şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alfonso gomez-rejon'un yönettiği 2015 yapımı film. yılın sundance film festivali'nde 'jüri büyük ödülü'nü kazandı.
 • seattle film festivali'nde en iyi yonetmen ve en iyi aktor odulunu alan film amerikalilarin little miss sunshine'dan sonra yaptigi populer indi'ler icinde en guzeli olabilir. replikleri cok vurucu, karakterleri siradisi, hikayesi derinden vurucu. izledikten sonra saatlerce etkisinden cikmadim. bir de yonetmen surekli izleyiciyi ters koseye yatiriyor. daha bir tadindan yenmez oluyor.
  keske jurassic park, fast and furious, terminator'u dolduran o kalabalik bos izleyici kitlesine supriz yapip bu filmi izletseler de dunya daha guzel daha bilincli bir yer olsa.
 • carol gibi 2016 oscar ödül töreninde muhtemelen eli boş dönmeyecek olan alfonso gomez-rejon yapımı dram. kıt puanlı sinema eleştirmenleri bile resmen puana boğmuşlar ve oldukça tatmin edici eleştirilerde bulunmuşlar. ayrıca bates motel'in şeker kız candy'siolivia cooke hanım kızımızı baş rolde izleyeceğiz. sıkı takipteyiz.
 • komedi-dram karışımı bir "coming-of-age" filmi. fena değil. tabii coming-of-age deyince filmin bir grup ergeni işlediği (hoş, 30 yaşında büyüyememiş bir adamı koyup olgunlaşmasına odaklanan coming-of-age filmleri de çekildi) anlaşılacaktır. adından da anlaşılacağı üzere greg, earl ve kanserli kızın arkadaşlıklarına odaklanıyor film. kendisini zerre beğenmeyen, okuldaki serseri öğrencilerden dayak yememek için denge politikası uygulayıp okuldaki herkesle arkadaş olmayı başaran, geleceği belirsiz, dandik filmler çeken greg ve film boyunca nedense pek tanıyamayacağımız iş arkadaşı earl ve film boyunca nedense pek tanıyamayacağımız kanserli kız (ölen kız) rachel... ilk sorun: filme adını veren earl'ü de, rachel'ı da pek iyi işleyememiş senarist. evet, bu filmin anlatıcısı greg. bizlere her şeyi anlatan greg'tir. her şey onun bakış açısından anlatılıyor. lakin bu, earl ile rachel'ın yüzeysel işlenmelerinin bahanesi olamaz kanımca. earl ile ilgili hiçbir şey söylemiyor demiyorum ama yeterince iyi işlendiğini düşünmüyorum. halbuki sıkıcı ergen greg'in aksine eğlenceli birisi gibi gözüküyor. keza rachel'ı da fazla tanıyamıyoruz. ebeveynlere gelirsek... burada da klişeler almış başını gitmiş. her coming-of-age filminde karşımıza çıkan, bizim ebeveynlerden farkları olmayan ebeveynleri burada da görüyoruz. ben bir coming-of-age (amk, niye coming-of-age yazıp duruyorum ki? şu çizgileri koymak da zor oluyor zaten. büyüme diyeyim gitsin) filminde daha bu ebeveynleri görmekten sıkıldım. keza greg gibi ergenleri görmekten de sıkıldım.

  özet: bilindik karakterlerle doldurulmuş, bazıları yeterince işlenememiş bir film. keza earl-rachel arkadaşlığı da havada kalmış. buna (olayları greg'in bakış açısından anlatmayı tercih ettiği için) pek odaklanılmamış. keza greg-earl-rachel arkadaşlığı da havada kalıyor. üçünü birarada pek görmüyoruz. greg-earl arkadaşlığı ise fena işlenmemiş ama merkezdeki bu arkadaşlığın daha iyi anlatılmasını beklerdim. ha ayrıca son zamanlarda izlemekten zevk aldığım jon brenthal'ın hoca karakterini pek sevdim. rachel'dan sonra en sevdiğim 2.karakter. konuya gelirsek... kanser öyküsüne dramatik açıdan yaklaşmıyor. en azından finale kadar. mizahı fena değil filmin. finaldeki duygusallıktan pek haz etmedim. ama olsun o kadar. sorunlarına rağmen mizahının gücüyle (tabii mizahının gücü deyince çok da büyük beklentiye girilmesin, o denli de güçlü değil) finale dek izlettiriyor kendisini. oyunculuklar da başarılı. greg'i oynayan aktör filmi taşımayı başarıyor. olivia cooke ise zaten bu filmden sonra bayağı ünlendi, spielberg'le çalışmaya hazırlanıyor.
  özetle; samimi, eğlenceli, sürükleyici bir film. karakterler arasındaki arkadaşlığı ve filme adlarını veren diğer iki karakteri de iyi işlemiş olsaydı daha iyi olabilirdi.
 • 2015 yapımı etkiliyici bir film. konuyu anlatmayacağım. çok sevdiğim bir tarzdır dostluk filmleri. hakkını vermişler. izleyiniz
 • 2015 tarihli güzel film. the perks of being a wallflower'ı seven bunu da sever.

  --- spoiler ---

  seyirciye hikayesini anlatan greg'in filmin ortalarında belli aralıklarla "merak etmeyin, kız ölmeyecek, iyileşecek" dememesi gerekirdi. bunu dediği zaman ne olacağını hemen herkes tahmin edebilir. edemezse filme kendini fazla kaptırmıştır bence.

  --- spoiler ---
 • sundance jüri büyük ödülü (dramatik) ve izleyici ödülü (dramatik) almış, 2015 yapımı, alfonso gomez-rejon filmi. filmekimi'nde izlenebilecektir. imdb filmekimi
 • samimi, sahici, komik, duygusal güzel bir film. çok temposu yukselmeden akıp gidiyor. sizi bir şekilde hikayenin içine alıyor. senaryo oyunculuklar kurgu çok başarılı. modunuzun yüksek olduğu bir ara izleyin yoksa çökebilirsiniz.
 • --- spoiler ---

  dikkat: bunu izleyen son kişi komaya girdi ve öldü
  --- spoiler ---
 • öyle hakkında söylendiği kadar pek de etkileyici değil. bana kalırsa the fault in our stars daha başarılı ve etkileyiciydi. bu filminse samimiyet problemi vardı her şeyden önce. yeterince hissettiremedi hissettirmesi gerekenleri.
  ama yine de bates motel'in emma'sını görmek mutlu etti.