197 entry daha
  • c sınıfı, sportif görünüşlü, hatchback araba arayan bir yakınıma audi a3 ile birlikte önerdim bu aracı. artısını eksisini de anlattım. yakınım arabaya aşık oldu, zaten bir arabayı 10 yıl kullanacak tipte birisi. gelgelelim, yurdumun otomotiv sektörünün nabzını tutan uzmanları, "piyasası yok, satamazsın" diyerek vazgeçirmişler.

lan olm yıl oldu 2015 biraz kendinizi aşın artık yav, siz herkesi bu şekilde vazgeçirirseniz tabi piyasası olmaz aracın. adamlar kıçını yırtıp yılın otomobilini falan yapıyor, her boku bilen türk otomotiv gurusu "piyasası yok" diyor. ondan sonra "mazda türkiye'yi siklemiyor". siklemez tabi!

edit: burada bahsettiğim araç mazda3 skyactiv'dir tabi ki. benden sonra bir sürü entry girilmiş ama gördüğüm kadarıyla daha böyle bir modelden bile habersiz olan insanlar entry girmişler.
  • çok övülüyor ama alacak adam da bir yandan korkutuluyor. birileri bu arabaya aşık olacak ama düşünüp taşınıp golf alacak. kader.
  • otomotiv sektörünün nabzını tutan uzmanı olarak söylüyorum, piyasası yok.
    hatta geçende birini keklemişler, şöyle iyi böyle iyi filan, gel kardeşim dedim.
    "sen bu arabaya 10 sene binecen, güzeel. hadi satmak istedin, oldu ya paraya sıkıştın ne olacak" adam anında döndü.
    "mazda adam mıdır?" dediğimde zaten çoktan tok kapı sesine doğru yönelmişti.

bakın bu dramdır! bunun hesabını kimse veremez, mazda yetkilileri bile.

hoş araba ama almam. nedeni sadece piyasası değil, 90'lı yıllarda bozulup duran eski okul servisim.

edit: olm yukaradaki arkadaşın otomotiv sektörünün nabzını tutan uzmanı terimini beğenip trollük yaptım, niye ciddiye aldınız lan. mesajla "ne alınır" diye soranlar var amk. ben bilmiyor aga piyasa filan.
  • 2014 model (skyactiv 2.0l) hatchback'i ile 20 ayda 60bin mil yapip her 4bin mil'de yag degisimi + tekerlek cevirimi disinda bana bir masrafi olmayan araba. 87 oktan benzin ile sehir ici 35 (~7lt/100km), sehirlerarasi 39mpg (~6lt/100km) rahat gidiliyor. tr'deki ikinci el korkusu abd'de de var. ama mazda 3'u olan arkadaslarimdan zorunluluk disinda satani da gormedim. verdiginiz paraya daha iyisini alamayacagini biliyorsaniz neden satmak isteyesiniz degil mi? ne diyor siz amerikalilar buna: bang for the buck
  • 2007 model otomatik viteslisini kullanıyorum şu anda. 2007 model honda civic ile arasında dağlar kadar fark var. sanki attan inip eşeğe binmiş gibi hissediyosun civic'e binince. demem o ki alın aldırın arkadaşlar.
  • tıpkı mazda 6 gibi sınıfının en iyisidir.

ne yazık ki "ikinci eli yok" diye satılmıyor. beyaz focusların, gümüş golflerin ve renoların ülkesi burası. satmaz kardeşim mazda 3, lancia delta falan.

edit: aracı tanıdığını iddia edip ilginç yorumlarda bulunanlar olmuş. örneğin aracın tercih edilmemesinin nedeninin yakıt tüketimi olduğunu iddia edenler var. oysa şehir içi - dışı karışık kullanımda skyactiv motorlularda 5.5 - 6 l/100, 1. ve 2. nesilde kullanılan mzr motorlularda 8,5 - 9 l/100 km civarında bildirilmiş.

bundan çok daha ilginci başka bu aracın görece ucuz olduğunu, hatta seat muadili olduğunu iddia edenler olmuş. mazda bulunduğu segmentin pahalı araçlarını üretir. skoda, seat gibi markalar aynı sınıftaki muadilleri mazda'nınkilerden 8-10 bin tl daha ucuzdur.
  • 2012 model hatasız mazda 3 aracımı satışa çıkardıktan 2 ay sonra elimden çıkartabildim. amacım araç büyütmekti ama keseme göre araba bulamadığım için ve bankadaki parayı tırtıklamaya başladığımdan, kolay satarım diye temizinden 2012 model 1.6 dizel golf satın aldım. elime biraz para geçip istediğim araç için bütçeyi tamamlayınca golf ü satılığa çıkardım, zamanında uğraşmayayım hemen satarım diye aldığım tertemiz golf aracımı satmam 40 gün sürdü. mazda 3 ü bu süre zarfında 3390 kişi incelemiş ve 21 kişi favorilerine eklemiş, ilan ile ilgili 33 tane de mesaj gelmiş. golf ü 468 kişi gözlemleyip, 7 kişi favorilerine eklemiş, 9 tanede mesaj almışım. mazda 3 e gelen telefon sayısı golfe göre çok daha fazlaydı. piyasada en kolay satılan araç olan 1.6 dizel golf ise buna oranla çok daha az ilgi çekti. iki ilanı da satmak istediğim fiyatın 2 bin tl yukarısından ilana koyduğumu da belirtmem lazım. mazda 3 ün golf e göre daha geç satıldığı doğru ama arada dağlar kadar fark yok. mazda nın piyasası yok, elde patlar diyenleri kafayı takmaya pek gerek yok. mazda 3 ile golf arasında kaldıysanız eğer daha ucuz olan mazda 3 seçin, kalan parayı da altına yatırın, sıkışırsanız onu bozdurursunuz.
  • tasarımı oldukça güzel olan bir araba. piyasası yok diyenler, aynı şeyi mitsubishi, subaru vs. gibi sorunsuz, taş gibi sağlam araç üreten markalara da yapıyorlar. kendi bineceğiniz aracı da kendiniz seçmeyip, mahalledeki adama bırakacaksanız, boşverin, piyasası yok o aracın. siz piyasası olan bir el arabası alın.
  • burda 2. eli yok diye almayan insanlara sovenlerin kaç tanesi bu arabaya sahip acaba çok merak ediyorum doğrusu.
712 entry daha
hesabın var mı? giriş yap