şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu sene meb'in yurtdışına yüksek lisans/doktora amacıyla 1500 öğrenci göndermek için vereceği burs. belirli kriteleri vardır. les ve lisans not ortalaması bunların başında gelir. dönüşte öğrenim görülen sürenin 2 katı kadar hizmet mecburiyeti vardır. bu işsizlik ortamında daha ne olsun.
 • 2-3 sene öncesine kadar hiç bilinmezken, son yıllarda giderek popülerleşen, kaymağin kaymağı bir burs. kamu kurumlari şu şu konularda yurtdisinda eğitim görmüş adama ihtiyac var diye önce meb e bildiriyorlar. ozellikle ilk senelerde genelde tasra universitelerden katilim oldugu icin çok zor olmadığını düşündüğüm bir sinavı var; öncesinde de not ortalaması da gerekiyor. sinav sonrasında ise devlet herhangi bir üniversitede (abd ya da ab) y.lisans ya da doktora için ve talep ediyorsan yabancı dil icin sana yıllarca burs veriyor. karşılığında ise yapman gereken döndüğünde burslu sürenin iki katı kadar devlette mühendis olarak çalışman. milletin 98+kpss puanıyla atandigi kadrolar zorunlu hizmet oluyor yani. daha bitmedi. şimdi bursiyerlerin kariyer uzmanı olarak atanmaları mümkün olacak.
 • gec bulup cabuk kaybettigim ve
  30 yas siniri cok acimasiz olan burs. doktora icin yas siniri nedir ya! sizin comar, egoist ve akademik bakis acisindan fersah fersah uzak akademisyenlerinizden dolayi uzayan master surecim yuzunden bu haktan mahrum birakilmak cidden cok uzucu.
 • tek zor yanı okullardan kendiniz kabul almak zorundasınız. bir de kefil olacak bir memur olması lâzım. insanların anası babası bile o senetlere imza atmıyor.

  onun dışında bir zorluğu yok. adam gibi bir ales puanı yeterli. adamlar dil sınavı bile istemiyor. onun bile kursunu veriyorlar.

  mülakatlara seçeceklerinin 3 katı kadar kişi çağırıyorlar. yani mülakata gitmek seçilmek anlamına gelmiyor. mülakatlar nasıl oluyor bilmiyorum.

  iş bulmanın zor olduğunu düşünürsek beleşten yurtdışında okumak artı iş garantili bir olayın talibi çok olacaktır. her sene giderek artıyor.
 • özellikle eğitim alanında pek fazla rağbet görmeyen burs. ama gittikçe bilinirliği artıyor.