• bir sikten anlamayıp içinde bulunmadığınız durumu sanki biliyormuş gibi buraya yazıyorsunuz. amacınız da faydalı bir şey yazayım da insanlar faydalansın değil. tek amacınız popülist bir şeyler karalayıp, favori ve beğeni kasmak. herkesin duymak istediğini karalayım da kendimi tatmin edeyim diyen iki yuzlulersiniz. angaryanın sözlük manasını açın, okuyun. heralde sözlüğü yazan da para cukkalamaya çalışan, işini bilmeyen biri olsa gerek... mesai saati dışı ya da dinlenme vakitlerinde kesik parmağa işemeyecekler gelmiş angarya değil bu diyor. angarya diyene de işini para için yapıyor diyor. beyinsiz misiniz acaba? sen bedavaya mı çalışıyorsun? öğretmen olarak sen benim uğraşımı emeğimi bilemezsin, siktirip gider kendi performansını değerlendirirsin. aldığım maaş verdiğim emek ve yıpranmayı karşılamıyor. ona ekstra bir angarya da istemiyorum. durum bu kadar basit. bekçiden az maaşı olan öğretmenlik istemiyorum. altı senelik öğretmenim maaşım yeni bekçiden az. biraz saygı statü sahibi oluyorum (bazen oluyorum) işimi iyi yaptığım için, ancak manevi tatmin yeterli değil hayat için. öğretmenlik bedava yapılması gereken kutsal bir meslek değildir buradaki aklı evvellerin dediğinin aksine. eğitim verdiğim okul ilkokul değil her öğrencinin birçok öğretmeni var. davranış bozukluğu olan öğrenci evine gitsem belki sadece ben bir iletişime gireceğim veliyle. hem çocuktaki davranış bozukluğuna neden olan şeyleri duzeltemeyecegim, hem de aile öğretmen ilişkisini kuvvetlendirerek belki sadece kendi dersimde çocukta pozitif davranış sağlayacağım. çocuğun bu halde olmasına neden olan negatif aile etkenleri ortadan kalkmayacak. öğrencinin prens ve prenses olduğunu sanan, her şey için öğretmen ve sistemi çocuğun önünde eleştiren, çocuğum hep haklıdır diyen veli ortadan kalkmayacak. ayrıca eve giden öğretmen işini iyi yapan ve "para cukkalamak" istemeyen öğretmen öyle mi? beğeni kasan boş girdilerinize devam edin arkadaşlar. bu toplumun yozluğunu öğretmenlere yıkmaya devam edin. herkes doğru biz yanlışsız sadece. kaç çocuğa farklı bir bakış açısı kazandırdım, kaç tanesine kimsenin vermeyeceği şeyleri vermeye çalıştım bunların hiçbir önemi yok. çünkü ben bedava çalışmak istemeyen işini bilmeyen bir öğretmenim.

*imla
  • çeşitli il ve ilçelerde milli eğitim müdürlükleri okullara gönderdikleri resmi yazılarla öğretmenlerin tüm yıl boyunca veli ziyareti yapmalarını zorunlu tutuyor. sınıf öğretmeninin, o sınıfın dersine giren bir öğretmenle birlikte öğrencinin evine süresi bir saatten az olmamak koşuluyla ziyaret gerçekleştirmesi ve yapılan ziyarette velilere anketler uygulaması, “ev ziyaret formu” doldurması, ziyareti belgelemek amacıyla da en az iki kare fotoğraf çekmesi isteniyor.

öğretmenin gönüllü olup olmadığına bakılmaksızın tüm öğretmenleri kapsayan bu uygulama kanun ve yönetmeliklere aykırı olarak dayatılmaktadır. meb'in hiçbir kanun ve yönetmeliğinde öğretmenin görevleri arasında veli ziyareti yapması bulunmadığı gibi veli ziyaretinin zorunlu tutulamayacağına dair bakanlığa ait birçok resmi yazı ve danıştay kararı bulunmakta.

şu ara veli ziyareti yapılmasına dair resmi yazıyı alan tüm okul müdürleri büyük bir aşk ve şevkle öğretmenleri mesai saatleri dışında velilerin evine gönderiyor.
    veli öğretmen işbirliği ve kaynaşması gereklidir ve faydalı olur ama öğretmen ile velinin kaynaşma ve işbirliği ortamı okuldur. yıl içerisinde gerek veli toplantılarıyla gerekse de ihtiyaç olan sair zamanlarda okulda bu görüşmeler gerçekleşmektedir.
    ayrıca ev ortamının özel bir alan olması nedeniyle risk barındıran bir ortam olduğu unutulmamalıdır. öğretmenlerin kötü muameleye veya iftiraya maruz kalmaları durumunda sorumluluğu hiçbir yetkili üstlenmeyecek, öğretmen kaderiyle baş başa bırakılacaktır. o halde öğretmen neden yasal mevzuatın dışında olan böyle bir yükün altına girmek zorunda olsun.

edit: kanun ve yönetmeliklere aykırı olan bu dayatma keyfi uygulamalara yer bırakmayacak şekilde ele alınmalıdır. öğretmene mesai saatleri dışında angarya yükleyen uygulama gönüllülük esaslı olması durumunda faydalı olabilir. dayatma ile yapıldığı takdirde sadra şifa olmayacaktır. aksi takdirde yine bir şey yapılıyor havası verilecek, büyük ihtimalle de yine görüşmeler kâğıt üzerinden halledilecek yani “mış gibi” yapmaktan öteye gidilemeyecektir.
  • keşke ortak bir buluşma noktası düzenlense. milled bahçeleri mesela. hem veli hem öğretmen ücretsiz kek yeyip çay içseler. ben öğretmen olsam tanımadığım insanın evine gitmek istemem. sapığı var. uyuşturucu kullanan var. iftira atma potansiyeli olan var.
  • batıda sıcak okullarında öğretmencilik oynayan meslektaşlarım gayet sever bu uygulamayı. veli ziyaretinde pasta böreklerle karşılanırlar. çaylar, kahveler...her yer aynı koşullardaymış gibi "ay çok faydalı bu ziyaretler" diye konuşan arkadaşları suriye sınırına davet ediyorum. biz korkudan arabamızı okulun önüne park edemiyoruz. 6. sınıf öğrencisi karşımızda sigara içiyor. okulda bağırdı diye dışarda dayak yiyen öğretmenimiz var. suriyeli veli bizim ülkemizde okulu basıp üstümüze yürüyor. buyrun gelin burada yapın o veli ziyaretlerini de göreyim sizin meslek aşkınızı.
  • öncelikle bunu yapmak istemeyenler bu işi sadece para için yapıyor diyenler acaba nereleri ile düşünüyorlar merak ediyorum. bakın sayın öğretmen olmayan yazarlar vallahi ellerimize her ay on binlerce lira geçmiyor. çok şükür bçdiyor bir çoğu. işin o kısmına girmeyeceğim.

benim sendika bu konuda bizleri serbest bıraktı. yapmak zorunda değilsiniz dedi ben de ev ziyaretlerine katılmadım. neden mi? zira ne gariptir ki benim de bir aile hayatım var ve bozulmaması gereken zorunlu bir rutin. eşi yoğun çalışan ve 1 adet oğlu olan üstelik de her gün 30 km yolda geçen bir öğretmen olarak öncelikle akşamlarımı veremem. veremem kardeşim. v e r e m e m. zaten 13x32 sonucunda çıkan yazılı kağıdını evimde okuyorum. çoğu zaman evime iş getiriyorum. evrak işleri. her neyse.

sen sordun mu veliye?acaba öğretmenin akşam vakti gelmesini istiyor mu? yahu o eski kasabalı ya da küçük kentteki hayatlara mı sahibiz abi. herkesin kendi hayatı var bir de benimle mi uğraşacak. bakın bunu yaptık 7 yıl evvel başka bir ilçede. biz gideceğiz dedik ve 3 öğretmen ziyaret ettik. o gariban aile belkide 3 günlük gıda paralarını bize ikram olarak sundu o akşam. bırakın şu geçmişteki romantikliği. ben veli olsam vallahi istemem kimsenin gelmesini. yahu binbir türlü ortam insan var.

bu yöntem öğrencinin kalbine girme yöntemi değil. merak da etmeyin ben yıllardır bir çok çocuğumun kalbindeyim. sırf bu anlatılan öğretmen kimmiş diye de benimle tanışmaya gelen çok veli oldu.

tanım: lüzumsuz bir angarya türüdür.
  • şimdi burada bir kaç kelam etmem gerekir benim. öncelikle tüm okullar ve okul çevreleri sizin düşündüğünüz gibi yerler değil.

ciddi sorunları olan bir bölgede çalışıyorum. etraftaki insanlar büyük çoğunlukla fakir, bir kısmı ise ciddi suçlular ya da suça meyilli insanlar. son bir ayda, okulumuzun tam arkasında (benim sınıfımın karşısında) iki defa helikopter destekli uyuşturucu operasyonu gerçekleştirildi. işin garibi 3. sınıfa giden çocuklar bile bunu biliyor ve hiç garipsemiyor.

etrafta sürekli kavgalar yaşanıyor ve şanslı bir durum ise kavgada silah ya da bıçak kullanılmıyor. defalarca çevrede gerçekleşen kavgalarda insanlar öldü ya da yaralandı. hani sürekli haberlerde çıkıyor ya böyle şeyler, işte bizim çalıştığımız yerlerde oluyor bunlar. 13-14 yaşındaki çocuklar bile sürekli kesici aletler taşıyorlar. geçen yıl 13 yaşındaki iki çocuktan biri diğerini bıçakladı. yine bu yıl iki veli çocuklarının kavgası yüzünden birbirine girdi, tabii akrabaları da. sonucunda benim eski velilerden biri diğerini bıçakladı. okulda can güvenliğimiz de yok. okulu madde bağımlıları ile ortak kullanıyoruz, biz çıkarken onlar giriyor okula. okuldaki hırsızlık olayları basit geliyor artık. gece korkulukları kesip okula giriyorlar ve satabilecekleri her şeyi çalıyorlar.

özetle bu şartlardaki bir okulda çalışıyorum. ve okul idaresi bizim ev ziyaretlerine gitmemizi istiyor. daha dün veli toplantısı yaptım ve otuz küsür kişilik sınıftan on beş tanesi ancak geldi. eğitim, adamların zerre umurlarında değil. şimdi veli toplantısına gelmeyen adamların evine ben mi gideyim yani. gündüz gitsen bir türlü, akşam gitsen bir türlü. saçma sapan bir iftiraya kurban gidip canınızdan olabilirsiniz. bir madde bağımlısına denk gelip canınızdan olabilirsiniz. bir ihtimal kapıdan kovulabilirsiniz. kaldı ki devamsız öğrencilerin peşinden kapı kapı gezerken " sen benim kızımı neden soruyorsun ulan " denerek kapıdan kovulduğumuz da oldu. hele hele kadın arkadaşlarımızı o sokaklara, o evlere göndermek mantık işi değil.

sayın bakanın eşi, mersin ilini ziyaret ettiğinde hasta ve kirli çocuklar gelmesin okula diye haber çıkmıştı hani. eşlerinin kötü görünümlü ve hasta çocukları görmesine bile tahammül edemeyen insanlar bizleri, özellikle hanımları nasıl göndermeyi düşünüyorlar, inanın hayret ediyorum.

işin özü angaryadır efendim, hem de bizim gibi insanlar için çok tehlikeli bir angaryadır.
  • mesai saati dışında yapılan her iş angaryadır. öğretmenlerden ne kadar çok fedakarlık bekliyorsunuz. hatta bütün eğitim-öğretim, öğretmenin fedakarlığı üzerinden yürüyor. sevgili yurttaşlar, öğretmenlik de diğer meslekler gibi bir meslektir. mesai bitiminden sonra herhangi bir ihtiyacı karşılanmayan insana hiçbir şey yaptırılamaz. öğretmenlerin de kendilerine ait bir özel hayatı vardır. ilgilenmesi gereken bi ailesi vardır. çalışması gereken dersleri vardır. toplaması, temizlemesi gereken bir evi vardır.

bilmeden etmeden "öğretmenlik şöyle olur böyle olur" diye ders vermeyin. yettiniz gari.

edit: ya bi de artık şu durum çok sıktı. bankamatik öğretmeni, maaşımı alayım çıkayım öğretmeni vs vs. arkadaşlar aptal mısınız? bir sürü psikopatla ücretsiz olarak uğraşmamızı mı istiyosunuz? öyle bi diyorsunuz ki duyan baya yüksek maaş alıyoruz zanneder. aldığımız maaş 4 bini geçmiyor. vergi diliminden dolayı ne var ne yok kesiliyor. ortalama üstü bir maaş gibi görünebilir. ama bizim maaşımızla uğraşmak yerine "benim maaşım neden bu kadar az" diye mücadele edin. mücadele etme enerjinizi yanlış tarafa yönlendiriyorsunuz ve ananıza, babanıza, sizi dünyaya getirmekte emeği geçen her bir varlığa küfretmek zorunda kalıyoruz. hoş değil. yormayın.
  • sağol yahu, işimizi bize öğrettin. ücretsiz zoraki işler her türlü angaryadır. velinin evine gitmek de böyle bir şey. ayrıca sen sanıyor musun ki veli öğretmeni evde istiyor? niye geliyor bu şimdi, ne gerek var diyen çoğunlukta. pratikte hiçbir işe yaramayan uygulamadır. iş tanımına uymayan bir angaryadır.
  • fethullahçıların cemaatçilik, diyalog, okulculuk faaliyetlerinin akp ve devleti tarafından devralınacağını öngörürken veli ziyareti konusu hiç aklıma gelmemişti.
  • şunu savunan insan hangi kafayla savunabiliyor, bilmeden konuşan cahil insan dolu buralar, evini ziyaret ettiğin, edeceğin çocukta tam bir travma yaratan durum tabi yurdum çomarı ülkedeki her çocuğun elit semtlerde plazalarda yaşadığını sanıyor galiba, veli ve öğrencinin asla istemediği durum bu çoğunlukla, imkansızlıklar içinde gurur yapan bir çocuğun eğitimden, okuldan, öğretmeninden uzaklaşmasıyla sonuçlanabilecek durumlar yaratacak bir uygulama,

bu işin bir diğer tarafı öğretmenin güvenliği ve kiminle, neyle karşılaşabileceği, bunu zorunlu kılacak babayiğit gelip kendisini, eşini, kocasını da o göreve yollayacak rutin olarak, her türlü iftira, suistimale açık bir uygulama, öğretmeni riske atan bir uygulama, ülkede her okul yeni yetme ergen sözlük yazarlarının yaşadığı elit semtlerde değil kardeşim, çık o sırça köşkünden de gel anadolunun kuş uçmaz, kervan geçmez diyarlarına ve o öğretmenin yerine bi zahmet sen git o evlere de görelim sizi,

bu ülkede eğitimi yönettiğini sanan kıt akıllılardan daha büyük engel yok eğitimin önünde, buna birde zır cahil ergen tayfası da eklenince böyle ucube fikirler çıkıyor ortaya,

eğitimin tüm sorunları biliniyor, çözümler de, ancak o çözümler birilerinin asla işine gelmediği için böyle merkezdeki sorunların etrafında hiç bir işe yaramayacak fikirlerle tavaf ediyor herkes.

öğretmenine sokakta volta atan vasıfsız bekçi kırıntısı kadar değer vermeyen bir düzene şu anki öğretmenler çok çok fazla bile çalışıyor.

edit:ek
hesabın var mı? giriş yap