şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yatan ile çalışan öğretmenin ayırt edilmesini sağlayacak bir sistem. tüm memurluklara getirilmesi dileğiyle.

  not: bazı üniversitelerde öğrencilerin, asistanları ve hocaları değerlendirdiği bir sistem halihazırda var.

  edit: imla
 • okulda sigara icerken yakaladigim ve para cezasi kitlenen cocuk beni degerlendirecek ve benim yatip yatmadigim ortaya cikacak oyle mi? gorusmeye cagirdigim ama gelmeyen veli beni degerlendirecek ve benim performansim ortaya cikacak. pansiyon olmayan okulda pansiyon ile ilgili isleri yapip yapmadigimi soracaklar, pansiyon olmadigindan yapmadigim is ile degerlendirilecegim. bir kez dahi dersime girmeyen mudur ders ici performansimi mi degerlendirecek(girdiginde mobing diye aglayanlar ayri bir konu, bir cok mudur de bu sebeple girmiyor.).bilgisiz fikir sahibi olmak zor zanaat.

  edito1: soylemek istemezdim lakin cok kasinan var. demesem icimde kalir. ananizin meslegi ile karistirmayin ogretmenligi yok yattigi yerden kazanma filan. datmin oldunuz mu lan simdi sabah sabah.

  edito2: ilk edit ogretmeni elestiren herkese degil. ben de biliyorum hak etmeyenleri. bu edit ozellikle 'bana sov' diye ozelden ugrasanlara. eminim donup tekrar burya baktiklarina.
 • fen, biyoloji, matematik öğretmenlerinin öğrencilere öğrettiği dua üzerinden değerlendirileceği sistem
 • kimi işyerlerinde 360 derece değerlendirme denen anlayış ile memurun müdürünü puanlaması istenir.

  her ne kadar astın üstü puanlaması yeni birşey olmasa da çocuğun yetişkini puanlaması sıradışıdır ve sağlıklı olmayacaktır.

  olay bir popülerlik yarışına dönüşecektir. çünkü çocuklar kendileri için neyin iyi olduğuna lisede bile kafaları basmamaktadır.
 • objektif bi degerlendirme olmayacagindan sacma dayatma. notlari dusuk olan ogrenci ogretmeni tarafsizca degerlendirebilir mi? ya da cocugunun notlari dusuk olan veli. meslek liselerinde cekilen videolari hatirlayin. o azmanlar, binbir guclukle ders anlatmaya calisan ogretmene not vericek.
  sadece ogrenci-veli degil idare ve zumre ogretmenleri de not verecek. misal benim zumrelerle aram super. ozel hayatta da sik sik gorusurum. onlari tarafsiz degerlendirebilir miyim? ıdare desen kimisi sendika ayrimi yapar kimisi de ayip olmasin kac yillik ogretmenler sonucta diye herkese sisirme not verir.
  birisi de yazmis ki yatan ve calisan ogretmeni ayirt eder. keske etse keske gercekten yatan ogretmenler artik mebden ayiklanabilse. ama siz bu ulkede hangi mulakatta objektif degerlendirme gordunuz de bu sistemden fayda bekliyorsunuz?
  edit:en komiği de öğretmenlerin ağlaştığını söyleyen tipler. öğretmenler isterlerse seyirciye oynamayı çok iyi becerirler. verirsin bol puanları, sözlü notlarını; kimi liselerde 5 dk ders işleyip boş bırakırsın sınıfı senden iyisi olmaz. bunların olmaması için endişelenmesi gerekenler sadece öğretmenler değil herkes.
 • hayal dünyasında yaşayan insanlar var. pembe bulutlar üzerinde uçarak yorum yapıyorlar.

  neymiş, gelişim sağlayacakmış da çalışan ile çalışmayan belli olacakmış.

  zaten toplum gözünde iyice horlanan, hiçbir değeri ve saygınlığı kalmayan, kafası bozulanın öğretmen dövdüğü ülkede o değerlendirme “al amk, al. not böyle verilir işte” diyerek yapılacaktır.
 • akp hükümetleri yıllardır yap boz gibi oynayıp türk eğitim sistemini bitik duruma getirdiler ve şimdi bunun sorumluluğunu öğretmenlerin üzerine yıkma hesabı yapıyorlar.
 • öğretmen olsam açık söyleyeyim sikerim idealistliği falan der direkt nota oynardım. basarım notları bol bol, nerde dangalak veli var, arsız çocuk var, şahanesiniz, çocuğunuz tam bir dahi yahu çekerdim.
  kişisel tatmin için de gözüme kestirdiğim birkaç parlak çocukla özel ilgilenirdim.
  bu kadar örgütlü bir aptallıkla mücadele edeceğim diye hayatımı mı sikeyim? geç onu.
 • ulkede genel olarak etik anlayis eksikligi oldugu icin notu haksizca sisiren/kiran hocalar olacagi gibi; sirf, misal, kendisine bilmedigi bir soru sordugu icin hocaya hakaretler yazmaktan geri duymayacak suursuz bir ogrenci toplulugu ve "benim cocugum dunyadaki en onemli varlik, geri kalan herkes de onun hizmetine bakacak" anlayisina sahip kafadan kontak veliler yuzunden maalesef etkin kullanilmayabilir.

  universitelerde yapilagelir bu uygulama. donem sonunda hocanizi, dersini, materyalini, adaletini degerlendirirsiniz.