şükela:  tümü | bugün
 • yakında trt çocuk'ta yayınlanmaya başlayacak, bu yıl prix jeunesse international'da finalist olabilmeyi başarmış yeni çizgi film. anladığım kadarıyla yörükleri ve maysa adında küçük bir kızla en iyi arkadaşı bulut'un maceralarını anlatan, hafiften büyüklere de hitap eden bir çizgi film. geçenlerde plot bölümü trt çocuk'ta yayınlanmış, yutupta dandik kalitede de olsa bulunabiliyor sanırım.

  şöyle bir tanıtım vidyosu var:

  https://vimeo.com/87096317
 • videodan anlaşıldığı kadarıyla pepee mallığından çok daha kaliteli bir yapım olarak görünen proje. pek fazla didaktikliğe kaçmadan en azından sağlam bir öyküye sahip olabileceğinin ipuçlarını veriyor.
 • zamane çocuklar için temposunun yavaş olması haricinde müzikleri ve konusuyla ele alındığında çok iyi bir iş başarmış yapımcı arkadaşlar.. tebrik etmek lazım.

  rahmetli dedemin çoban takvimi geliyor aklıma denkgelip izledikçe.. çocuk seyrediyor biz de bakıyoruz doğru söyleyelim.

  ama şöyle bir tehlike var, malum zihniyet her yerde hakim.. arapperest kişilik bozukluğu olan bir bademi evvel görüp de "çizgi filmde şamanizm propagandası yapıyollar" bile diyebilir. vaktiyle pepe'nin ninesinin başörtü bağlama şekline takıp alevi propagandası dediler.

  yapımcıların, özellikle metin yazarlarının bu konuda geri adım atmamasını, hatta inadına gidip toros yörüklerinin yaşamlarını yerinde inceleyip onlarda ne varsa bire bir senaryoya aktarmalarını istiyorum. siz kaybolup gitmekte olan bir şeye şahitlik edeceksiniz çünkü..
 • fragmandan spoiler:

  --- spoiler ---

  biliyo musun?
  dedem bizim de kırlangıçlara benzediğimizi söyledi.
  vedalaşmak demek bir daha,
  görüşme umudu olmamak demekmiş..

  ama biz gene geleceğiz ki..

  ben büyüyünce en uzak yerlere göçücem..
  --- spoiler ---

  bazen geri gelemiyorsun maysa.. hep o uzak yerlerde kalıyor aklın.. sen gittiğin yerde misin yoksa aklın burada mı kalacak.. aklımız mı çocukluğumuz mu maysa?
 • olmus bu olmus. sukela!
 • türk veya anadolu kaynaklı mitolojik masal öğeleri içeren çizgi film
 • erdemli olmayı, doğanın bir parçası olmayı konu edinmiş bir çizgi film. çocuklar seviyor, yetişkinler bayılıyor. göçebelik konusunu işleyiş şekli de şukelayı hak ediyor.
 • terapi gibi bir şey!

  izlediğim ilk günden beri maysayım ben! ya da maysa ben! dedenin ve nineni anlattığı masallar, canlandırmalar, müzikler, ruhunu dinlendiriyor insanın. izin günlerimde dört gözle beklediğim çizgi filmlerden.
 • bu defa olmuş dediğim türk yapımı çizgi film. gerçekten olmuş. çocuklar izlerken çaktırmadan izliyorum sanıyordum. geçen küçük kızım "baba sen de hiç kaçırmıyorsun bu çizgi filmi haa" dedi. özellikle müziği çok güzel, konu özgün. trt'ye tebrik mesajları atalım da devam ettirsinler şunu.

  edit: üşenmedim girdim trt çocuk'un internet sitesine ve iletişim bölümüne kısa bir tebrik mesajı attım. devamı gelir umarım.