şükela:  tümü | bugün
  • yakında trt çocuk'ta yayınlanmaya başlayacak, bu yıl prix jeunesse international'da finalist olabilmeyi başarmış yeni çizgi film. anladığım kadarıyla yörükleri ve maysa adında küçük bir kızla en iyi arkadaşı bulut'un maceralarını anlatan, hafiften büyüklere de hitap eden bir çizgi film. geçenlerde plot bölümü trt çocuk'ta yayınlanmış, yutupta dandik kalitede de olsa bulunabiliyor sanırım.

şöyle bir tanıtım vidyosu var:

https://vimeo.com/87096317
  • videodan anlaşıldığı kadarıyla pepee mallığından çok daha kaliteli bir yapım olarak görünen proje. pek fazla didaktikliğe kaçmadan en azından sağlam bir öyküye sahip olabileceğinin ipuçlarını veriyor.
  • olmus bu olmus. sukela!
  • türk veya anadolu kaynaklı mitolojik masal öğeleri içeren çizgi film
  • erdemli olmayı, doğanın bir parçası olmayı konu edinmiş bir çizgi film. çocuklar seviyor, yetişkinler bayılıyor. göçebelik konusunu işleyiş şekli de şukelayı hak ediyor.
  • terapi gibi bir şey!

izlediğim ilk günden beri maysayım ben! ya da maysa ben! dedenin ve nineni anlattığı masallar, canlandırmalar, müzikler, ruhunu dinlendiriyor insanın. izin günlerimde dört gözle beklediğim çizgi filmlerden.
  • bu defa olmuş dediğim türk yapımı çizgi film. gerçekten olmuş. çocuklar izlerken çaktırmadan izliyorum sanıyordum. geçen küçük kızım "baba sen de hiç kaçırmıyorsun bu çizgi filmi haa" dedi. özellikle müziği çok güzel, konu özgün. trt'ye tebrik mesajları atalım da devam ettirsinler şunu.

edit: üşenmedim girdim trt çocuk'un internet sitesine ve iletişim bölümüne kısa bir tebrik mesajı attım. devamı gelir umarım.
  • an itibariyle trt cocuk ta yayınlanan cizgifilm. oglum galiba maysa ya asik oldu. cok seker bir karakter vesselam. dede ve nine bilge kisiler. cocuklar caliskan yardimsever. anne babalar ozverili. daha ne olsun. kaybolmaya yuz tutmus degerlerimizi hatırlatıyorlar. hayvan sevgisi,ailenin onemi, sokak oyunlari her sekilde tum zorluklara ragmen mutlu olabilmeyi basaran yoruk sakinleri. cok basarili. kaliteli bir cizgifilm.
  • inşallah biryerlerden esinlenmemişizdir temkiniyle, ürkek sevdiğimiz eser. yörükler şiveli konuşsa daha bi otantik olurmuş sanki. bu kadar yaratıcı şeyler yapanlar vardı da biz o pepe işkencesine niye katlandık bunca vakit?