şükela:  tümü | bugün
 • iranlı onemli film yonetmeni. kendisi ozellikle montreal film festivalinde cok sevilir. son 6 yil icinde birer sene araliklarla 3 kez odul aldi montreal'den. hicbiryerdenin bu sene ozel aldigi festivalde ise juri uyesi olarak arzi-endam gosterdi.
 • cennetin çocukları adlı en iyi yabancı film oscarı adayı filmin iranlı yönetmeni
 • 11 kasım 2005 tarihinde 'doğu konferansı'nın özel konuğu olarak istanbul'a gelecek olan ünlü yönetmen. 11 kasım 2005 tarihinde saat 18:00'de taksim'deki atatürk kültür merkezi'nde yönetmen majid majidi'nin katılımıyla gökyüzü çocukları/cennetin çocukları filmi gösterilecek. yönetmenin katılımıyla türkiye'de bir majid majidi filmi gösterimi, hem de en iyisi, doğu konferansı'nın her zamanki gibi harika eylemlerinden biri olarak tarihe geçecek. doğu konferansı'ndan yine ve yeni bir ilk: majid majidi nihayet türkiye'de.
 • " fıtrat diliyle " yapılacak filmlerin bütün insanlığın gönüllerini fethedeceğini söylemiştir.
 • (bkz: baran) diye bir aşk film i de vardir kendilerinin..
 • 1959 tahran doğumlu iranlı yönetmen.

  her filmi izlenesi.
 • kendisiyle tanışma, elini sıkma, hayranlığımı dile getirebilme, kendi dilimden "hoşgeldiniz" demiş olmayı mutluluk saydığım insan. kendisine sorulan soruları, büyük doğallık ve samimiyetle yanıtlamış yönetmendir kendileri. (bkz: serçelerin şarkısı) filmini anlatırken, serçelerin sesinin güzel olmamasını bir paradoks olarak gördüğünü; filminde hiç de öyle çok güzel denebilecek yüzler olmayışından yola çıkarak filmine, bu adı koyduğunu anlatmıştır. ve yine babasını çok küçük yaşta kaybettiği için filmlerinde genelde bir baba imgesi bulunduğunu, filmlerinde oyuncuların yanı sıra her nesneyi bir oyuncu olarak kullanmaya çalıştığını, iran sanatının zenginliğini filmlerine katmaya çalıştığını anlatmıştır. kendisine sorduğum(bkz: yılmaz güney) sineması hakkındaki düşüncelerini sorduğumda heyecanlanmış, yerinde doğrulup; "öyle bir isim zikrettiniz ki kendisi, çok büyük hayranlık duyduğum bir sinemacıdır" demiş, ardından (bkz: yol) filminin favorisi olduğunu açıklamış ve kalbimi çalmıştır bir kez daha. serçelerin şarkısı mı? (bkz: iran) ' da üç aydır kapalı gişe oynuyormuş…
 • bir çift ayakkabının yokluğundan/yoksulluğundan, bir bakıştan filim çıkaran adamdır.
 • "kamera, içinizdeki en gizli duygulara sivrilebilen çok ilginç bir araç. bir filmi izlediğiniz zaman sanatçının en gizli duygularını bile kameradan görebiliyorsunuz."

  kamerasını; içinin, ruhunun, etrafındakilerin güzelliklerine çeviren, insanlığa özgü değerleri enfes filmler yaparak paylaşan, içi boşaltılmamış maneviyattan bolca nasibini alan yönetmen. iyi adam.