• studio ghibli’nin önceki yapımcısı ve studio ponoc’un kurucusu nishimura yoshiaki’nin kendi stüdyosunun imzasını taşıyan mary to majo no hana (mary and the witch’s flower) isimli ilk uzun metraj anime filminin 2017 yazında çıkış yapacağı haberi verildi. film, ingiliz yazar mary stewart’ın the little broomstick ismindeki romanından uyarlama. yönetmeni ise hiromasa yonebayashi imiş.

kaynak
    kaynak
    kaynak
    wikipedia
    web site
    imdb

teaser trailer
  • ilk izlediğinizde küçük cadı kiki ve ruhların kaçışı havası alacağınız bu tatlı animasyonda cadı olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir kızın macerasına tanık olacağız.

(bkz: http://obicimsinema.com/…d-the-witchs-flower-anime/)
  • fragmanı yayınlandığında çok hypelandığım ama izlediğimde biraz hayal kırıklığına uğradığım film. studio ghibli çakması demek en basit anladım olur. bolca klişe ve ana karaktere uymadığını düşündüğüm bir seslendirenle birlikte ortama ama güzel bir film.
  • official studio ghibili çakması. evet. bu filmi herşeyiyle ghibli tarzının takipçisi. jöle kıvamında yaratıklar, büyülü dünya, cesur bir kız ana karakteri, doğayla içiçe arkaplanlar, canlı renkler vs. fakat bir şey eksik bu filmde. ne olduğunu tam çözemedim. yani yakul çakması geyik bile var ama miyazaki'nin o büyülü hayal evrenini bulamıyor insan. hikaye içine çekemiyor izleyeni, karakterlere yakınlaştıramıyor. bu filmi izledikten sonra miyazaki'nin neden büyük bir usta olduğunu tekrar idrak ettim. teknoloji, sermaye, yetenek bir araya getirilse bile miyazaki'nin kattığı mayayı katamıyor hiç kimse. olsun yine de beklemedeyiz.
  • zorunluluktan ingilizce dublajli olarak netflix’te izledim fakat tavsiyemin katiyen ingilizce dublajla izlenmemesi yonunde olacagi film. ingilizce dublaj isini londrada yapmislar. haliyle ingiliz aksani vicik vicik.

muzikler zayif. vurucu olabilecek sahneler zayif yonetmenlikle harcanmis. renkler ve cizimler bildiginiz ghibli.

fena degil keyifli film ama bittikten sonra pek bir hissiyat birakmiyor, izlememissin gibi.
  • özgün bir "masal" değil, ancak renkleri ve bazı detayları dolayısıyla göze hoş gelebilen bir kolaj. miyazaki'nin büyülü evreninden o kadar çok şeyi "esinlenerek" almışlar ki (ponyo'nun saçı, kiki'nin süpürgesiyle maceraları vs.) izlerken manidar bir şekilde gülümsemeden edemedim, ama zebedee'nin bahçesi ve çiçekleri harikaydı, onun hatırına bütünüyle peh deyip geçemediğimi itiraf etmeliyim.

ilhamları sadece miyazaki'den değil üstelik; söz konusu büyü ve "büyü okulu" olunca endor'un -ki ad da hiiiçbir çağrışım yapmıyor canıım! mistik sınıflarından birine harry potter benzeri bir karakteri de iliştirmişler tabii.*

yine de ne yapmış yapmış, 6.8/10 puanı almış, hayret doğrusu! usta'nın işleri o kadar özleniyor ki taklitleri bile rağbet görüyor demek.
hesabın var mı? giriş yap