şükela:  tümü | bugün soru sor
 • az önce facebook ilişki durumu kısmında gördüğüm ifade. tam olarak ne anlama geldiğini çözemedim. aslı şöyle; "medeni birlikteliğim var"

  karmaşık bir ilişkiden bile daha karmaşık.
 • bazı ülkelerde yasal olan birliktelik şekli. sanırım eşcinsel evlilikler yasal statü kazanması öncesi geliştirilen pratik uygulamadır.

  ayrıntılı bilgi için:

  http://tr.wikipedia.org/wiki/medeni_birliktelik

  http://en.wikipedia.org/wiki/civil_union
 • fransa'da pacs (pacte civil de solidarité), ispanya'da pdh (pareja de hecho) olarak isimlendirilen soft nikah turu. bu anlasmayi imzalayan ciftler birbirlerine miras birakamazlar ama birlikte mal mulk edinebilirler. cocuk sahibi olurlarsa hususi kaydettirmeleri gerekir, tam olarak evlilikle ayni haklar gecerli degil. bunun disinda cift vergi bildirimlerini beraber yapabilir, biri yabanci uyrukluysa digeri uzerinden oturma izni alabilir (ama vatandaslik alamaz).

  peki ne ise yarar? baslikta belirtildigi gibi, escinsel evlilik haklari taninmadan evvel ciftlere yasal bir statu kazandirmak amaciyla ortaya atilmis bir kavramdi. simdilerde avrupa'da birlikte yasayan genc ciftler arasinda yaygin olarak basvuruluyor. belediyeye bir dosyayla basvurup yapilabiliyor, anlasmayi bozmak icin de yine belediyeye bir mektupla basvurmak yeterli oluyor. nafaka soz konusu degil bildigim kadariyla.

  isin ilginc yani, nafaka ve miras durumlari dolayisiyla, onceki evliliklerinde coluk cocuk sahibi olmus orta yasli ciftlerin de basvurdugu bir anlasma cesidi medeni birliktelik.

  benim gibi dugun dernek fobisine sahip insanlar icinse sade ve romantik bir bag.