şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ayrton senna) (bkz: alain prost) (bkz: 1988)
 • marlboro patternli kirmizi beyaz paint job uzeri siyah bold sponsor isimleri ile yarislari izlerken goz zevkimize de hitap eden takimdi.
 • mclaren'in gelişim cizgisinin bir halkası tanımının yapılmasının abes oldugu f1 takımı. gelişimden ziyade bir duraklama devri hatta gerileme devri yaşayan mclaren'in mazide kalmış şaheserlerinden.

  gunumuz durumu için (bkz: mp4 17)/(bkz: mp4 16)

  (bkz: geçmişe mazi yenmişe kuzu denir)
 • günümüzün ferrarisinin bile belki yakalayamadığı bir havayı zamanında yakalamış olan takımdı.
 • (bkz: #33898764)
 • 2015'te yarışacak araç için şöyle harika bi konsept oluşturulmuş. araç buna yakın olursa şahane olur.
 • bu sezon itibariyle 20 yıllık mercedes ortaklığını bitirecek olan mclaren'in, 2015'te partneri honda ile alacağı yeni isim. sanıyorum bu yirmi yıllık ortaklık fabrika takımı olmayan bir f1 takımının en uzun süren motor ortaklığı idi, rahmetli oldu. ayrton senna ve alain prost'lu efsane günlerin anısına aracı eski mclaren honda renklerinde yaparsalar harika olur. üstüne bir de valtteri bottas transferi tadından yenmez.

  *mclaren'in fabrika takımı değil deyip hakkını bir nebze yemişiz, sonuçta yol otomobilleri de üretiyor. ancak mclaren'in ana faaliyeti otomobil üreticiliği değil, formula 1'dir.
 • 2015 sezonu ile mclaren mercedes'in yerini alacak eski efsane. her taraftarı gibi ben de hem motorun performansını hem aracın aerodinamik performansını hem de yeni renkleri hevesle bekliyorum. ancak bu heves iyimserlikle karıştırılmamalı.

  mclaren yönetiminde (bkz: ron dennis)(bkz: eric boullier) gelecek senenin değişikliklerine dair ilginç bir iyimserlik söz konusu. yanlış anlaşılmasın 2015 için yapılan değişikliklere karşı değilim. mclaren'in 2014 sezonunda en güçlü yanı mercedes motoruydu. mclaren bu motorun rakip motorlara karşı sahip olduğu inanılmaz avantajı hiç kullanamadı ve sezonu red bull ve ferrari'nin arkasında tamamladı. mercedes motorlu takimlar arasında da sadece force india'nın önünde kalabildi ki force india bütçeden tutun insan, knowhow ve tesislerine kadar mclaren'ın çok altında bir takım. mclaren'ın, sanki motor yüzünden geri kalmış gibi honda'yla yükselişe geçeceğine dair demeçler vermesi bence çok saçma. honda tercihi stratejik bir karar olarak kesinlikle desteklediğim bir karar çünkü kendi takımı olan bir motor sağlayıcısını aynı motorla geçmek neredeyse imkansız. mercedes her zaman motoru da geliştirmenin avantajına sahip olacaktır. mclaren da honda'yla sadece kendisi için geliştirilmiş bir güç ünitesi kullanmanın avantajını yaşayacaktır ancak 2015'e bir yükseliş beklemek fazla iyimser. çünkü formula 1'in su anki güç ünitesi son derece karmaşık ve honda bir senelik tecrübe eksikliği ile başlıyor. tabi ki geçen sene ferrari ve renault'un yaşadığı sorunları yaşamama olasılığı var hatta mercedes'i öne geçiren tasarımı taklit ederek bu iki motor üreticisinin performansını da geçebilir. ancak mercedes kadar iyi hatta daha iyi bir ünite beklemek biraz zor.

  diğer kritik değişiklik de pilot tercihlerinde yaşandı. mclaren, henüz resmen açıklanmasa da alonso ile anlaşmış gözüküyor. yanına button ve magnussen ikilisinden biri gelecek. burada alonso'nun yeteneğini tartışacak değilim. kendisini hiç sevmesem de su an bir takımım olsa imzalamak isteyeceğim 4-5 pilottan biri olurdu. ancak mclaren ile bu kadar karmaşık bir mazisi olan alonso'yu belirsizliğe giden bir yolda yeniden gemiye ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum. bu tercih bana sarhoşken eski sevgiliye seni çok özledim diye mesaj atmayı çağrıştırıyor. işin kötü yanı bu örnekte eski sevgili de sarhoş çıktı ve ilişki yeniden başladı. fakat böyle başlayan bir ilişkinin nereye gittiği tecrübeyle sabittir. ayrıca button magnussen ilişkisi bence mclaren'ın zayıf noktalarından biri değildi. button'da tecrübe ve yetenek güzel bir dengedeyken magnussen'da da gelecek vaat eden bir çaylak görebiliyorduk. alonso'nun alacağı yüksek miktarları de düşünürsek sağlayacağı marginal utility ne kadar yüksek olur bilemiyorum hatta aracın gelişiminin kritik olduğu bir senede fırsat maliyetinin de oldukça yüksek olacağına inanıyorum. honda'nin stratejik bir karar olarak değerini anlarken, alonso'da onu görmekte zorlanıyorum. sanırım burada en büyük etken, mclaren'in, hemen önümüzdeki 2 yılda şampiyonluk elde edebilecek performansa çıkabileceğine inanması. alonso'nun jb ya da k-mag'e göre cok daha güçlü bir şampiyonluk adayı olacağına şüphem yok ama mclaren'ın o seviyede bir paket üretebileceğine dair şüphelerim var. mclaren'ın kumarı tutmazsa alonso gereksiz bir yatırıma dönüşecek, k-mag'den vazgeçilmesi durumunda gelecek, jb'den vazgeçilmesi durumunda paketi geliştirme potansiyeli feda edilmiş olacak.

  sonuç olarak mclaren yanlış noktalara ağırlık vererek içine düştüğü krizden çıkmaya çalışıyor. ancak daha yeni bu kadar geniş çaplı bir kural değişikliği yaşanmışken ve mclaren bu değişiklikte treni kaçırmışken hemen sonuç beklemek fazla iyimserlik. mclaren'ın hatalar zinciri çok tecrübeli teknik personelini ve hamilton'ı kaybettiğinde başladı ve şu an yanlış konulara ağırlık vererek devam ediyor. umarım bir şekilde haksız çıkarım da bu takımı yeniden zirve için mücadele ederken görürüz ancak durum kısa vadede pek iç açıcı görünmüyor.
 • honda motoru ile mclaren yola çıkmış be dostlar.
  http://www.mclaren.com/…/car/mclaren-honda-new-era/
 • pilot kadrosu sonunda netleşmiştir. fernando alonso ve jenson button'un pilot koltuğunda oturması kararlaştırılmış. kevin magnussen ise 3.pilot olacak. mclaren jb ile anlaştığına göre epey bi para saçacak bu sene. tecrübeli pilotlar iyi bir araçla birleşirse şampiyonluğa oynayabilir nihayet mclaren. bakalım zaman neler gösterecek.