şükela:  tümü | bugün
 • çeşitli il ve ilçelerde milli eğitim müdürlükleri okullara gönderdikleri resmi yazılarla öğretmenlerin tüm yıl boyunca veli ziyareti yapmalarını zorunlu tutuyor. sınıf öğretmeninin, o sınıfın dersine giren bir öğretmenle birlikte öğrencinin evine süresi bir saatten az olmamak koşuluyla ziyaret gerçekleştirmesi ve yapılan ziyarette velilere anketler uygulaması, “ev ziyaret formu” doldurması, ziyareti belgelemek amacıyla da en az iki kare fotoğraf çekmesi isteniyor.

  öğretmenin gönüllü olup olmadığına bakılmaksızın tüm öğretmenleri kapsayan bu uygulama kanun ve yönetmeliklere aykırı olarak dayatılmaktadır. meb'in hiçbir kanun ve yönetmeliğinde öğretmenin görevleri arasında veli ziyareti yapması bulunmadığı gibi veli ziyaretinin zorunlu tutulamayacağına dair bakanlığa ait birçok resmi yazı ve danıştay kararı bulunmakta.

  şu ara veli ziyareti yapılmasına dair resmi yazıyı alan tüm okul müdürleri büyük bir aşk ve şevkle öğretmenleri mesai saatleri dışında velilerin evine gönderiyor.
  veli öğretmen işbirliği ve kaynaşması gereklidir ve faydalı olur ama öğretmen ile velinin kaynaşma ve işbirliği ortamı okuldur. yıl içerisinde gerek veli toplantılarıyla gerekse de ihtiyaç olan sair zamanlarda okulda bu görüşmeler gerçekleşmektedir.
  ayrıca ev ortamının özel bir alan olması nedeniyle risk barındıran bir ortam olduğu unutulmamalıdır. öğretmenlerin kötü muameleye veya iftiraya maruz kalmaları durumunda sorumluluğu hiçbir yetkili üstlenmeyecek, öğretmen kaderiyle baş başa bırakılacaktır. o halde öğretmen neden yasal mevzuatın dışında olan böyle bir yükün altına girmek zorunda olsun.

  edit: kanun ve yönetmeliklere aykırı olan bu dayatma keyfi uygulamalara yer bırakmayacak şekilde ele alınmalıdır. öğretmene mesai saatleri dışında angarya yükleyen uygulama gönüllülük esaslı olması durumunda faydalı olabilir. dayatma ile yapıldığı takdirde sadra şifa olmayacaktır. aksi takdirde yine bir şey yapılıyor havası verilecek, büyük ihtimalle de yine görüşmeler kâğıt üzerinden halledilecek yani “mış gibi” yapmaktan öteye gidilemeyecektir.
 • bu var ya ne biliyor musun? tam bir türk kafasıyla ortaya atılmış bir proje... aslında değil de “proje” demek zorunda kalıyorsun. avrupa’da böyle bir şey olmaz ya. ev özel alandır. ne diye gireyim sırf öğrencim olduğu için birilerinin evine, hele resmi bir zorlama ile? insanların içine de dert olur “iyi ağırladık mı, saygıda kusur ettik mi, ne ikram etsek?” gibisinden. borç para alıp ikramlık alan vardır ya adım gibi eminim. gereksiz oğlu gereksiz bir şey.

  zoraki gülümsemeli mutluluk pozları veriliyor ziyaretlerde. neden? sosyal medyaya atalım da proje (!) yürüdü desinler. her şeyimiz -mış gibi.
 • bence keyifle yapılması gereken bir iş. her gün sayesinde para kazandığınız, senelerce yüz yüze baktığınız çocukların ev hayatını ve zorluklarını görme şansına ve görevine angarya diyen bıraksın mesleği... not:mühendis
 • doğru değildir. gereksiz laubaliliğe yol açar.
 • mühendis öğretmene öğretmenlik öğretiyor, ne güzel memleket. hem de mesleği bırak diyor. her bir sıki biliyorsun diye bir sahne vardı sahneler adlı komedi dizisinde. bizim mühendis de bu tayfadan.
 • acı ama gerçek mühendis mantığını anlamış, öğretmen anlamamış angarya diyor. sınıfta çocuk neden böyle göreceğimiz yer evdir. normalde yapılması gereken bir uygulama olmasına rağmen zorunlu olmayınca öğretmenler salladığı için zorunlu tutulmuş. mesai harcanmasına rağmen ek ders verilmemesi dışında doğru ve gerekli bir uygulama. veli-öğretmen-çocuk ilişkisi sadece okuldan ibaret olamaz. ev ziyaretleri ile öğretmen çocuğu ve aileyi daha iyi tanıma fırsatı bulabilir ve ailenin güvenini kazanabilir. ev ziyaretinde ilişkilerin dinamiği değişir; evde öğretmen bir “güç” figürü olarak değil de bir misafir olarak algılanır. bu koşullar altında ebeveyn, kendisini daha rahat hisseder, öğretmen ile daha fazla iletişim kurar. angarya dediğiniz şey işinizin bir parçası kısaca.
  edit: velinin kapıdan kovduğu öğretmenler varmış. yahu siz nasıl öğretmensinizde kalabalık dediğiniz sınıflardaki onca çocuğun ailesinden biri bile sizi evinde görmek istemiyor. hepsine git diyen, vakit almıyor, kolay diyen yok. öğretmenlik zor bir meslek evet ücret az evet öğretmenin de hayatı var iş okulda bitmiyor maalesef ama konu bu değil. konu ev ziyareti gerekli mi faydalı mı? nasıl bir eğitim aldınızda bu uygulamayı gereksiz buluyorsunuz bilmem ki.
  o kadar gereksiz görüp yapmamışsınız ki uygulamada olmayan bahaneler öne sürmüşsünüz.
  1) ev ziyaretine tek gidilmez ne iftirası neyin iftirası
  2) ikram kabul edilmez. yapan olur yemezsiniz veliler sizi tanır bir daha yapmaz.
  3) devlet çözsünmüş öğretmeni ilgilendirmezmiş. devlet gidin bakın diye sizi görevlendirmiş işte. bu görev ilk önce devlet memuru olarak senin. senin görevin ders anlatmakla bitmiyor. sen toplumu inşa etmekle görevlisin anlayın şunu!
 • olmayan angaryadır.

  hali hazırda ayın 15'inden çok çocuklarını önemseyen eğitim neferleri bunu senelerdir yapmaktadırlar.

  bu iş yük olarak geliyorsa birilerine derhal kadro değiştirmeli, öğretmenlik mesleğine atama bekleyen heyecanlı ve idealist kişilere yer vermelidir.

  not: eski öğretmen.
 • sağol yahu, işimizi bize öğrettin. ücretsiz zoraki işler her türlü angaryadır. velinin evine gitmek de böyle bir şey. ayrıca sen sanıyor musun ki veli öğretmeni evde istiyor? niye geliyor bu şimdi, ne gerek var diyen çoğunlukta. pratikte hiçbir işe yaramayan uygulamadır. iş tanımına uymayan bir angaryadır.
 • evini ziyarete gittiğiniz çocuğun davranışları olumlu yönde yüzde yüz değişiyor. veli ziyaretine gereksiz diyen bir eğitimci görürseniz bilin ki o işini sadece para için yapıyordur.
 • yıllar önce ilkokul öğretmenimin bütün öğrencilerini ayda bir de olsa akşam üstü evinde ziyaret ettiği zamanları aklıma getirmiş yazı.
  zaten bunca yıl sonra bile hatırladığım tek öğretmen kendisidir.