şükela:  tümü | bugün
 • meb, ölçme değerlendirme merkezleri kuracak
  meb yetkililerinden alınan bilgiye göre pısa ile tımss'e rakip olarak ölçmek ve eğitimi etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak için “ölçme değerlendirme merkezleri” kurulacak

  milli eğitim bakanlığı ( meb) öğrencilerin il bazında gelişimlerini takip edip, okul bazlı eğitim durumlarını ölçmek ve eğitimi etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak için “ölçme değerlendirme merkezleri” kuracak. gazete habertürk'ün haberine göre her öğrenciye kazanımları edinme düzeyi, eksik öğrenmeleri ve ihtiyaç duydukları eğitimlere yönelik karneler verilecek.

  meb yetkililerinden alınan bilgiye göre bu merkezler uluslararası öğrenci değerlendirme programı (pısa) ile uluslararası fen ve matematik eğilimleri araştırması’na (tımss) rakip olacak “eğitimde öğrenci gelişimini izleme sistemi” ile pısa’ya göre daha geniş bir katılımın sağlandığı “akademik becerilerin izlenmesi ve değerlendirilmesi” (abide) çalışması yürütecek.

  bu kapsamda bakanlık, 81 ilde kuracağı ölçme değerlendirme merkezleri ile örgün eğitim kapsamında öğrencilerin akademik gelişimlerinin izlenebilmesi, öğrenme eksikliklerinin tespit edilmesi için öğrenci, veli ve eğitimcilere geri bildirim verilmesine olanak sağlayacak. bu yıl 25 ilde açılacak merkezler, 2019’a kadar diğer illerde de kurulacak.

  2016’da ilk kez uygulanmaya başlayan abide çalışması, kurulacak merkezler ile tüm öğrencilere uygulanacak. çalışma ile il düzeyinde öğrenme çıktıları, çıktıları etkileyen faktörler, bu faktörlerin öğrenmeyi etkileme düzeyleri ortaya çıkarılacak.
  link

  bilgilendirme, pisa nedir amacı nedir?http://pisa.meb.gov.tr/?page_id=18
  bilgilendirme, tımss nedir amacı nedir?
  http://timss.meb.gov.tr/
 • pisa sıralamasında son yıllarda sürekli gerileyen yerimiz sebebiyle yerli ve milli pisa'ya ihtiyaç vardı zaten.
 • 70 yaşında müfettişlerle öğretmenlerin hazırlaması gereken ve hiçbir işe yaramayan zorunlu evrakları kontrol ederek eğitim seviyesini ölçüp değerlendirecek ve sonucunda öğretmenlere daha fazla tarak kürek evrak işi vererek görevini yerine getirecek(!) başka bir meb atılımı. müfredatta ve sistemde bir sıkıntı olması zaten mümkün değil. eğitimin kalitesini öğretmenin dosyasında bulunan günlük, haftalık, yıllık planlar ve sınıf defteri imzalarıyla geliştirmeye devam ederiz.
 • merkezlerle degil ilgili bolum mezunlari her okulda en azindan belli bir kontenjani gecen okullarda rehberlikci gibi istihdam edilmelidir. olumlu bi yaklasım ancak sahada ogretmenlerle beraber olmayan butun bu tarz çalışmalar uzun vadede sacma sapan evrak isleriyle ugrasmaktan oteye gitmeyecektir.
 • ölçmede ve değerlendirmede sıkıntı yok güzel kardeşim. eğitim ve eğitmen kalitesinde problem. sen oralara eğilsen iyileştirmeyi orada yapsan problem kendiliğinden çözülecek zaten. ama amacın o değil. bu ölçme değerlendirmeyle de birilerini zengin etmek amaç. rastgele diyelim.
 • finlandiya eğitim sistemi iyi diye onlarca üniversiteden yüzlerce hatta binlerce akademisyen, yetmiyor meb'den de yüzlerce hatta binlerce zat gidip inceleme! yapıp döndüler.
  sonuç? sıfır.
  neden mi?
  ancak gidip fotoğraf çektirip geliyoruz da ondan.
  ancak gidip çeviri yapıp akademik level atlıyoruz da ondan.
  yukarıda yazar arkadaşım da belirtmiş; öğretmene ona buna evrak işi, angarya o kadar.
  nasıl düzeleceğini herkes biliyor da kimsenin işine gelmiyor.
 • ölçe ölçe anamızı ağlattın yetmez mi? birazda öğretmenleri ölçsen bu kadar öğrenci nasıl başarısız veya eğitim kalitesiz falan?
 • "uluslararası öğrenci değerlendirme programı (pisa) ile uluslararası fen ve matematik eğilimleri araştırması’na (timss) rakip olacak"

  (bkz: rakip)

  (bkz: habercilik)

  önemli olan uluslararası sınavlarla tutarlılığının olup olmayacağı. kendimiz çalıp kendimiz oynayacaksak bilemem. ha, "pisa falan çok doğru uygulamalar mı? neye hizmet ediyor?" denilirse; daha doğrusu "böyle sınavların son tahlilde işgücü üretimi için, yani bilginin insan hakkı olarak değil de üretim faktörü olarak emeğin bir bileşeni olarak edindirilmesi gereği anlayışından doğan ölçme araçları" olduğu söylenirse...
 • kimi gerçekleri yüzümüze vuran uluslararası kurumların tespit ve değerlendirmelerini reddederek, bunlar yokmuş gibi davranma eğiliminin devamı.

  akla gelen ihtimal; ilerleyen yıllarda en fazla " sonuçlar gösteriyor ki aslında biz eğitimde çok ileri seviyedeyiz, dünya bizi kıskanıyor." minvalinde açıklamalar yapabilecek bir oluşuma dönüşebileceği yönünde.
  (bkz: ey fitch sen kimsin ya)
  (bkz: ey pisa sen kimsin ya)
 • biz calar biz soyleriz ne olacak.

  (bkz: lets the manipulation begin)