şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mcdonnell douglas tarafından üretilen ve üç motorlu yolcu uçağıdır.
  md 88'de arka tarafta oturan yolcular gürültüden dolayı rahatsız olurlar ki md 11'in de yan motorları uçağın arka tarafındadır üçüncü motor ise yine uçağın arkasında üst taraftadır.
  çekilecek işkenceyi düşünemiyorum.
 • tez zamanda piyasadan silinmesini dilerim.

  uc motor lu uuu cak is te mi yo ruuuz. *solcu slogani melodisi ile soylenecek*

  alakasi yok ama, uretilmis en guzel ucak icin (bkz: boeing 747)
 • md 88 ile uzaktan yakindan alakasi yoktur bu ucagin. dc 10 serisinin devamidir. 3 motorunun 2'si kanat altinda, biri kuyruktadir. kanimca uretilmi$ en guzel teyyare'dir.
 • bu hatunun gecmi$i o kadar bombadir ki, anlatmaya kalksam istatistiklerde en uzun entry diye bir olay olsa, en ba$a oynar.*

  ancak kisaca bahsetmek gerekirse,

  1. mcdonnell douglas, dc10'daki ba$arisini diger ucak ureticileriyle yari$ halindeykende devam ettirebilmek icin, ucagin boyunu nasil uzatirim, range'ini nasil arttiririm diye du$unmu$, ta$inmi$ boyle bir ucak ortaya cikarmi$.
  2. ancak bunu yaparken yaptigi cok buyuk bir hata var, o da ucagin kanatlarini dizayn ederken dc 10'un kanatlarini almi$ ve uzerinde modifikasyonlarda bulunup md 11 icin hazir hale getirmi$, yani ne demek bu, md 11'in kanatlari aslinda md 11 icin gerekli kaldirma kuvvetini* yaratamamaktadir.
  3. daha sonra ucak ucmaya ba$ladigi zaman, operator'lardan gelen $ikayetler uzerine kanatlar uzerinde tekrar bir cali$maya gitme karari almi$tir $irket, operator'lardan gelen $ikayet ise genelde ucagin range'inin soylenenden az oldugu yonunde olmu$, mcdonell douglas ise bu $ikayetlerden direk siyrilmaya cali$ip "abijim suc bizde degil lan, valla bak, motorlari $irketler adam gibi uretmedi" gibi akillara ziyan bir taktige ba$vurmu$tur.
  4. daha sonra nasa ile ortakla$a cali$ip, "yav haci bu kadar kocaman bi tayyare yaptik, hadi rezil olmasin bu" diiip ucagin uzerinde geli$tirme a$amasina gitmi$lerdir.
  5. nasa ile yapilan ortak cali$malar sonucunda, horizontal stabilizer ve bir cok kanat yapisinda degi$iklikler yapip, yeni guncelle$tirilmi$ versiyonunu cikarmi$lardir,
  6. ucagin elektronik sistemlerini honeywell denilen $irket yapmi$tir, yapmaktan ote yepyeni bir sistem design etmi$lerdir.
  7. ucagin arkasinda olan fazladan 1 adet motor yuzunden, ucagin yakit tanklarida normalden daha farklidir, balast tank denilen bir sistem sayesinde, ucu$ sirasinda profile pitch*'i sabit tutabilmek icin long haul* ucu$larda ucagin cg** hep olmasi gerektigi gibi tutulmu$tur.
  8. yeni nesil tayyarelerde olan auto trim* olayinin ba$langici olmu$tur md11 ve hatta birazdan bahsedicegim bitching betty fazla trim sarildigi zaman stabilizer motion diye bir callout ile uyarir ucucu ekibi kokpitte.
  9. bitching betty md11'de fazlasiyla ve mukemmel bir keyifle kokpitte bulunur, mesela set edilen altitude'a gelince "altitude" diye bir announce duyulur, veya gpws** uyarilari da bitching betty tarafindan yapilir.
  10. dial-a-flap* dizayni sayesinde, kalki$ sirasinda, nerdeyse hic bir tayyarede olmayan degi$ken flap acisi saglanir, diger tayyarelerde genelde flap acilari standart ve sabitken, md11'de degi$ken flap acisi uygulanir, bu da kalki$ sirasinda ucucu ekibe ucagin configuration'ina gore flap acisi secmesini saglar ki, muthi$tir.
  11. boeing'lerdeki auto throttle yerine md 11'de airbus'lardan ali$kin oldugumuz auto thrust mantigi vardir, yanisi cok yuzelsel bir ornek vermek gerekirse, inerken motorlarla oynamazsiniz, sadece iniceginiz vapp hizini set edip kalanini ucaga birakirsiniz.
  12. bu ucagin burun yapisi o kadar guzeldir ki, havacilik tarihine sweetest nose ever* diye bir cumle katmi$tir.
  13. bi bakima $u anda ucan butun airline ve cargo ucaklari arasinda bir ce$it super kari$imdir md 11. honeywell sayesinde ucu$un elektronik kisimlari airbus'a, dizaynindan kaynaklanan detaylar yuzunden mcdonnell douglas'a, boeing'in md'i satin almasindan dolayi da biraz olsun boeing'e benzer. hafif ondan biraz bundan biraz $undan hesabidir yani daha turkcesi.
  14. $u anda genel olarak cargo ucagi olarak kullanilmasinin sebebi, ucagin kotu bir tayyare olmasindan degildir, sadece gunumuz ko$ullarinin getirisinden dolayi, ve ucagin yapisindan dolayi*** cargo ucu$lari icin bicilmi$ kaftandir.

  sonucta, kanatlarindaki kaldirma kuvvetinin az olmasi* ve tamamiyle kendisine ait karakteristiklerinden dolayi, gelmi$ gecmi$ en mukemmel tayyareler siralamasina ciyak ciyak eklenebilir. havacilik troll'leri begenmeyebilir ancak onlarin begenmesine gerek yok, seven seviyor zaten.
 • tasarimina sozum yok ama son 1 ay icerisinde kullandigimiz sirkete ait md11 lerin kalkisi teknik arizalar nedeniyle her seferinde geciken, butun is programimizi alt ust eden, yok apusi yok kontrol isigi bozulan, gurultulu ucak.

  yine de icinde garip bir huzur ile gidip geliyorum, bu ucaga guvenden mi yoksa atlantigin ortasinda basimiza bir sey gelse ((bkz: air france)) zaten yapabilecek bir seyimin olmadigini kabullendigimden mi emin degilim. hani kaderde varsa ne yapacaksin yaklasimi iste.
 • 747'den sonra an 225'de dahil gelmiş geçmiş en yakışıklı uçaktır. burnunun ucundaki antenler, yakından bakıldığında tarla faresi görüntüsü verir. bu uçağın tuhaf olan yanı otomatik pilotudur. ne auto throttle tuşu vardır ne de auto pilot on/off tuşu. baya ilginç, alışmak zaman alıyor.

  o üç motorla, kalkışta çıkardığı o gürültüyle de havada durması ise şüphesizki tanrının varlığının apaçık ispatıdır.
 • klm'den başka ticari yolcu uçuşlarında hala kullanan var mı merak ettiğim uçak tipi.
 • dc-10 ile birlikte birleşik devletler hava trafiğini en çok meşgul eden uçaklardan biridir. doğu-batı yönünde abd'nin kargo yükünü çekerken aynı anda birçok kardeşiyle birlikte havada olduğunu bilmek insana garip geliyor. aynı garip duyguyu rusya üzerinde uçan antonov ve tupolev'leri düşündükçe de yaşarım. hayat işte.
 • roket gibi uçaktır; o 3. motoruyla izlemesi en keyifli uçaklardan biridir.
  (bkz: trijet)