şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 15 aralık 1929 istanbul'da doğdu. 1954 yılında istanbul üniversitesi tıp fakültesini bitirdi. 1964'de genel cerrahi uzmanı oldu. cerrahi kliniğinde radyoterapi (onkoloji) ve ortopedi kliniklerinin patoloji laboratuvarlarını kurarak iki yıl süreyle de göz kliniğinin patoloji laboratuvarını çalıştırdı.

  1972'de genel cerrahi doçenti oldu. 1979'da marmara üniversitesi tıp fakültesini kurdu ve dekanlığını da yürüttüğü fakültede 1980'de genel cerrahi profesörü oldu.

  1980 yılında fakültenin kapatılması üzerine kendi isteğiyle emekli olan mazhar bey, 1982 yılında özel hastaneciliğin gelişmesi için çalışmalarda bulundu ve ınternational hospital'in fizibilitesini hazırlayıp teşvikinin alınmasını sağlayarak inşaatını başlattı.

  profesyonel anlamda kendi mesleğini yaparken en büyük hobisi olan çiçekleri de hiç ihmal etmedi. mesleği gereği çıktığı yurt dışı gezilerinden “arkadaşları elektronik eşyalar ile dönerken” mazhar bey'in valizinde çiçek tohumu hiç eksik olmadı. mütevazı serasına ektiği bu tohumların, geç yeşerdiğini görünce eksik olan şeyi merak eder oldu. işte bu merak, kendisine ve türk tarımına yeni ufuklar açtı.

  rahmetli aynı zamanda hasib serezi, abdülaziz bekkine ve mehmet zahid kotku'nun talebeliğini yaptı.

  kendisine ait videoler aşağıdadır (ses kaydı arada bir kesilmektedir, sabırlı olun düzeliyor).

  1.video

  2.video