• zamane çocuklar için temposunun yavaş olması haricinde müzikleri ve konusuyla ele alındığında çok iyi bir iş başarmış yapımcı arkadaşlar.. tebrik etmek lazım.

rahmetli dedemin çoban takvimi geliyor aklıma denkgelip izledikçe.. çocuk seyrediyor biz de bakıyoruz doğru söyleyelim.

ama şöyle bir tehlike var, malum zihniyet her yerde hakim.. arapperest kişilik bozukluğu olan bir bademi evvel görüp de "çizgi filmde şamanizm propagandası yapıyollar" bile diyebilir. vaktiyle pepe'nin ninesinin başörtü bağlama şekline takıp alevi propagandası dediler.

yapımcıların, özellikle metin yazarlarının bu konuda geri adım atmamasını, hatta inadına gidip toros yörüklerinin yaşamlarını yerinde inceleyip onlarda ne varsa bire bir senaryoya aktarmalarını istiyorum. siz kaybolup gitmekte olan bir şeye şahitlik edeceksiniz çünkü..
  • fragmandan spoiler:

--- spoiler ---

biliyo musun?
    dedem bizim de kırlangıçlara benzediğimizi söyledi.
    vedalaşmak demek bir daha,
    görüşme umudu olmamak demekmiş..

ama biz gene geleceğiz ki..

ben büyüyünce en uzak yerlere göçücem..
    --- spoiler ---

bazen geri gelemiyorsun maysa.. hep o uzak yerlerde kalıyor aklın.. sen gittiğin yerde misin yoksa aklın burada mı kalacak.. aklımız mı çocukluğumuz mu maysa?
  • yakında trt çocuk'ta yayınlanmaya başlayacak, bu yıl prix jeunesse international'da finalist olabilmeyi başarmış yeni çizgi film. anladığım kadarıyla yörükleri ve maysa adında küçük bir kızla en iyi arkadaşı bulut'un maceralarını anlatan, hafiften büyüklere de hitap eden bir çizgi film. geçenlerde plot bölümü trt çocuk'ta yayınlanmış, yutupta dandik kalitede de olsa bulunabiliyor sanırım.

şöyle bir tanıtım vidyosu var:

https://vimeo.com/87096317
  • erdemli olmayı, doğanın bir parçası olmayı konu edinmiş bir çizgi film. çocuklar seviyor, yetişkinler bayılıyor. göçebelik konusunu işleyiş şekli de şukelayı hak ediyor.
  • bu defa olmuş dediğim türk yapımı çizgi film. gerçekten olmuş. çocuklar izlerken çaktırmadan izliyorum sanıyordum. geçen küçük kızım "baba sen de hiç kaçırmıyorsun bu çizgi filmi haa" dedi. özellikle müziği çok güzel, konu özgün. trt'ye tebrik mesajları atalım da devam ettirsinler şunu.

edit: üşenmedim girdim trt çocuk'un internet sitesine ve iletişim bölümüne kısa bir tebrik mesajı attım. devamı gelir umarım.
  • güzelliği şöyle dursun, içindeki güneş ana karakteri rahmetli babaannemin aynısı. izledik inanamıyorum. ve zaten yaşadıkça, bir zaman sonra, ölenler çoğaldıkça hayatta, gerçek, hayal, ölenler, çizgi filmler hep karıştı bende. hiç yaşamamış gibi değil mi ölen de? çizgi filmler bile bazı zamanlar gerçektiler bence. öyle sahneler var ki bu çizgi filmde hayat bazen o kadar gerçek değil. içindeki babaannemdir dersem, kim aksini iddia edebilir?

babaanneler de babaanneydi eskiden be. şimdi oğlumun babaannesi bana kumsalda gördüğü kaslı adamı gösterip; '' bu adamla yattığını düşünsene '' diyor. "düşünemem anne olur mu ?" diyorum, "ben düşündüm oldu." diye de cevap veriyor. benim babaannem yaptığı peynirleri nasırlı parmaklarıyla bana tattırır, patates sökmeyi öğretirdi elindeki şimdi isimin hatırlamadığım aletle.

neyse işte, babaanneler babaanneye, anneler anneye benzerdi önceden galiba. şimdi herkes ''bi beş dakka lavobaya gideyim de yerime bakıver.'' diyen esnafın bıraktığı biçare gibi durumlardan bihaber ve eğreti hayattaki yerine. ben mesela, yarım öğretmenim, yarım anne, çeyrek evladıyım ailemin, yüzde altmış dokuz falan da ev hanımı belki de (küsuratlı sayı malum,anladığınız hikaye).

her şey yarım. o yüzden bu entry de.
  • olmus bu olmus. sukela!
  • türk veya anadolu kaynaklı mitolojik masal öğeleri içeren çizgi film
  • videodan anlaşıldığı kadarıyla pepee mallığından çok daha kaliteli bir yapım olarak görünen proje. pek fazla didaktikliğe kaçmadan en azından sağlam bir öyküye sahip olabileceğinin ipuçlarını veriyor.
  • bir bölümünde geçen çok önemli bir şeyi aktarmak istiyorum. aslında spoiler olarak görmüyorum izlemeseniz de okuyun derim. sanırım 10uncu bölümde geçiyor.
    --- spoiler ---

maysa ve çocuklar maysa'nın rüyasında kardanadamın evine giderler. maysa kardanadama dedesinin bir tane ozan aradığını, yaşamı boyunca yaşadıklarını hikaye olarak anlatmak istediğini söyler. bunu neden istiyor anlamıyorum der. kardanadam da çok derin bir şekilde 'erimemek için' der.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap