şükela:  tümü | bugün soru sor
  • lübnan ekonomisi için de danışmanlık yapan mckinsey şirketinin lübnan’ın krizden çıkması için yaptığı bir öneri
    bizim için esrara gerek yok. a haber ve diğer lağım medyası bu uyuşturma görevini fazlasıyla yapıyor zaten.
  • adamlar otçu çıktı rıza baba!

tanım: mckinsey'in lübnan'a ekonomisini düzeltmesi için yaptığı öneri.

aslında bize de kağıt için kenevir ekimini önerse bayağı bir gözüme girer bu şirket. ama yapmaz, asla yapmaz. orta uzun vadede türkiye'nin yararına olacak hiçbir şey önermez. kısa vadede batılı kreditörlerin alacaklarını garantiye alacak tedbirleri dayatım, aradan tatlı parasını kapıp defolup gidecektir.
  • gayet yaratıcı fikir. ben de red light district oluşturulmasını öneriyorum ilaveten. süper işte. belki bir amsterdam olabiliriz.
  • bize de kumarhanelerin tekrar açılmasını önermesini öneriyorum.
  • şirket eğer öneri alıyorsa, bizim maaşlardan daha az vergi kessinler, söz o parayı piyasada harcayıp ekonomiye can katacağım
  • bunu geçenlerde ben de tübitak'ta uzman olarak çalışan arkadaşa önerdim. konu üzerinde çalışırsak hem ülkenin ihracatına katkı sağlarız hem de ithal ikamesi olur dedim. bu sayede kimse "bu afgan mı fas mı? aşk deniz gören evdeki teras mı?" demez. bu "ordu mu diyarbakır mı?" diye sorarlar dedim. siktir lan dedi. ama vizyon yok pezevenkte. mckinsey dediğime gelmiş bile. beyin bedava.
  • şunlara para vereceğinize bana sorsaydınız; hatta kendiniz yarım saat zahmet edip düşünseydiniz bu parlak fikri zaten bulabilirdiniz dediğim öneri.

ulan zaten halihazırda suriye ve lübnan bildiğin kenevir tarlası gibi. savaştan önce bile hatay, gaziantep ve adana suriye otu kaynıyordu. şimdi de durumun farklı olduğunu sanmam. geliştirin işte hazır ortam da müsaitken.

biz de lice, bafra ve ödemiş ovalarını degerlendirsek fena mı olur?
    hem yılların birikimi var bu saydığım bölgelerde hem de terör örgütlerinin nemalandığı en önemli kanallardan birini kesme umudu. ama tabi bu kadar dinci propagandadan sonra islamı bu konularda biraz olsun "güncellemeden" olmaz. sabırsızlıkla bekliyoruz.
  • afyon savaşları notumuzu düşelim.
    esrar değil hint keneviri diyelim.

hint keneviri endüstriyel uygulaması yüksek bir üründür. kağıttan tekstile, tekstilden ilaca kadar farklı alanlarda kullanılır.
    sadece kafa yapıcı olan dişi hint keneviridir.
    iddia sahibinin konuya ne kadar vakıf olduğu tartışmaya açıktır.
  • bildiğin hint keneviri de olsa bir sorun yok. esrar batıda tamamen yasallaşacak. çoğu yerde yasal hale geldi bile. tütünden bir farkı yok artık.

sigara da esrar da içmeyin diye buradan tavsiyemi vereyim. ben ikisini de hiç içmedim bilmiyorum ne kaybettim.
  • $erefsizim iki hafta once aynisini turkiye icin du$unuyordum. devlet denetimi ve yonlendirmesiyle yurtdi$ina ihrac edilmek uzere maddi degeri yuksek her turlu uretim ekonomimizin duzelmesi ve cari acigin kapatilmasi icin $u a$amada $art. malum, yapisal reformlar yapisal reformlar, kimsenin yapisal reformlari yaptigi yok, yapsa bile faydasini gormek icin uzun zaman gerekli. bari bu arada bunu yapin. bunlar eskiden yapilmami$ $eyler de degil. modernize edip gunun $artlariyla ve uluslararasi anla$malara ve ili$kilere bagli kalacak $ekilde yeniden du$unulmeli ve degerlendirilmeli.

http://www.ismetinonu.org.tr/…inda-afyon-politikasi