? giriş yap