• dün gece öğrendiğim acı gerçek... bildiğin basit kıytırık hamburgeri adamlar utanmadan sıkılmadan 6 tl fiyat biçmişler... elin zengin avrupalısı bu hamburgeri bizden daha ucuza* yiyor abi şaka gibi yeminle...

allahtan hamburger benim için zor zaman yemeği ama iki lokmalık hamburger için 6 tl nedir be abi?! 6 liraya ben yarım ekmek cızbız köfte, tantuni veya az biraz para daha ekleyip kokoreç yiyorum...

yazık günah yemin ediyorum... 6 tele! 200 gr kıyma alır, yumurtalı kıyma yaparım lan ben onla!

ekleme: aha hamburger bu, big mac falan da değil... http://www.mcdonalds.com.tr/…r/sandvicler/hamburger

6tl'ye 50 gr'lık döner de alınabilir, bak onu unutmuşum...

ekleme ıı: big mac endeksini anlayışla karşılarım ancak bu olay biraz daha farklı, mc donald's çalışanları bile 'abi son zamanlarda çok zam geldi, haklısın diyor' sen hala bu fiyat normal diyorsun...
  • zamanında diğer menülere oranla çok daha ucuzken bigmac vb menü yerine 3-4 tane tekli çizburger alarak ucuza daha fazla etle doyan öğrencilere misilleme olarak yapılan zammın sonucudur. bir nevi bugfix yaptı adamlar.

ha, o ürüne o fiyat mantıklı mı? değil.
  • daha da acı olanı için

(bkz: mc donalds hamburgerinin yemeksepetinde 6buçuk tl olması)
  • aynı paraya lahmacun varken dönüp de bakmamak gerekir.

ayrıca şöyle bir hesaplamaya itmiştir beni (bkz: hesaplayan adamlar)

türkiyede:
    asgari ücret=950tl
    hambuger:6tl
    asgeri ücret başına hamburger : 158.33

avrupada:
    asgari ücret>1350€
    hamburger ~ 1€
    asgari ücret başına hamburger :1350
  • "... 6 liraya ben yarım ekmek cızbız köfte, tantuni veya az biraz para daha ekleyip kokoreç yiyorum"

(bkz: ölmeden önce son sözler)

tanım: kapitalizm gerçeği fiyatlama tablosu.
  • bulgaristan da senelerdir 1 leva (0.50 euro) dır.bu sene 1.20 leva(0.60 euro) oldu diye delirdik amk.mc donalds burada su gibidir adım başı her yerde.tamam türkiye de alternatif çok ama o zaman türkiye de daha ucuz olması gerekmez mi.öğrenci dostudur burada en pahalı menüsü (bkz: big tasty) 10 levadır yani yalnızca 5 euro.trye gittiğimde bakıyorum burger'e mc'e 20-25 liradan menü satıyorlar de siktirin.arkadaş haklı o cızbız köfte yerim daha iyi.
  • ispanya'da 1 euro olan hamburgerin 6 tl olmasıdır.

ispanya'da hem burger king'de, hem mcdonalds'ta hamburger 1 euro'dur. yani 3 lira seviyesindedir.

türkiye'de ise aynı hamburger 6 tl'dir.

batı medeniyeti çöküyor ya cidden.
  • köfteburger'in 1,95 olduğu günleri akla getirmiştir. çok değil, 2 yıl önceydi.
  • türkiye'de mcdonald's yiyenler olduğu gerçeğini yüzüme tokat gibi vuran olaydır...

aynı paraya alınabilecek daha sağlıklı ve daha lezzetli yiyecekler varken halkımız neden dünyanın en boktan gıdalarından birini tercih ediyor anlayamıyorum...
  • o paraya 3 tane ıslak hamburger alınır. öküzün evladı gelse yine doyar.
hesabın var mı? giriş yap