şükela:  tümü | bugün
  • the university of texas m d anderson cancer center'in bazı doktorlar ve hastalar arasında söyleniş biçimidir.
  • bilime ve tıbba ilgi duyuyorsanız buraya gelip de etkilenmemeniz mümkün değil. kocaman medikal bir kasaba. içinden hafif raylı sistem geçer (train). iki bina arası bile yürüme mesafesi 4-5 dakikayı bulur. yılda sadece 700 milyon dolar burası tarafından kanser araştırmaları için harcanır. 30 bine yakın klinik deneme hastası burada experimental tedavilere katılır. kurumda doktorundan araştırmacısına 19 bin kişi çalışır. hacettepe ile kardeş enstitü olmuştur. en çok bağışı zengin arap piçlerinden alırlar. o kadar ki karısını burada tedavi ettiren şeyhlerden birinin milyonlarca dolar bağış yaptığı ve kampus içindeki devasa hastane binalarından birinin bu parayla yapıldığı söylenir. söylenti değil doğrudur hatta.

    en yakınındaki otellerden biri ise (yürüme mesafesi sayılır) extended stay america'dır. daha çok hasta ve hasta yakınlarını göreceğiniz şirin bir motel havasındadır. mantık olarak bizdeki apartlar gibidir. odada mikrodalga fırın, ocak, kapkacak, bulaşık makinası ve buzdolabı yer alır.
  • hastaların bekleme odalarında masa üstlerinde yeralan yap-bozları, koskoca kütüphanesini falan görünce insanı ister istemez karşılaştırma yapmaya zorlayan kadrosunda hayli türk bulunan dünyanın en ünlü kanser merkezi.
  • içerisinde hintli,japon,türk,alman,amerikalı, tayland,vietnamli doktorlar başta olmak üzere çalışıp hakeden herkesi barındırmaktadır. hastaların aldıkları tedavi,doktorların gördüğü maddi ve manevi ilgi ve özen göz yaşartıcıdır. tabii bunu kendi ülkesiyle karşılaştıran masttriptazın gözleri daha da yaşlıdır...
  • bas boyun kanser cerrahisi konusunda eğitim amacli geldiğim ve anlatıldığı kadar etkileyici merkez. bir sağlık kampüsü diyebiliriz. tum dünyadan hasta akisi var buraya.