şükela:  tümü | bugün
 • özellikle aile hukukunda gözlemlenebilen olay.
 • aile hukuku'nda her zaman açıkça belirtilmese de maddeler incelendiğinde görülebilen durum.

  bazı maddelerden yola çıkarak anlatalım;

  -----
  boşanan kadının kişisel durumu

  madde 173.-boşanma hâlinde kadın, evlenme ile kazandığı kişisel durumunu korur; ancak, evlenmeden önceki soyadını yeniden alır. eğer kadın evlenmeden önce dul idiyse hâkimden bekârlık soyadını taşımasına izin verilmesini isteyebilir.

  kadının, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun kocaya bir zarar vermeyeceği ispatlanırsa, istemi üzerine hâkim, kocasının soyadını taşımasına izin verir.

  koca, koşulların değişmesi hâlinde bu iznin kaldırılmasını isteyebilir.
  -----

  ikinci fıkrada görüldüğü üzere aile birliği feshedilmiş olacak ama prensesimiz soyadı taşımaya devam edecek. bu adam statülü biri olup boynuz yemiş olabilir fakat ultra medeni kanunumuz boynuzu geçirmiş olan prensesin prestijli soyadı taşımasına izin veriyor.

  -----
  kadının soyadı

  madde 187.-kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir.
  -----

  aile birliğini zayıflatıcı maddelerden birisi budur. kadın evlendikten sonra sadece kocasının soyadını kullanmalıdır. ama gel gör ki ortada evlilik olmasına rağmen prensesimiz kendi soyadını da kullanabiliyor hatta dul veya boşanmış fakat 173. maddede ki gibi boşandığı kocasının soyadını sildirmediyse evlendikten sonra hem eski hem de yeni kocasının soyadını bir arada kullanabiliyor. ironiye bak arkadaş yav.

  -----
  boşanmada tazminat ve nafaka

  1. maddî ve manevî tazminat

  madde 174.-mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir.

  boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.

  2. yoksulluk nafakası

  madde 175.-boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.

  nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.
  -----

  şimdi diyeceksiniz burada cinsiyet ayrımı yapılmamış. ortada bir cinsiyet ayrımı olmadığı doğrudur fakat açıkçası ben eski eşinden nafaka alan bir erkek görmedim. bu iki madde açıkça çifte standart göstergesidir. zaten mal ayrılığı yapılmamış bir evlilik sona erdiğinde kadın erkeği sömürebildiği kadar sömürüyor üstüne bir de manevi tazminat versin neden çünkü prensesi üzdüler.

  -----
  eşlerin temsil yetkisi

  madde 188.-eşlerden her biri, ortak yaşamın devamı süresince ailenin sürekli ihtiyaçları için evlilik birliğini temsil eder.

  ailenin diğer ihtiyaçları için eşlerden biri, birliği ancak aşağıdaki hâllerde temsil edebilir:

  1. diğer eş veya haklı sebeplerle hâkim tarafından yetkili kılınmışsa,

  2. birliğin yararı bakımından gecikmede sakınca bulunur ve diğer eşin hastalığı, başka bir yerde olması veya benzeri sebeplerle rızası alınamazsa.
  -----

  evet bu maddeden sonra lince uğrayacağımı düşünüyorum. bu madde erkeğin gücünü kısıtlamaya yönelik değiştirilmiş bir maddedir. neden mi? eski medeni kanuna göz atalım

  emk
  154 - birliği koca temsil eder. mallarını idare hususunda karı koca hangi usulü kabul etmiş olursa olsun koca, tasarruflarından şahsen mesul olur.

  743 sayılı emk da görüldüğü üzere birliği kocanın temsil yetkisi kaldırılmıştır.

  evet sadece birkaç maddeden incelediğimiz üzerine aile hukuku'nun erkeği ezen ve zor duruma sokan maddeleri olduğunu açıkça görüyoruz. daha bunun mal rejimi zartı zurtu var oralara hiç girmeyelim.
 • şimdi açılın avukatım diyip uzunca açıklarım da üşendim.

  öyle bir şey yok element uydurmayın.

  sevgiler.