şükela:  tümü | bugün soru sor
  • toplaşın sevgili sözlük dostları.
    bu skimsonik lezzete ulaşmak için epeydir uğraşıyorum ve sonunda başardım.
    viral reklam meklam değil, herkes faydalansın.
    evet, sağlıksız, katı yağın eritilmesi ile pişiyor ama en azından bu tadı evde isteyenler bilsin, öğrensin.

yağ : ihtiyacımız olan frita ya da horeca marka yağ.

patates : metroda satılan 6 * 6 boyutlarındaki donuk patates. bu diğer donuk patateslerden daha ince ve yağ çekmesi daha az. mc donald's dakilerle aynı boyutta.

bildiğin teflon tavaya yağı atıyoruz. yağ aslında margarin gibi katı bir yağ, ısınınca eriyor.
    pişme görüntümüz şöyle.

fazla pişirmiyoruz, 3-4 dakika kızgın yağda pişiyor, açık sarı renkte alıyoruz patatesi dışarı. hafif tuzluyoruz.
    sonuç.

afiyet olsun.

at fav'a, dua edicen bu sağlıksız besini pişirmeyi öğrendim diye.

edit: görseller leyla olmuş, tekrar yükledim.
  • (bkz: yemekteyiz)
  • faydalı bir rehberdir. yalnız patateslerin çıtır çıtır olmasını istiyorsanız patatesleri una bulamanız lazım. patatesleri unlayınca çıtır çıtır oluyorlar. bu noktayı atlamayalım. afiyet olsun.
  • mc donald's patates kızartmasının farkı, kızartma yağındaki aromasındadır.
    fast food endüstrisinin en çok kâr ettiği ürün, patates kızartmasıdır. zira, en ucuza mal edip, en çok sattığı üründür.
    1960'lardan önce mc donald's patates kızartmasını, günlük gelen patateslerin temizlenip, soyulup, dilimlenmesiyle yapılıyordu. ancak restorant sayıları arttıkça, patates kızartması için donmuş patatesler kullanılmaya başlandı.
    bunun yanı sıra, kızartma yağının %5'i pamuk yağından, %95'i de iç yağdan oluşuyordu.
    ancak hayvansal yağların kullanımına sınırlandırma getirilmesiyle, bitkisel yağları kullanmak zorunda kalan firma, patates kızartmasına kendine has tadı veren aromaları yağa karıştırarak orjinalitelerini korumuşlardır.

kaynak: açık radyo - koku programı.
  • bildiğim kadarıyla o sarılığı vermek için sağlıklı olmayan maddeler kullanıldığından onlardaki yapaylığa hiçbir zaman ulaşılamayacaktır. aman ha, çuvalına 10 lira verip aldığınız ve yarım ay şeklinde doğrayıp, kızartıp yediğiniz patatesten şaşmayın. bırakın o ateşseniçağrıyoo, krekdanıldsgibisiyoookcular size özensin. o tatsız tutsuz ip gibi yavan patatese imrenmeyin.
  • ön işlenmiş dondurulmuş patatesi sağlıklı sıvı yağlarla kızartmak varken, çalıştığı fastfood zincirinin mutafağındaki gibi endüstriyel ucuz sağlıksız kızartma yağları ile kızartan bir suserin dandik rehberidir. hatta pazardan adam gibi patates alıp kızartın yiyin kardeşim önişlenmiş patates sanki bir halt.
  • patates kızartmasının sağlıklısı olmaz. net. şimdi dağılabilirsiniz.