şükela:  tümü | bugün
 • ünlü bir ruh doktoru.
 • turkiye'de ilk modern ruh sagligi hastanesini kuran hekim.
 • bakırkoy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin kurucusu deli doktorudur.
  kendisi hakkında 2 tanede kitap yazılmıştır.
  biri remziden, ötekide bilinmeyen bir yayınevindendir.
  çok alakalı o yüzden hemen bakınız (bkz: bakirkoy akil hastanesinde)
 • birde eskiler hep "bak bu tam mazhar osmanlık olmuş" gibilerinden deyimler kullanırmış. teeey, yıllar önce tabii.
 • mazhar osman 1884 yılında meriç nehri kıyısındaki sofulu köyünde doğmuştur. istanbul'da üsküdar mülk idadisine kayıt olmuş ve bu okulu birincilikle bitirmiştir. mülkiye'ye ye gidip siyasete atılmak istedi ancak ailesinin maddi durumu bu günkü tabirle (bkz: açlık sınırı) civarında oldugu için doktorluk egitimi almaya karar verdi. askeri idadi mezunu olmayıp tıbbiye-i askeriye yani askeri tıp akademisini kazanan iki sivilden birisidr. o zamana kadar "deli hep deli kalır" deyimi ile delilerin veya doğru deyişle akıl hastalarının iyileşemeyeceği fikrine katılmadığı için akıl ve ruh sağlılığı eğtimine yöneldi. mazhar osman ihtisası süresince asistanı olduğu tahsin hoca'nın isviçrey'e gitmesi ile birlikte gülhane'de klinik şefi ve askeri tıbbiiye de vekaleten muallim muavini olmuştu. bu gün vietnam sendromu güneydoğu sendromu diye bildiğimiz rahatsızlık sonucunda ve o sıralarda devam eden iç savaşlar ve balkan harpleri neticesinde savaş triplerine girerek kafayı yiyen hastaları tedavi etmek üzerlerinde incelemeler yapmak için makedonya'ya gitti. burada toptaşı bimarhanesi'ne gitti ve dehşetle ilk kez orada tanıştı... (bkz: bimarhane)

  hastanenin içi insan pisliği ve kirden geçilmiyordu. hastalar çırılçıplak bir halde zincirlerle duvarlara bağlanmış bir haldeydi. mazhar osman cehennemle tanıştığı bu ilk günün ardından eğer bir iadreci olursa hastahanesinin tüm kapılarını yıktıracağına ve tüm doktorların hastalara tam bir özgürlük içinde iletişim kurabilmelerine imkan tanıyacağına söz verdi..

  delilik denen kaosu çözebilmek için çalışmalara başladı. meşrutiyetin ilanından sonra bütün bilgi birikimi ile ruh hastalıkları tedavisi konusunda"tebabet-i ruhiye" adlı kitabını yazdı. modern psikiyatrinin kurucusu sayılan (bkz: emil kraepelin) in yanında altı ay staj bursu kazandı. dönüşünde galatasar sultanisinde (bkz: galatasaray lisesi) hekimlik yaptı. burda hayran olduğu (bkz: tevfik fikret) ile çalışma şansı buldu. çabaları sonucunda istanbul'daki tüm su kanalarrı ve kaynakları dezenfekte edilerek kentin temiz ve güvenilir su içme imkanına kavuşması sağlanmıştır. 1914 yılında dünya savaşına girdiğimiz için binbaşı rütbesi ile (bkz: haydarpaşa askeri hastanesi) 'ne başhekim tayin edildi ve (bkz: asabiye servisi) nin yönetimini eline aldı. akıl sağlığı konusunda verdiği (bkz: şişli konferansları) ile ünü arttı.

  memuriyetine son verildikten sonra (bkz: memeuriyetine hitam vermek) cumhuriyet döneminde toptaşı bimarhanesinden bakırköye taşınan yeni akıl hastanesinin baş hekimliğine getirildi.

  artık yaşanabilir bir mekanda modern yöntemlerle hastalar tedavi ediliyordu. yıllar önce söz verdiği gibi akıl hastanesinin kapılarını ardına kadar açtı, stajer doktorlara da hastalarla iletişim kurmayı öğretti.

  ölümüne bir karç ay kala :"biz sadece aldatıcı bir şafak idik" sözleriyle belki farklı şartlar altında daha da başarılı olabileceğini anlatmak istedi.

  öldüğünde hastalarından biri: "hiç mazhar osman ölür mü? aynı yalanı atatürk için de söylemişlerdi" diyerek duyduklarına itiraz etmiştir.
 • ayrıca (bkz: bakırkoy akıl hastanesi)
 • sefa saygilida hakkinda kitap* yazmistir.
 • derslerinde amfinin yarısı öğrenciyse diğer yarısı yaşlı başlı insanlar olurmuş.bir de derslere o gün hangi rahatsızlığı anlatacaksa o rahatsızlığa sahip bi elamanı getirirmiş.
 • yeşilayın kurucusu da mazhar osman'dır.*
 • mazhar osman ile ilgili bir anekdot:
  mazhar osman'in ogrencisi fahrettin kerim gokay, istanbul belediye baskani olmustur. ancak hocasini hic ziyaret etmemektedir. donemin gazetecileri mazhar osman ile yaptiklari roportajda fahrettin kerim gokay'in kendisini ziyaret etmemesini nasil karsiladigini sorarlar. bu soruyu mazhar osman gulerek yanitlar: "fahrettin yakinda milletvekili olur, yine gelmez. basbakan olur, yine gelmez. cumhurbaskani olur, yine gelmez. en son ben allah oldum der, o zaman bana getirirler."