şükela:  tümü | bugün
 • mazda 121'in yerini alan, mazda'nın yeni tasarım anlayışından etkilenmiş, kısa fakat yüksek yapısıyla opel agila'ya benzeyen otomobil..
 • ülkemize ithal edilmeyen, yakın zaman önce avrupa'da, ford ve psa** tarafından kullanılan 1,4 68 hp'lik turbo dizel motor ile donatılan otomobil...
 • mazda'nın son yıllarda türkiye'de satışlarının düşmesi ve kullanıcıların memnuniyetsizliği nedeniyle dağıtımcı mermerler a.ş ile sözleşmesini bitirip, pazara kendi girme kararından sonra; 2008 yılından itibaren türkiye'de de satışa sunulması beklenen otomobil.

  bir diğeri için,
  (bkz: mazda cx 7)

  bir de, her mazda modeli gibi tam adı "mazda mazda2"'dir esasında. mazda mazda3, mazda mazda6 gibi.
 • türkiye'de satışa sunulmuş olan otomobil.

  http://www.mazda-tr.com/
 • hafta sonu gittim, yerinde inceledim, test sürüşü yaptım ve çok beğendim.

  ülkemizdeki dağıtıcı firmayı değiştirdikten sonra satış rakamlarını tekrar canlandırmak için atağa kalkan mazda’nın bu sınıfta çok şey beklediği mazda 2, gördüğüm ilk andan itibaren beni çeken bir arabaydı. ben de kıçımdaki kurda daha fazla engel olamadım ve atladığım gibi soluğu mazda bayisinde aldım.

  daha önce fotoğraflarını görmüş olanlar için ilk önce şunu söyleyeyim; resimlerinden çok daha güzel bir araba. daha ilk bakışta bunu belli ediyor. gerçekten çok şık bir tasarımı ve iddialı çizgileri var. showroom’un önünde, görüş alanına girenlerin ayaklarını istem dışı olarak kendisine yönlendirecek kadar kuvvetli bir çekim alanı var.

  bence, tercihini bu sınıftan yana kullanacak kişilerin oldukça hoşuna gidecek bir araç. ama “ben arabada yayılmak istiyorum kardeşim, park sorunu, yakıtı falan önemli değil” diyecek arkadaşlarımız beğenmeyecektir. zira aracımız gayet ufak. tabi bunun getirisi de pratik bir kullanım ve yakıt ekonomisi. ancak tüm ufaklığına rağmen yine de aileler tarafından da tercih edilebilir.

  etkileyici tasarımı yanında, iç mekanında da gayet kaliteli bir ortam yaratılmış. konsolda kullanılan plastik, uzun yıllar boyunca tıkırtı yapmayacak kadar kaliteli ve dolgun gözüküyor. arka koltuklar için diz mesafesi pek fazla olmasa da sınıfının beklentilerini tatmin edecek derecede. yine de arka koltuğa uzun boylu birisi oturduğunda dizlerini sırtınızda hissedeceksiniz. bagajı da idare eder. ama, arka koltuklarda raylı sistem bulunsa ve ihtiyaca göre bagaj alanı arttırılabilse daha kullanışlı olurmuş. bu ihtiyacı da tamamen yatabilen koltuklar sayesinde bir dereceye kadar gidermek mümkün.

  kullanım izlenimlerime gelince, son derece pratik bir direksiyonu ve manevra kabiliyeti var. vites geçişleri gayet başarılı. benim kullandığım 1.3 benzinli 86 hp versiyonu hızlanma konusunda gayet istekli görülüyordu. şu an kullanmakta olduğum 1.3 benzinli 87 hp toyota yaris’den daha seri olduğunu söyleyebilirim. kabin gürültüsü konusunda iki aracı kıyaslayacak olursam, anlamlı bir fark göremedim. neticede bu segmentte kabul edilebilecek bir düzeyde. yol tutuşu ise fazla zorlamamakla beraber fena gibi gelmedi. yüksekliği yaris ya da jazz kadar olmadığından, yan rüzgarlardan o kadar etkilenmiyor. güvenlik unsurları da oldukça tatmin edici. örneğin, altı hava yastığı standart olarak sunuluyor. abs ve ebd de standart özellikler arasında. bir de ne olduğunu bilmemekle birlikte mazda gelişmiş darbe önleme sistemi (maidas) bulunuyor. sanıyorum iyi bir şeydir. yakıt değerleri de fabrika verilerine göre oldukça makul seviyelerde. onu da uzun vadede kullanarak test etmek gerek.

  sonuç olarak bence gayet güzel ve dikkat çekici bir araç. küçüklerin sınıfında beklentileri oldukça tatmin edecektir. ben oldukça beğendim diyebilirim.

  ancak;

  bu aracın bazı handikapları mevcut.

  öncelikle, ülkemizdeki yakıt fiyatları bakımından artık neredeyse bir gereklilik haline gelen dizel motor seçeneği, mazda 2’de bulunmuyor. 1.3 - 86 hp ve 1.5 – 103 hp olmak üzere iki benzinli motor seçeneği mevcut. ama “az yaksın” diye tercih edilen ve genelde şehir içinde kullanılan bu araç işin 1.5 motor seçeneği bana mantıksız geldi. yani, yakıt ekonomisi için aldığınız ufacık arabanızın bir yakıt canavarına dönüşme ihtimali olacak. bence 1.3 benzinli ideal. bir de dizel alternatifi olsa güzel olurdu.

  ikinci olarak, sınıfında daha önce üretilmiş, deliler gibi satmış ve kronik arızaları, olumsuzlukları yıllar içinde deneme yanılma yöntemi ile giderilen rakipleri varken, ülkemize ilk defa bu sınıfta araba getiren mazda’yı tercih etmek bana biraz macera gibi gözüktü. ha, “ben macerayı seviyorum” derseniz başka.

  ben de diyebilirdim. fakat aracımızın üçüncü ve bana göre en büyük handikabı buna engel oldu.

  fiyatı.

  mazda 2’nin baz modeli 29.900’lik bir fiyata satılıyor. ayrıca bu fiyata metalik boya da dahil değil. “high” olarak adlandırılan diğer donanım seviyesi ise 31. 300 ytl. onda da baz modele ek olarak otomatik klima, yol bilgisayarı ve 16 inç çelik jant var.

  sınıfındaki diğer rakipleri ile ufak bir kıyaslama yapmak için şu fiyatları vermek de faydalı olacaktır;

  opel corsa - 25.729 ‘dan başlıyor ve 27.894 ytl’ye dizel modeli mevcut.

  toyota yaris - 27.800’den başlıyor. en üst donanıma sahip benzinli “sol multimode” modeli 29. 800 ytl. ayrıca terra dize modeli de 30.500 ytl.

  honda jazz – giriş modeli 26.300’den başlıyor.

  ford fiesta – yakında kasası yenilenecek olan fiesta’nın baz modeli 24.640 ytl. dizel modelleri 26.000 ytl’den başlıyor. en üst donanıma sahip dizel “ghia” modeli ise 28.410 ytl.

  peugeot 207 – baz modeli 26.690 ytl olan 207’nin dizelleri ise 30.690 ytl’den başlıyor.

  citroen c3 – baz modeli 23.740, dizel modeli 26,363 ytl’den başlıyor.

  nissan note – baz modeli olan “visia” 27.390, üst modeli olan “tekna” dizel ise 29.990 ytl.

  renault clio – benzinli modelleri 24.900’dan, dizelleri 29.377 ytl’den başlıyor.

  fiat grande punto – giriş modeli 25.750, multijet dizel modeli 29.750 ytl

  bu fiyatlar ışığında, ürün gamı zaten dar olan mazda 2’nin, rakipleri karşısında bir de fiyat dezavantajı bulunduğunu söyleyebiliriz. piyasadaki, kendi müşteri kitlesine sahip rakiplerinin dizel modelleri ile aynı fiyata sahip mazda 2’yi, ben maalesef tercih edemiyorum.

  netice olarak çok beğendiğim, ancak alamayacağım arabadır. % 10 – 15 daha ucuz bir lansman fiyatı ile satışa sunulsa deli gibi satabilirdi oysa.
 • 2011 benzinli modeli 70 mpg = 29.76 km / l yakacakmış.

  yani türk ölçülerine göre 100 km'de 3.36 litre..

  hibrid olmadığına dikkatinizi çekerim.

  http://www.greencarreports.com/…without-an-electric

  tabii amerika fiyatına bakıp küfretmek isteyenler için:
  http://www.greencarreports.com/…da2-priced-at-13980

hesabın var mı? giriş yap