şükela:  tümü | bugün
 • alkol ve kahvenin karıştırılmasıyla elde edilen içki. vakti zamanında fransız askerlerinin su gibi tükettiği söylenir.
 • cezayir kökenli olmakla birlikte, portekiz'de daha ünlü olan, hatta çoğunlukla portekiz'e ait olarak bilinen bir kahve. yaz mevsiminde bolca tüketilir.

  tarifi ise gayet basit;

  yarım bardak limon suyu, bir bardak cold brew kahve, şeker ve buza ihtiyacımız var.

  kahveye dilediğimiz miktarda şeker katıyoruz, epeyce bir karıştırıyoruz. üzerine limon suyunu ekleyip buz dolu bardağa döküyoruz.

  basitçe "limonatalı kahve" denebilir. eğer işin kolayına kaçmak isterseniz cold brew kahve üzerine direkt marketten aldığınız limonatadan da ekleyebilirsiniz. fakat markette satılan limonatalar çok şekerli olduğu için şekerini ayarlayabildiğimiz şekilde hazırlamak daha doğru bana kalırsa.

  bu klasik tarifiydi. bazı yerler içine nane veya rom da ekliyor. özellikle rom eklenen versiyonu klasik versiyondan daha da popüler.
 • kahve secimi filtre kahve, americano ve cold brew uclusunun disina cikmayan biri olarak; expresso, tonik ve limondan olusan versiyonunu deneyimleme firsati buldugum soguk kahve.

  hazirlayan kisi esas versiyonunda icine rom eklendigini soyledi.

  cok begendigimi soyleyemeyecegim lakin fena bir icecek degil. farkli bir secenek arayanlar tercih edebilir.