şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu aynı vatandaş, seçim akşamları parti bayrağını arabasına geçirip kendi gibi
  düşünmeyen daha çok memleketin gidişine muhalif olan diğer vatandaşlara karşı
  sevinç gösterisi yapar. bir rahatlar bir mutlu olur.

  sanki yunan askerini denize dökmüş gibi zafer naraları atar.

  şimdi mazota para yetiremediğinden eve mutsuz dönüyor çevresine dert yanıyor isyan ediyor.

  yapma kardeşim uyan artık biraz.
 • seçim sandığında yapacağı bir tercih değişikliğiyle durumu tersine çevirebilecek olan vatandaştır. ama yapmazlar. çünkü araba üretemiyoruz kılıçdaroğlu utanmıyor musun diyen bir gücün tüm iktidar aygıtları tarafından beyni kontrol atlındadır.
 • 50 liralık mazotla evinden iş yerine ulaşamamıştır.
 • ayni salak ,mazotun 1 lira olacagini vaadedenlere " ulkede kaynak var mi ?" ahahahhahahah diyen gerizekali ile ayni kisidir.
 • muhtemelen mansur yavaş ya da kemal kılıçdaroğlu'nu suçlayacak olan vatandaştır. %50 ihtimalle diyeyim ben sana.
 • yetmez ama evettt
 • çok var bu tiplerden ve inanolmaz çoğunluktalar. şu oçlarının yolda dilendiğini açlıktan can çekiştiğini görsem ayakkabımı üzerinde temizler geçerim. umarım beter olur açlıktan geberir hepsi.
 • "kılıçdaroğlu'nun konuşmaları yüzünden mazot yükseliyor" dediklerinde inanacak insandır.

  gıcıklığına değil, gönülden ve en küçük şüphe duymaksızın buna inanacak ve ortamlarda savunacaktır. (savunmaktan kastettiğim aynı lafı çevirip çevirip söylemek).

  enginar gibi kompleks bir organizmayı yaratan rabbim araya hobi cinsinden bunları da sıkıştırmış; yapacak bir şey yok.
 • türkiye'de mazotun fiyatinin insanlarin gelirleri icindeki payinin azalmasi icin; apple, facebook, bmw, honda, toyota gibi teknoloji markalari... vs. üretmesi lazim. ve bunlardan da 1 tane falan degil en azindan 7-8 tane cikartmasi lazim. akp gitti. zkp geldi. bu yazdigimiz olur mu ? olmaz. neden ? cünkü bu yazdiklarimiz insan+parayla olur. ve bizde ikisi de yok.

  haydi parayi devlet biryerden sübvanse etmeye karar verdi ve ülkenin kaynaklarini projelere yönlendirdi diyelim... e insan ? insani üretmemiz gerek. eldeki insan sermayesi cöplük... devlet bir kampanya baslatti ve her üniversiteden gencleri inanilmaz programlar ve ortak calismalar dahilinde almanya'ya japonya'ya amerika'ya egitime göndermeye basladi diyelim... birakin "meyva" vermeyi, böyle bir programdan gecen cocuklarin "filiz" vermesi 20 yil.

  e siyasiler bunu bilmiyor mu? uzun vadeli böyle bir programla kim oy alabilir ? hic kimse. ne yapiyorlar ? ülkeyi sicak para ve tüketim pompalamasiyla uyutalim, arada yapacak gücümüz kalirsa ufak ufak gelecege yatirim yapalim. bu peki nereye götürüyor bizi ? tam bir basarisizliga. cünkü rekabete girmeye calistiginiz havuzdaki zenginler milyarlaca dolar sermayeleriyle hali hazirda oradalar ve zaten ayni hizla da yatirim yapmaya devam ediyorlar. senin ayirdigin 3 kurusluk sermayeyle burada rekabet edebilir misin ? yani herkes kosuyorken... sen anca emekliyorsan, nasil olacak da bir bmw cikartacaksin ? sansin direk sifir ! bu yüzden "az" kaynak ayirmak "hic" kaynak ayirmaktan da kötü... cünkü tam bir israf.

  türkiye'nin 3 secenegi var:

  1- fasoncu, yan sanayici, al-satci, kopyala üretci hayat devam eder. hic bir zaman yüksek karli üretim yapamaz. insaat, sicak para ve tüketimle gününü gün ettigini zannederek ama hep bedel ödeyerek böyle batana kadar sürünür gider.

  2- mevcut politik düzende imkansiz. oy kaygisi bunu yaptirmaz (ford'a izmit'teki araziyi verirken demirel'e denmedik laf birakilmadi... ben ford'a cankaya'nin bahcesini bile veririm bak bakalim bir ford'a simdi ?)... o yüzden devrim yapilir (ne tesadüf kendi ürettigimiz otomobilin adinin devrim olmasi degil mi...) ve devrimciler ülkenin son kurusuna kadar teknolji üretmeye yönlendirir ve millet 30 yil sonra gelecek güzel günler icin 30 yillik diyete girer.

  3- ya da... milli seferberlik ilan ederiz ve gider bu firmalardan 1-2 sini tüm know-howuyla satin aliriz. paramiz yetmezse böbregimizi satarak gerekirse ! sonra oradan yürürüz.

  tahmin edin ? bildiniz. su ülkeye yapilan en büyük ihanet, cok partili döneme erken gecilmis olmasidir. biz 1950 demokrat partisi secim zaferinden beri 1'den devam. sene olmus 2018, hala devam... kafa malum kafa...

  o yüzden gelirlerinizde ithal ürünlerin maliyet payi her gün artacak... ta ki iflas edene kadar. iflas edince "dp" kapanacak "ap" acilacak devam... "ap" kapanacak "dyp" acilacak devam... "dyp" kapanacak "anap" acilacak devam... "anap" kapanacak "akp" acilacak devam...

  durmak yok... yola devam... sene olacak 2100... yine devam.