şükela:  tümü | bugün
 • istanbul tıp fakültesi amfilerinden bir diğeri.
  iç hastalıkları binasının yakınında, psikiyatri binasına bitişik bulunur.
  öğrenciler üçüncü sınıftan itibaren dahiliye dersleri için bu amfinin yolunu aşındırır.
  ilginc özellikleri vardır.
  örneğin koltukların çoğu bozuk ya da kırıktır, geç kalınan bir derste alelacele bulup oturmaya çalıştığınız koltuk bir turlu açılmaz, şanslıysanız ikincide kırık olmayan bir oturma yerine geçip "dersin içine sıçan tip" konumundan ve size yonelen dik bakışlardan kurtulabilirsiniz.
  ayrıca ilk gunlerde alısması zor gelen bir ozelliği de vardır.oturulan yerlerin sırt kısmı yarısına kadar acıktır, yani arka sıranızda oturan biri tarafından kıçınıza tekme atılması olasılığı cok yuksektir.
  ayrıca sıralar oyle dik bir açıyla yukselir ki cogunlugun arka sıralara gecmesi durumunda, dersi kursuden anlatan hocanın boynunun tutulması işte bile değildir.

  (bkz: mazhar osman)
 • ilk yılınızda bolca derse giren bir tipseniz bir biyokimya veya tıbbi biyoloji dersinde bu amfiyle tanışır ve şaşırırsınız. okulun 14 mart-tevfik sağlam-kemal atay amfilerinden ibaret olmadığını anlarsınız... sonra kavrarsınız ki içinde sandalye ve kürsü olan her yerinden geçeceksinizdir okulun. velhasıl mazhar osman diyorduk, kıçınıza tekme yersiniz doğru ama millete de atarsınız bam güm, "pardon" der ama kıskıs gülersiniz içinizden çaktırmadan.
 • yılmaz güney ve hülya koçyiğit'in başrollerini oynadığı zeyno filminin bazı sahneleri burada çekilmiştir.