şükela:  tümü | bugün
  • bulgur pilavından tutun da tantuniye kadar en alakasız yerlerde bile kullandığım, evde yapımı zor sos.
    yok yağ doluymuş, yok selülit yapıyormuş yok ebesinin nikahıymış umrumda değil!
    bayılıyorum bu lezzete, sevdiğim sürece de yemeye devam edeceğim.

(bkz: nez mayo giyerse nolur?)
  • uğruna can verilesi sos. kıskanıyorum seni.kimseler beğenmesin papatis kızartmalarına ,pizzalarına, hamburgerlerine, makarnalarına boca etmesin. sen hep benim kal, ben hep senin. hani ilk tanıştığımız zamanı hatırlarsın belki gözümüzde , tebessümlerin saklandıkları yerden çıkmalarını. ah mayonez korkuyorum.. sana zarar vermekten, seni yeterince düşünememekten, hakettiğin değeri verememekten..ayrıca bbq sos sen de kardeşimsin seninle ilişkimiz bambaşka kulvarlarda seyir halinde o yüzden darılmanı istemem.teyzemgillere selamlar.
  • patatesi haşla,ikiye böl,mayonez sür,azcık da tuz serp.al sana süper atıştırmalık.varsa peynir de iyi gider yanında.yoğurtlu karışımlar dışında mayonezi tek tükettiğim tarif budur.
  • süper ve ucuz bir saç maskesi malzemesi. içine güzel kokulu uçucu yağ ve vitamin-bepanten karışımı da katılırsa sonrasında iğrenç kokmaz, haftada bir yapıldığında saçı besler.
  • ispanyol kokenli bir akdeniz sosu. haliyle turk tamak tadina birebir uyuyor.
  • ilkokul zamanlarında çorba kaşığıyla yediğim şey. nasıl bir mideymiş benimki bilmiyorum. içinde yumurta olduğu gerçeğiyle yüzleştiğim gün ise aramıza aşılması zor engeller girmiş oldu.
  • ketçap ile birlikte uygun oranlarda karıştırıldığında* sandviçi orgazmik hale getirir.
  • bir zamanlar, mayonez yemeyen bir vejetaryen arkadaşım vardı.

bir insanın mayonez sevmemesi, mayonez yememesi bana o derece garip o derece anlaşılmaz görünmüştü ki, "aaa mayonez yemiyor musun? neden kii?" diye sormuştum. yani bir insanın mayonez yememesi için, ciddi ciddi yerse ölecek derecede alerjisi filan olmalıydı. "çünkü içinde yumurta var" dedi.

diyecek kelime bulamadım. öyle ağzım açık kalakaldım. bir insan nasıl yumurta yemez ki! küçük kıt beynim bunu anlayamadı, algılayamadı. kolestrolden, safra kesesinden filan geberecek haldeki akrabalarım bile, söz konusu yumurta olunca sikerim diyetini eşiğine hızlıca geliyorlardı.

ben patteslerimi mayoneze hunharca bulayıp yerken, hisli hisli bakmıştı bana. yahut bana öyle geldi. "tadı nasıl" diye sordu. nasıl içim burkuldu, sanki manavdan tropik meyve alırken mendil satan çocuk görmüşüm gibi. tarif edemedim.

üstünden yıllar geçince, insan anlıyor tabi dallamalığını. şimdi vejetaryen olmak nedir, insan neden yumurta yememeyi tercih edebilir anlayabiliyorum. benim "hisli hisli baktı" olarak algıladığım bakış, belki de tiksintiydi.

ayrıca artık mayonezi eskisi kadar çok yiyemiyorum. sarımsaklı mayonezse acımam ama.
  • hazır mayonezlerin en iyisi tartışmasız açık ara heinz marka olanıdır.*
  • pek çok salatada yoğurtla karıştırılarak lezzetinden azami, zararından asgari faydalanabilinecek çeşni maddesi