şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mike and the mechanics'in inanilmaz guzel sarkisi..

  you can't forgive
  and you won't forget
  we did something
  that we both regret mea culpa

  i held my breath while you
  took your time
  to tell the world
  what's yours is mine mea culpa

  you don't need me
  you don't need anyone at all
  you've got what you desired
  you lit the fire
  and watched the rise and fall

  and in your eyes i could see my face
  a non believer
  in a state of grace mea culpa

  i see no reason for your complaint
  you got the sinner
  and not the saint mea culpa

  i can't say much i can't say anything at all
  you tell the story well
  then you retire to watch the rise and fall

  you never know what's in your heart
  until you look
  you never know what's in your heart
  until you look
  take a look
  just take a look
  just take a look
  just take a look
 • ee bi de enigmanin da bu isimde bi sarkisi var.
 • enigma'nin klasigi . iki part'tir . ilki daha guzeldir .
 • mea culpa,fransız edebiyatında "la chanson de roland" diye anılan,haçlı savaşları sırasında hristiyanların kazandıkları zaferlerin,şövalyelerin kahramanlıklarının anlatıldığı destanda geçen,"benim suçum" anlamındaki,rolandın ölümünün yaklaştığını hissettiği anda göğüsüne vurarak tanrıdan merhamet dilemek ve günahlarını affettirmek için söylediği kelime bütünüdür..bunu söylemesi,onun tanrıya olan inancının,vatanseverliğinin,cesaretinin,fiziksel ve kişisel gücünün,efendisine duyduğu sadakatin göstergesidir..
  destana göre,"mea culpa", onun tüm günahlarından arınmasını sağlamış,onun iyi bir hristiyan olarak ölmesini ve gökten inen melekler ve azizler tarafından cennete götürülmesini sağlamıştır
 • latincenin karizması ekolüne uygun hareketle günümüz ingilizcesinde kullandığımız "oops my bad" kalıbı yerine mea culpa desek düşünün ne kadar hoş, ne kadar klas durur. karşımızdaki de bize cevap olarak errare humanum est dese iliklerimize kadar mest olmaz mıyız? ben olurum.
 • gürhan tümer'in bir dönem mimarlık dergisinde her ay yazdığı köşesinin (mea architettura mea culpa) yarı adı. ah benim mimarlığım vah benim hatam eğilimindeki köşede, avrupa mimarlığı ile türk mimarının eserleri arasında, ya da helenistik yapılar ile modern yapılar arasında çok ve çeşitli, (bir çoğu faydasız) karşılaştırmalar yapan tümer'in öz tatmini.
 • after forever'ın prison of desire albümünün giriş parçası...

  o mi jesu, demitte nobis debita nostra,
  salva nos ab igne inferiori, perduc in caelum
  omnes animas, praesertim eas,
  quae misericordiae tuae maxime indigent

  sicut erat in principio
  et nunc et semper et insaecula
  saeculorum
 • bu söz öbeği otaçağ'daki bir destanla birlikte doğmuş ve yerleşmiş bir kalıptır.
  latince mea benim, culpa ise günah anlamına gelmektedir. bu durumda anlamı benim hatam yani benim günahım, benim suçum demektir. dolayısıyla bir günahkarın tanrı'ya günahlarını itiraf etmesi anlamına gelir. hristiyanlık'ta günah çıkarma işlemi de hataların tanrı'ya veya ona bunu bildirmekle görevli pedere anlatılması ve kabullenilmesiyle gerçekleştiğinden, bu sözün, hatalarımı kabulleniyorum, beni onlardan arındır, affet anlamına geldiği görülebilir.
  dolayısıyla bu söz ortaçağdan günümüze kadar gelmiş bir af cümlesidir. mea culpa diyen kişi hatasını kabullenerek af bekliyordur. hatta zaman içinde bu söz özür dilemekle hemen hemen aynı anlamı kazanmıştır.
  keza, mel gibson ile goldie hawn'un başrolleri paylaştıları 80'li yıllarda çevrilmiş bird on a wire isimli romantik komedi filmindeki bir sahnede richard jermin karakterini oynayan mel gibson para borcu olduğu kuaförden bu şekilde özür diler.
 • bu anlayis yurdum insaninda pek yoktur. biz turkler olarak mea culpa'yi hep yenmisizdir. biz hata yapmayiz; ama niye bu hale geldigimizi de aciklayamayiz.