şükela:  tümü | bugün
  • ülkemiz ve doğudaki öğrenciler için en hayırlı karardır. meb bundan böyle kadrolu öğretmen atamayacağını ve tüm öğretmenleri sözleşmeli olarak istihdam edeceğini açıkladı. 4 yıl çalıştıktan sonra kadroya geçilecek ve 2 yıl daha görev yapılan bölgede kalındıktan sonra tayin istenebilecek.

bu kararla doğuda ve görece zor bölgelerde hakim olan öğretmen sirkülasyonu bitmiş olacak. yok öyle ben evlendim deyip de 2 gün sonra doğudan kaçmak. evet.

http://aa.com.tr/…etmen-kapsaminda-yapilacak/626833
  • doğu kısmını mantıklı bulduğum ancak mülakat yapılması ve atamanın da bu mülakat puanı dikkate alınarak yapılmasına anlam veremediğim uygulama.

hadi mülakatı da anlamaya çalışıyorum (güvenlik araştırması daha mantıklı) ama mülakat puanıyla atama nedir ya...
  • bu konuda henüz resmi bir açıklama yoktur. 2017 şubat alımının nasıl olacağı belirsizliğini korumaktadır.
  • beklenenin aksine, bu şartlarda hiç kimse öğretmen olmak istemeyeceği ve çoğu kişi öğretmenliği bırakacağı için doğuda öğretmen açığı iyice tavan yapacaktır.
  • sayin fikrine soktuklarim, umarim "ohhh iyi oldu pezevenklere surunsunler doguda" mantigiyla bok attiginiz bu ogretmenlerden birinin cocugunuz derslerine girmesidir tek temennim. mulakat puaniyla atanmis en buyuk vasfi akpli tanidigi olan ogretmenler ile mutlu mesut yetistirirsiniz cocuklarinizi.
  • sanki doğuda bütün meslekler fazla vermiş de bir tek öğretmen açığı varmış gibi, neden sadece öğretmenler bu ülkenin yükünü çekiyor? madem artık kadrolu da yapmayacaksın o zaman valiliklere, il eğitim müdürlüklerine ver yetkiyi, onlar da talebe göre maaş versinler kendi öğretmenlerini kendileri bulsunlar, devletçi misin, merkezci misin nesin karar ver artık...
  • yap atamanı ama doğuya gonder. 4 yil içindeki tayin hakkını engelle ama sozleşmeli öğretmenlik nedir?
    sen ver adama kadrosunu bak sesi çıkıyor mu. dertleri doğu değil, dertleri kadrolu olamamaları.
    açık açık torpiller dönecek orası kesin
  • çok yerinde bir karar diyenler var aranızda. peki hiç düşündü mü bu kişiler 16 yıl bu ülkeye öğretmen olmak için okuyoruz; defalarca gk, gy, eğitim bilimleri, öabt sınavlarına giriyoruz; alanımızda ilk 500e giriyoruz.
    sonuç : "mülakat" puanıyla "sözleşmeli" atanıyoruz. iş sonu tazminatı da dahil hiçbir güvencemiz ve hakkımız yok. hiçbir gerekçe göstermeden kapı önüne konabiliriz o 6 yılın dolmasını beklerken. her iki eş de sözleşmeli öğretmen ise, birimiz hakkari'de birimiz şırnak'ta da olsak kesinlikle eş durumu tayini yok!
    ve siz bu uygulamaya alkış tutabiliyor, ardından sağlıklı ve eğitimli bireyler yetiştirmemizi bekliyorsunuz...
    takdir ettim doğrusu!!
  • kaynak?
    ayrıca daha önceden de dedim 6 yıl beni zorunlu görev adı altında sevdiğim meslek dahi olsa sosyal haklarimdan kisitlayacaksa 2000 liraya özelde öğretmenlik yapıp istediğim şehirde yaşarım. herkes memur olacak diye bir şart yok ne de olsa.
  • mülakat haricinde faydalı uygulama.