şükela:  tümü | bugün
 • 2017 anayasa referandumundan sonra değişen sistemde tbmm'nin pek bir işlevi kalmadığı şeklindeki yanlış düşüncedir.

  meclisin işlevlerinin azaldığı doğru, ancak "önemli olmadığı" veya "hiç işlevi kalmadığı" algısı oldukça hatalı.

  yürütmeyle meclis birbirinden tamamen bağımsız olacak evet, ancak yürütmenin görevini yaparken izleyeceği yol elbette yine meclis tarafından çizilecek. kanunları meclis yapacak ve cumhurbaşkanının veto yetkisi yine yok. meclis isterse bir cumhurbaşkanlığı kararnamesini yapacağı bir kanunla hükümsüz hale getirebilecek.

  örneğin akp döneminde onlarca kez değişiklik yapılan kamu ihale kanunu'nu ele alalım. akp'ye yakın iş adamlarının rant kapısının temeli bu kanuna dayanıyor, bu kanun sayesinde devlet istediği iş adamına istediği ihaleyi verebiliyor ve bu duruma karşı herhangi işlevsel bir denetim mekanizması mevcut değil.

  oysa ne yaptığını bilen kararlı bir meclis oturup kamu ihale kanunu'nu baştan sonra yenileyebilir ve kamu menfaatine dayanan, denetlenebilir bir ihale sistemi inşa edebilir. bu durumda yürütme bu kanuna uygun hareket etmek zorunda olacaktır, aksi taktirde ihaleler bir bir iptal edilir.

  bu sadece bir örnek. bunun gibi onlarca kritik kanun var.

  özetle 24 hazirandan sonra recep tayyip erdoğan yeni sistemin cumhurbaşkanı olarak kalmaya devam etse bile akp-mhp ortaklığının meclis çoğunluğunu kaybetmesi halinde türkiye'yi asla eskisi gibi yönetemeyecek.

  muhalefetin meclis çoğunluğunu ele geçirmesi için olmazsa olmazın da hdp'nin barajı geçmesi olduğunu tekrar hatırlatmak gerek.