şükela:  tümü | bugün
 • tüm rezaletlerin anası olan rezalettir
 • "-miş"ler ve "-mış"larla herhangi bir kaynak göstermeden rezalet diye başlık açılmış. kontenjanı 180 kişi olan bir okula zaten 500 kişi yerleşemez. bu tercihler elle ayarlanmıyor ki. sistem otomatik olarak yapıyor hepsini. eğer sistemsel bir hata varsa bu zaten düzeltilir.
  bunun dışında hem meb'in açıkladığı verilerde hem de eğitim-bir-sen başkanı ali yalçın'ın açıklamlarında görülüyor ki meslek liselerine bu sene %1'lik dilimden öğrenci alınmış, geçen sene %74 olan mesleki lise doluluk oranı bu sene %98'e çıkmış, sınav sonucunda tercih yapan tüm öğrencilerin %95'i ve bunların da ortalama olarak %80'i ilk 3 tercihinden birine yerleşmiş.
  sonuç olarak eğitim ve sınav sistemlerimiz şu an için iyi olmasa da umuyorum ki bu veriler iyiye doğru gidişin ilk göstergelerindendir.
  buyrun bu da kulaktan dolma bilgiler yerine verilerle konuşmak isterseniz kaynak olarak gösterebileceğiniz meb'in 22 temmuz'da yayınladığı lgs ön raporu: link
 • #92214835

  sistemin baştan yanlış olduğunu söylemiştik. çünkü bir okulun alabileceği öğrenci kapasitesi bellidir. istanbul'da tonlarca okul var ama küçük şehirlerde bayburt'vari yerlerde olan okul sayısı belli. mesela bir şehirde 4 tane lise sınavla alıyorsa, bunların kontenjanı şu şekilde olsa: 40 kişilik sınıflardan 3 sınıf ve toplam 4 farklı okul. yani 480 öğrenci sınavla yerleşebilir demektir. herhangi bir şehirde sınava giren en az 20-30 bin öğrenci yok mu? yani eskiden sınavla çok kötü liseler hariç her liseye sınavla yerleşebilecek öğrenciler yerine 30 binde sadece 500 kişi bir liseye sınavla, puanla yerleşebilecek. geri kalan öğrenciler ise karakteri bozuk öğrenci olarak tabir edebileceğimiz, sorunlu öğrencilerin olduğu sınavsız liselere gidecek. veya başka bir sınavla yerleşebileceği lise için "sırf sınavla alan bir liseye yerleşebilmek için" şehir bile değiştirmek zorunda kalacak. çünkü şehrinde sınavla alan liselerin kontenjanları yerleşmesine yetmeyecek. keza bunun da ikamet ile önüne geçtiler mi tam bilmiyorum. ve ayrıca fen liseleri ve anadolu liseleri haricinde imam hatip ve meslek liselerinin de bazılarına sınav şartı getirildiğini unutmayalım. yani sınavla gidebilecekleri yerler de güzel, başarılı anadolu liseleri değil, vasat meslek liseleri olacak... eskiden başarılı olanlar anadolu liselerini tercih eder, başarısız olanlar meslek öğrensin diye meslek liselerine gönderilirdi. anadolu liselerine girmek zordu ve sınav puanları yüksekti. şimdi imam hatiplere sınavla gidip, anadolu liselerinin kalan %99'una sınavsız gidebiliyorsunuz. yani eğitimde kalite yerin dibine girdi.

  ayrıca bir tane andaval da meslek liselerine %98 yerleşilmiş demiş. eğer sen güzel, köklü ve kaliteli anadolu liselerine girişi sınavsız yapıp, imam hatipleri ve meslek liselerine sınav şartı getirirsen o başarılı öğrenciler sike sike o liselere gitmek zorunda kalır. çünkü diğer türlü ipini koparan ikameti tutan istediği liseye gidebiliyor. başarı şartı aranmıyor. sırf verdiği emeğin bir karşılığı olsun diye sınavla alan meslek lisesine gitmek zorunda kalıyor. andaval da çıkmış meslek liselerine yerleşme oranı arttı diyor. öğrenciyi siz buna mecbur bıraktınız...

  hala bu sistemi savunan ak-trollden başkası olamaz. resmen öğrencilerin %1'ini kurtarıp %99'unu ateşe attılar.

  neden %1'i kurtuluyor? onlar da fen lisesini kazanabilecek kapasitede olup 100 kişilik fen lisesi kontenjanına puanı yeten öğrenciler de ondan. geri kalanı ya puanını imam hatipler için kullanacak ya da sınavsız anadolu lisesine gidecek... yani kapasitesi yüksek öğrencileri kurtarıp, kalanları toplama kampına göndermek gibi.
 • -mış -miş ile değil doğrudan rezaletin içinden cevap vereyim.

  geçen yıl sistem değiştirilip aniden nitelikli-niteliksiz okul muhabbeti çıkartılana kadar 60 olan kontenjan haziran ayında 150 yapıldı.(fen lisesi)
  okul ve pansiyonun durumu dahi sorulmadı. bir şekilde idare edildi ama bu sene aynı şartlarda olmayacağı belli iken araya siyasi şu bu ne kadar adam varsa sokarak zar zor 90 yapıldı.
  bu sınavla öğrenci alan okulun , nitelikli okulun niteliksiz durumu.

  niteliksizler daha da beter. n.ş.a 350-400 9. sınıf öğrencisi alan ankara eryaman'daki ufuk arslan anadolu lisesi geçen yıl 900 9. sınıf öğrencisi aldı. üst sınıfları iki sınıfı birleştirip 40 kişi yapıp ikili öğretime dönmek zorunda kaldı.
  yine ömer halisdemir anadolu lisesi * * 900 9. sınıf öğrencisi aldı.
  bu iki okul da eski sistemde yoğun rağbet gören sayılı okullardan olduğu için bakanlık zoraki olarak kontenjanlarını arttırdı.

  şimdi bakanlığın ve yalakasen başkanının yayınladığı yanlı istatistik de aselsan 'ın açtığı 60 kontenjanlı meslek lisesine aittir. iş garantisini verdiği için akıllı velileri oraya yöneldi. yüzde 1'den alınan öğrenciler de 60 tanedir.

  bir çok fen lisesinin pansiyonu* bile yok bu nedenle öğrenciler başka okulların pansiyonlarında yatırılıyor. onların da yetmediği yerler var ki burada devreye özel yurt giriyor. ve ortaöğretim seviyesinde özel yurt demek hepinizin de tahmin edebileceği gibi badeci abilerinizin yurtları demek oluyor.
  okulların içinde bulunduğu durum dikkate alınmaksızın 150 öğrenci dayatması ile yüzde 25-30'luk dilimlerdeki öğrencilerin fen liselerine yerleşmelerine sebep oluyor. bunu bazıları başarı olarak görürken biz eğitimciler fen lisesi kavramının içinin boşaltılması olarak görüyoruz . 20 soruluk lgs matematik sınavında 12 net ile fen lisesine yerleşen (!) fen lisesi öğrencileri oluyor böylece...

  lütfen neresinden tutarsan tut elinde kalan eğitim sisteminde zurnanın zart dediği yeri partizan tavırla savunmayalım. çözüm sorunu ortaya koyup çare aramakta . sorunu görmezden gelmekte değil.