şükela:  tümü | bugün
 • 3. murat zamanında, osmanlı devleti’nin altıncı şeyhülislâmı olan molla abdülkerim efendi'ye ait ve tamamı aşağıdaki şekilde olan vecize.

  --- spoiler ---
  maymunlar sapık ve fena işlerde kullanılmaktadır, dul kadınlarla ilişkileri olabilir.
  --- spoiler ---

  bunun üzerine halk ayaklanarak maymun satışı yapılan azapkapı denilen çarşıda satılmak üzere bulunan tüm maymunları yakalamıştır.

  cani molla yakalanan maymunların her birini kendi elleriyle asmıştır ve daha büyük, irice olan maymunlar için ayrı idam sehpası hazırlatmıştır. tarihçiler o gün için ‘’ istanbul’da dalında maymun sallanmayan tek bir ağaç bile kalmamıştır ’’ demişlerdir. istanbul maymunlarının bu katliamından sonra mollanın adı ‘’maymunkeş abdülkerim efendi’’ olarak kalmıştır.

  maymunların idam edilmesini tasvir eden bir çizim

  maymunların osmanlı'da ne işi varmış diyenler için:

  osmanlı’nın kara zaferleri kadar donanmadaki başarısı da fazlaydı. bu başarıda maymunların da etkisi büyüktü. bilindiği üzere maymunların kıvrak zekaları ve kurnazlıkları şaşırtıcıdır. kuzey afrika’dan getirilen maymunlar eğitilip, gemide kalyon gözcü direklerinde kullanılıyordu. keskin görme yetileri sayesinde uzaktaki kalyonları görüp haber veriyorlardı.

  sunay akın 23 mart 2007'de sabah gazetesi'ne yazdığı insanlar cehennemi başlıklı köşe yazısında şöyle anlatıyor:

  --- spoiler ---
  istanbul'da yasaklanan hayvan yalnızca sokak köpeği olmamıştır. kuzey afrika'nın, imparatorluk sınırlarına katılmasından sonra kente getirilen ve zenginler arasında bir süs oyuncağına dönüşen maymunlar da yasaklardan paylarına düşeni fazlasıyla almışlardır. halk arasında yaygınlaşan maymun sevgisine düşman olan, ııı. murat'ın imamı ve sonradan rumeli kazaskeri görevine atanan molla abdülkerim efendi'dir. nefretinden dolayı 'maymunkeş imam' olarak anılan abdülkerim efendi zamanında, istanbul'da neredeyse dallarına bir maymun asılmayan ağaç kalmamıştır. iri yapılı maymunlar için özel idam sehpaları bile hazırlatan maymunkeş imam, atıyla istanbul'u gezmekte, zavallı hayvanların iplerini bizzat kendi elleriyle çekmekteydi. oysa, osmanlı donanmasının akdeniz'de kurduğu egemenlikte büyük payı vardır maymunların! özellikle ıı. beyazıt'tan sonra, maymunların uzağı görmedeki başarılarından faydanılmak amacıyla onları birer dürbün gibi kullanma yoluna gidilmiştir. gelibolu ve istanbul'daki tersanelerde özel bir eğitimden geçirilen maymunlar, görev yaptıkları gemilerin direklerinde gözlerini ufuktan ayırmaz ve bir gemi gördüklerinde aşağıya haber verirlerdi.
  --- spoiler ---

  kaynak: tarihkurdu/evrim ağacı
 • bu dinciler eskiden de malmış hala öyleler.