şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlığın tam hali
  "mecliste köylü ve fakirlerin yanı sıra zekilerin de temsil edilememesi"
  şeklinde olacaktı.

  lider ne söylerse peşinden gidecek, hiçbir şeye itiraz etmeyecek insanlar milletvekili seçtirildiği için, zeki, fikirlerinin arkasında durabilen insanların meclise girememe durumu. bu durum muhalefet için de ne yazık ki farklı değil. hepsi haşmetlilerinin sözünün üstüne söz söylemeyen insanlar.

  ortalama bir suser bunu zaten farketmiştir ama minicik bi örnekle ıspatlamaya çalışayım.

  bir süredir hobi olarak internet sitesi yapıyorum. bu sitelerin adresleri için her yıl 10$ gibi bi ücret ödemek gerekiyor.
  adres alırken, adresi hangi ülkenin uzantısından alırsanız para o ülkenin şirketine gidiyor.

  ben yaptığım bi internet sitesi için tr uzantısı alayım para bizim devlette kalsın diye düşündüm. bir sürü evrak, prosedür isteniyor ve uzun süre onay bekliyorsunuz. mesela vergi levhanız yoksa com.tr uzantılı adres alamıyorsunuz.

  oysa com uzantılı adresi, amerikan firmasına 10 $ ateşlediniz mi, sorgusuz sualsiz alabiliyorsunuz.

  hal böyle olunca herkes gidip mecburen amerikan firmasından alıyor adresini. türkiyede 35 milyon internet sitesi var ve bunların sadece 379 bini .tr uzantılı. yani her yıl 34 milyon 620 bin internet sitesi sahibi, amerikan uzantılı adreslere 346 milyon $ para ödüyor.

  amerika, bizi temsil eden insanlar zeki değil diye bu ve buna benzer olaylarla zengin oluyor. bizi temsil eden insanlar da yılda 346 milyon $ cash paranın amerikaya gidişini seyrediyor.

  şimdi muhalif ya da değil, meclisten bir milletvekili de çıkıp, "aga şu işi halledelim" demez mi yahu. demiyor işte. bu iktidar döneminde yılda 346 milyon $'dan, 15 yılda yaklaşık 5 milyar $'ı şu an düşman olarak gördüğümüz abd'ye hediye ettik.

  oysa tr uzantı almak kolaylaştırılsa bu adresler için bir yılda amerikaya ödenen 346 milyon $ para ülkemizde kalırdı.

  kaynaklar:
  türkiyedeki internet sitesi sayısı(35 milyon adet)
  kaynak

  tr uzantılı internet sitesi sayısı(379.667 adet)
  kaynak

  edit: bu da süper zeki vekillerin tecavüzcüsüyle evlendirilsin kanunu
 • meclisin çoğunlu temsil etmesinden kaynaklanmaktadır.
 • mecliste nispeten kafası çalışan kesimin temsil edildiği hissini yaşatan anlar, ufuk uras'ın ve sırrı'nın ilk dönem konuşmalarıdır. adamlar o kadar iyi konuşuyorlardı ki ak partililer ya anlamıyor ya da çaresizce sırıtıyorlardı. daha sonra ikisi de saçmaladı zaten. herkes ortama ayak uydurdu.
 • çocuk yapın o zaman. chommyler üçer beşer çoğalırken sen en fazla 1 2 tane yapıyorsun. bazılarınız evlenmiyor ya da evlenip çocuk sahibi olmuyor. bu iş dönüp dolaşıp kelle hesabına dayanıyor.