şükela:  tümü | bugün
  • silahları gömdük bekleyin diyen bir maranki, ak partiye oy vermeyeni işinden etmek boynumun borcu diyen bir urfa ceylanpınar belediye başkanı, öldürmeye nişantaşından başlarız diyen bir haber spikeri, kendisine oy verip ak partiye oy vermeyenleri münafık ilan eden bir cumhurbaşkanı varken insanların oynamak zorunda olduğu roldur.

toplum baskısı, mahalle baskısı bazı yerlerde inanılmaz boyutlara gelmiştir. ak partili olmadıklarını söyleyenlerin başına gelenlerden dolayı insanlar susmaktadır. en başta ak toplum sonra ak devlet kendinden olmayanı dışlayıp cezalandırmaktadır.

asıl korkutucu olan silahlardan ve öldürmekten bahsedenler hakkında yargının sessiz kalması işte bu gerçekten çok korkunç.

konyada kayseride yozgatta vb muhafazakar iller başta olmak üzere türkiye çapında büyük bir sürprize hazır olmakta fayda var. insanlar ak parti desede oy kabinine girdikleri zaman özgürce istedikleri partilere oy verecekler.

bugun başlayan et kuyruklarının, yarın mercimek, fasülye, pirinç ile devam edeceği ihtimali yüzünden bu seçimde iktidar değişecektir. çünkü insanlar bimden pirinç aldıkları zaman myammarı, mercimek aldıkları zaman kanadayı görüyorlar ve biliyorlar ki böyle devam ederse bir gün bu gıdaları alamama durumu ortaya çıkacak.

ama yine de soran olursa ak parti-tayyip diyorlar. sonuçta ülkede sıkıyönetim ile seçime gidiliyor, ama halen milyonlar oy vereceği kişiye karar vermeye çalışıyorlar çünkü muharrem ince de olsa meral akşener de olsa onlar için ilk olacak.
  • bir çok ankette kararsızların %15-20 civarı çıkmasının temel sebebi de aynıdır
  • hiçbir zaman yapmadığımdır. yapmayacağım da. taksiciyle de, esnafla da, kendi arkadaşımla da tartıştım. tartışacağım da. insan aklı ile dalga geçmeye çalışan herkesle tartışırım. yapana da birşey diyemem. sırf onların tarafında yada bir cemaat müridi olmadığı için bakanlığın, anayasanın vermiş olduğu haklardan yararlanamayan insanlar tanıyorum. dilekçeleri, dosyaları kurumlarda bekletilen, işleri aksatılan insanlar... karşıdaki liberalizme boyanmış sözde dinci özünde yoz oğlu yoz bu insanlar sen sustukça tepene biniyorlar.

edit: imla katliamı
  • su an toplumda bekle gör politikasi var. size bir ornek vereyim. akpde mv olan bir yakinim var kendisiyle fb da arkadasiz. sonra ikimizin ortak bir tanidigi daha var onunla da arkadasiz. ortak tanidigmiz fb da kendi adini twitterda rumuzunu kullaniyor, hesaplar bagli degil. ama eskiden beri tanistigimiz icin ben de ikisi de var. bu kisi fb da surekli mv yakinina guzellemeler yapiyor. likelar kalpler reisler girla. twitter hesabinda ise tam bir rte karsiti. insanlar kimlikleri acikken rte ye karsi olmayi goze alamiyorlar ama oy kabinine girince isler degisir. dip dalga budur. sonra haraptar köyü agasi gibi oylari arar durursun.
  • hiç karşılaşmadığım insan tipi, tam tersine muhalifler yıllardır saldırganlık yaptıklarından, kalp kırmamak için akp'liler; rahat rahat "ben buyum" diyemiyor.

16 yıllık küfür, hakaret, baskı insanları bezdirmiş durumda. biraz yoklayınca aslında belli oluyor ki adam akp'li ama arkadaş arasında erdoğan'ı mecburen gömüyor. yada iş yerinde mecburen akp karşıtı söylemlere susuyor. ben gülüyorum iktidar muhalefetin sesini kısıyor diyenlere. ya arkadaş sizler cesursunuz, sizin sesinizi kimse kısamaz. türkiyede iktidar partisine oy verdiği halde iktidar partisine oy veriyorum demeye korkanlar milyonlar var.

not: sadece bir tespittir.
  • seçim sonuçları açıklandığında yaşanacak büyük sürprizin nedenidir.
  • (bkz: dip dalgasi)
  • doguda pkk zorla, baskiyla hdp'ye oy verdiriyor desek, tipis tipis gidip oy verenleri soylesek rere roro yapacak insanlar burada ak parti secmeninin iradesini sorguluyor. miş gibi yaptiklarini idda ediyor. elimizde öylesi yok ama böylesi var. bir oku istersen:

ben size neden halkin akp'ye mecbur kaldigini soyleyeyim mi? sizin gibi elitist faşist, ataturk kisvesinin altinda her turlu zulmu reva gorenler yuzunden halk ak partiye oy vermeye mecbur hissediyor. akp'den korktugundan degil sizin kokuşmuş, statükocu, yobaz, bağnaz, insan temel hak ve hurriyetlerine savas acmis bu insanlariniz yuzunden akp'ye mecbur. aradaki nuansi anlamaniz icin bir milyon kere de yazsam fayda etmeyecek biliyorum ama tekrarliyorum, mecbur hissetmenin sebebi akp'nin kendisi değil; tarafından dışlandıgi, hor goruldugu, asagilandigi insanlari bir daha muktedir gormek istememesindendir.
  • aslında omurgasızlıktır ama onu yapmak zorunda olan kişinin bazı haklı gerekçeleri de olabilir. ticaretle uğraşıyordur, bakmakla yükümlü olduğu insanların nafakası söz konusudur, hastadır devası bir akp'linin elindedir, çocuğunu istediği bir okula yazdıracaktır vs.
    ama hiçbir gerekçe omurgasız olmayı çok da haklı çıkarmaz.
    şahsen ben 100 akp linin içinde yıllardır çalışan biriyim. aleviyim, bektaşiyim, sosyalistim, zazayım. onlara göre her türlü boğhluk var bende. hepsi de beni bilir ve tanır. kimliğimi yıllardır hiç saklamadım aklımdan dahi geçmedi. ne onlara benzemeye çalıştım ne de siyasi olarak onlarla aynı fikri düşünme taraftarı oldum.
    ama yaşam şeklimle, hayata insanlara bakışımla, işteki başarı ve etik değerlerimle onlardan hep saygı ve sevgi aldım hala da alıyorum. kıyamet gibi çevrem de var. bir telefonla işimi yapacak sağlam akp'li arkadaşlar da var.
    özetle ideolojiniz ne ise dini inancınız ne ise onu doğrusuyla hayatınıza yansıtırsanız siz her çevrede sevilir ve saygı görürsünüz. saygı görmek için lütfen düşüncelerinizi olmadığınız şekilde yansıtmaya kalkmayın. omurgasız damgası en aşağılık damgalardandır.
    ha bu arada insanlar ilme ve bilgiye saygı duyuyor. kendinizi yetiştirin ve saygı duyulacak bilginin peşinde olun. kimse size birşey yapamaz korkmayın.
    omurgasız olmak cesur olmaktan daha zordur. açık verme korkusu yaşarsınız.