şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hükümet, seçim dönemi yapılan büyük harcamalar ve ekonomi politikalarından kaynaklanan bütçe açığı ile başa çıkmak için “tasarruf tedbirleri” uygulanacağını açıklarken tbmm, yeni makam araçları kiralamak için ihaleye çıktı. ismail kahraman’ın görevinin son günlerinde ilanı yayımlanan ancak “yüksek maliyet” gerekçesiyle iptal edilen lüks araç kiralama ihalesi araç sayısı da arttırılarak yeniden açıldı.
  2017-2018 yılları için 30’u volkswagen passat, 34’ü audi a-6 marka sürücüsüz araç kiralayan tbmm, seçimlere iki aydan daha az süre kala yeni bir araç kiralama ihalesine çıktı. tbmm başkanlığı, 2019 ve 2020 yıllarında kullanacağı tümü 1950 motor hacminde olacak araçların 28’i için ayrı, 38’i için ayrı teknik özellikler belirledi. 1 haziran günü yapılması planlanan ve hem araçların lüks özellikleri hem de kısa süre önce kiralanan yeni araçlar olmasına karşın yenilerinin kiralanmak istenmesi nedeniyle tepki yaratan ihale 4 haziran’da iptal edildi. iptal gerekçesi olarak da “bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin/yaklaşık maliyetin çok üzerinde olduğu” açıklaması yapıldı.

  ihale şartnamesinde, 2018 model “0 kilometre” ve siyah renkli olacak araçların sahip olması istenen özelliklerinden bazıları şöyle:

  “dört silindir, turbo dizel motor, tam otomatik klima, renkli ekranlı türkçe dil seçenekli yol bilgisayarı, ön ve arka park sensorü, sürücü yorgunluğu tespit sistemi, işitsel ve görsel uyarı ikazı, radyo, cd-mp3 çalar, araç içi orijinal halı ve kauçuk taban paspasları, dört bölgeli tam otomatik klima, deri döşeme, orta konsolda en az 6,5 inç ve üstü ekran, ısıtmalı ön ve arka koltuklar.”

  araçlara taşıt tanıma sistemi (tts), otomatik geçiş sistemi (ogs), hızlı geçiş sistemi (hgs) ve araç takip sistemi (gprs) takılması da istendi.

  araçlar, 24 haziran’dan sonra oluşan yeni meclis’in başkanlık divanı üyeleri, grup başkanvekillikleri, komisyon başkanları ve uluslararası komisyon başkanlarının makam hizmetlerinde kullanılacak. 2017/2018 yılları için açılan iki yıllık ihaleyi kazanan kopuz otomotiv ve turizm sanayi ticaret aş’den yine sürücüsüz 64 araç kiralayan tbmm, ulaşım hizmetleri için de sözkur turizm otomotiv’den sürücülü kiraladığı 10 araca milyonlarca lira ödeme yaptı.

  https://odatv.com/…an-haberi-yok-mu-03081828_m.html

  ısıtmalı koltuk olması özellikle belirtilmiş soğuk kış günleri için

  ayrıca madem passat alınıyor neden en full donanımlısı alınıyor anlamış değilim

  daha dün ekonomide kalkınma planı yapılmışken bu istafın sebebi ne

  audi a6 olması şart mı mesela a4 kurtarmıyor mu gerçi onlar da haklı
  (bkz: passat mı çekeyim yanlarına)