• williams f1 ile birlikte mazisini arayan takim. redbull racing'in amina koyayim, biz williams - mclaren - ferrari uclusunun cekistigi gunleri ozledik..
  • uzun zamandır pilotluğunu yapan ve bu sene mercedes takımına geçen eski pilotları lewis hamilton'a 4 tane lastiği fazla görerek vefasızlık yapmıştır,

adam girmiş işte sizin pite boş göndermek ayıp değilmi ? 4 tane lastik takar insan mercedes'te eşek değil her halde verirdi 4 tane lastik nasıl olsa hepsi aynı bunların..
  • sergio perez ve jenson button gibi iki tek tur özürlüsü pilotu bir araya getirerek, uzun yıllar pole pozisyonu almamayı hedeflemiş formula 1 takımı.
  • değeri 1milyar $ olan takım emirleri uygulanmayan yegane f1 takımıdır. mert yarışların tümünde kancik ferrariye bin basa(r)
    yakından görüldüğünde uçak zannedilebilir. bir türlü disipline edilememiş takım teknisyenleri olduğu yetmiyomuş gibin bir de şu sıralar motor sorunu yaşamaktadır anlaşılan ferrariye gün doğmuştur zaten o da bu parlak günleri yan gelip yatarak geçirmektedir
    mc laren taraftarları dumur vaziyyette bu kara günlerin biteceğine inanmak istemektedirler ama.......
  • gün itibariyle sözlükte; michael schumacher'den çooook uzun zaman önce ferrari'yi tutmaya başlayan, formula 1'i şöyle en az 50-60 seneden beri yakından takip eden, her yarışa mutlaka giden, padoklardan çıkmayan, hatta zamanında senna'larla, prost'larla oturup boğaz'da karşılıklı rakı-balık yapmış bilinçli f1 izleyicileri olduğunu anlamamızı sağlayan takımdır bu...

hayır; "her boku en iyi ben bilirim, başkası bilemez" , "ben 6 yaşımdan beri f1 izliyorum arkadaşlar..." , "ıyyyk! futbol izleyicileri bastı şekerim f1'i de..." komplekslerinden arınmış sağlıklı bünyelerle konu hakkında fikir alışverişi yapmak istiyor deli gönlüm...
  • fia'nın bu takım hakkında aldığı karar, sabah sabah güldürmüştür beni; başka da hiçbir şey demiyorum...

ceza alacakları hatta bu sezon ve önümüzdeki sezondan diskalife edilecekleri gündeme geldiğinde "yok canım yapamazlar, işin heyecanı kaçar, sırf adaleti yerine getirmek için göz göre göre bu kadar para kaybedemezler" diye düşünmüştüm. haklıymışım...

yok abi, yok... bu zihniyetle formula 1 spor falan değil... tv show'u veya eğlence programı... nasıl kabul edersen...

hem adamların "suçlu" olduğuna karar veriyorsun, hem de göstermelik cezalar veriyorsun. bi kere f1 izleyicisi bilir, zaten markalar şampiyonluğunu kimse iplemez, önemli olan sürücülerde şampiyon olmaktır.

bu kararın üzerinde biraz düşününce, fia açıkça şöyle demiş: "evet, siz takım olarak suçlusunuz. hileyle hakkınız olmayan puanlar kazandınız. ama bu sezon şampiyon olmanızda, hiçbir sakınca yoktur." çelişkiye bakar mısınız? neymiş bir de sürücüler suçsuzmuş... tamam da o suçsuz olan sürücüler hak etmedikleri puanları aldılar mı, almadılar mı? bu tabloya göre aldıklarını kabul ediyorsun. ee o zaman, silsene o puanları da... hem "bunlar suçludur" deyip, hem de böyle bir ceza vermek f1 izleyicisini aptal yerine koymaktır...

aman canım ne olacak... maksat heyecanı kaçmasın, reytingi düşmesin, birilerine kazandırdığı milyar dolarlar azalmasın... zaten schumacher bıraktıktan sonra geriye kalan bebelerle artık bi boka benzediği yok, maksat daha da rezil olmasın...
  • adına sanına hiç yakışmayacak şekilde ferrari'nin gizli belgelerini çalıp, sezon araçlarını bu bilgiler dahilinde upgrade ve modifiye eden, akabinde, yalancının mumu yatsıya kadar yanar hesabı, şimdiye kadar aldığı tüm puanlar silinen, markalar şampiyonasından ihraç edilen ve 100 milyon dolar ceza ödemeye mecbur bırakılan takım. yine de allah'ın sevgili kuluymuş, hak ettikleri cezanın formula 1'den tamamen diskalifiye olduğu ayan beyan ortada esasen..
  • kendimi ve formula 1'i bildim bileli mclaren taraftarı olmuştum; buna vesile olan insansa yerini hiçkimsenin dolduramayacağı mika hakkinen'dir. mika döneminde mclaren centilmen ve gönüllerin şampiyonu takım olmuştur, böylece bir hatayı düzelteyim: dönemin antipatik ve çirkef takımı ferrari'ydi.

mika'nın ayrılışından sonra kimi'nin gelişiyle de mclaren sevgim sürdü, iki sene önce kimi'nin de mclaren'den ayrılmasıyla yetti gari diyip kendimi kaybedene dek. hayır, "artık ferrari'yi tutuyorum" demeyeceğim; o kadar kötü bir insan olmadım henüz, ancak tam da benim mclaren'e duyduğum sempatinin bittiği dönemde mclaren'in antipatikleşmeye başlamış olması da ilginç bir noktadır, buna değineyim. önce 2007 sezonunda schumacher'in veliahtı** alonso'nun transferi, ardından sezon ortasında patlak veren çalıntı skandalı ve ardından 2008'de, ilk sezonunda sempatik bir görüntü çizmiş olmasına rağmen bu sene pistteki en antipatik pilot haline dönüşmüş olan lewis hamilton (bkz: #14210004). mclaren'de, 9 yıl aradan sonra gelen ilk pilotlar şampiyonluğuna rağmen, bir şeyler ters gidiyor. o eski itici, sportmenlikten uzak, schumacher zamanlarının dark side'ı olan ferrari'ye dönüşme eğiliminde sanki mclaren-mercedes. ve bence bu hiç de iyi bir şey değil.
  • her ne kadar formula 1'de ferrari taraftarı olsam da bu takımın yapmış olduğu mp4-21, mp4-22 ve mp4-23 araçlarına hayranım. tasarımı, performansı ve her şeyiyle tek kelimeyle mükemmel bu araçların hepsi. ancak mp4-21'in yeri ayrıdır bende. zamanından uzunca bir süre hayranlıkla izlemiş, posterini bile asmıştım. formula 1 tarihiyle ve efsaneleriyle güzel. şimdi spora dahil edilmeye çalışılan at kafası niteliğindeki takımlara baktıkça williams'ın, mclaren'in, ferrari'nin ve lotus'un değerini daha da çok anlıyor insan.

tarihiyle formula 1'e damga vurabilecek üç-beş takımdan birisidir. mika hakkinen gibi bir gerçek varken tartışılması bile abestir.
  • bugün saat 11 itibariyle 2009 sezonu için üretilen aracı, mp4-24 'ü tanıttılar. geçen sene lewis*'in şampiyon olmasına rağmen sevinemedik. uzun zaman sonra 1 numarayı almasına rağmen, hakkinen* dönemini mumla aradığımız seneler sonunda, "bu sene acaba o yıllardaki tadı verecekmi?" sorusunu taşıyoruz hala. görüntüsüyle mest edecek kadar güzel bir tasarım olmuş, her zamanda öyleydi. hep farklıydı. mclaren de bu değilşim 2000 yılında başladı. sonrasında hakkinen 1 sene ara verdi ailesini bahane edip. gerçek payı çok ama sadece ailesi değildi ayrılma sebebi. geriye de dön(e)medi zaten. o yıllara kadar hiçbir kötü olaya adı karışmayan mclaren, son yıllarda göze batar işler yapmaya başladı. montoya ve balonso gibi takım ruhu olmayan, 1. pilot kavramıyla büyüyen iki pilotu aldılar. özellikle balonso hamiltonun arkasında kalmaya başlayınca çirkefleşti. takım 2 ye bölündü o sene. açılan dava ise cabasıydı. ferrari aksesuarlarının arabada kullanıldığına dair kanıt bulunamamasına rağmen ceza yedi mclaren. en kötüsü de buydu. seneler boyunca ferrarinin üzerindeki gözler, tekrar çevrilmemek üzere mclaren üzerine dönmüştü. hatta hatta senelerce fia= ferrari diyenleri bile karşısında bulmuştu. bedelini ağır ödediler. sonrasında limitli bir arabayla gelen şampiyonluk var. ama lewisin bu şampiyonluğu bize pek keyif vermedi. çünkü artık mclaren o eski mclaren değil. bu sene o eski imajını, o eski asilliğini tekrar ön plana çıkarabilirmi? bekleyip göreceğiz. ben yine yarışları acaba hakkinen kamera önüne çıkarmı, gösterirlermi? diyerek izleyeceğim, orası ayrı.
hesabın var mı? giriş yap