şükela:  tümü | bugün
  • sözler eski facebook üretim müdürlerinden antonio garcia martinez'e ait.

martinez gelecek 30 yıl içinde dünya nüfusunun yarısının robotlar yüzünden işsiz kalabileceğini ve medeniyetin çökebileceğini iddia ediyor.

bu tarz teorilerin özellikle 2000'lerin başından beri çok fazla konuşulduğunun ve ilk başta korku dünyası yaratmaya çalışan deli saçması komplo teorileri gibi gözüktüğünün farkındayım ancak 30 yıl öncesini bir düşünün. 1987 yılından bahsediyoruz. daha özal'ın halkın başbakanı olarak dolaştığı, türkiye'nin piyasa ekonomisi ile yeni tanıştığı yıllar. bir de dünyayı düşünün. internet daha her eve girecek kadar yaygınlaşmamışken, bilgisayarlar bu kadar küçülmemişken birisi size gelip 30 yıl içinde herkes elinde küçücük bilgisayarlar olacak ve onlara bağımlı halde yaşayacaklar, ellerinden hiç düşürmeyip sürekli birbirleriyle konuşup fotoğraf paylaşacaklar ve bütün şirketler işlerini bu yolla halledecekler hatta sadece internet pazarına yönelen ve tamamen bilgisayarlardan yönetilen şirketler olacak (e-ticaret siteleri vb.) dese yine deli saçması deyip uzaklaşırdınız herhalde. şu an baktığımızda bunların hepsi gerçekleşti.

tüm bunlar sonucunda, facebook'ta yöneticilik yapmış, silikon vadisi'ne gidip "inanın ben gelecekten geliyorum. daha yeni san francisco adlı zaman makinesinden çıktım. dünyanın gelecek 5-10 yıl içinde neye benzeyeceğini gördüm. şu an size inanılmaz gibi gelen şeyler çok yakında gerçek olacak" diyen bir insanın sözlerini ciddiye almamak bana deve kuşu misali kafamızı kuma gömmek gibi geliyor.

ilgilenenler için tüm haberin linki: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40846560

edit: ısrarla hala türkiye'ye bu teknolojinin gelmesinin 100 yılı bulabileceğini savunanlar var. bakın çok ufak bir örnek vereyim. gsm teknolojisi dünyada 80'lerin başında başladı. türkiye'ye 1994'te geldi yani 14 sene var arada. 4g ise dünyada 2009'da başlarken türkiye'de başlangıç tarihi 2016. yani süremiz 7 seneye düştü. 5g için ise sürenin yine yarılanarak üç yıla düşmesi bekleniyor. telekomünikasyon sektöründe bile türkiye'ye teknolojinin ulaşma hızı bu kadar artmışken ekonomiyi ve üretimi bu şekilde kökten değiştirecek bir teknolojinin dünyada 30 yıl içinde gerçekleşebilmesi öngörülürken türkiye'ye gelmesinin 100 yılı bulabileceğini düşünmek ne kadar doğru varın siz düşünün.
  • (bkz: ludism)
  • amerikaya yarın robotların hakim olacağı bir teknoloji geliyor olsa bunun türkiye'ye gelmesi en az 100 yıl sürer. yani bizi, çocuklarımızı ve torunlarımızı ilgilendirmeyeceği için dağılabiliriz.

edit: amerika robot teknolojisine geçip binlerce insanını işsiz bırakıp küresel boyutta bir ekonomik krizi tetikleyecekmiş. siz herkesi vizyonsuz ülkem yöneticisi sandınız herhalde. abd gibi bir ülke neden kendi ayağına sıksın. bu insanlarla ilgili muhakkak bir b planı olmasa a planını devreye sokmaz. abd kendini daha güçlü yapacaksa menfaati varsa bir işe girer( her ülke gibi).
  • böyle bir teknolojinin gelişmesi sonucu amerika'daki insanların yarısının işini kaybetmesinin, amerikan ekonomisindeki en ufak bir dalgalanmanın tsunami yarattığı günümüz küresel dünyasını ya da özel olarak bu ekonomiye göbeğinden bağlı türkiye'yi etkilemeyeceğini düşünmek en hafif tabirle vizyonsuzluktur.
  • işsizlere maaş verme gibi planlar konuşuluyor e. musk ı bu konuda dinlemek lazım
  • gardaş robot benim işimi yapacak da, bu robotları kim üretecek? biz de robot fabrigasında sabah 8 akşam 5 takılırız.

edit: robot üreten robot yaparlarsa ne olacak? diye sorular geliyor. robot üreten robot çıkarsa hemen tayinimizi robot üreten robot fabrikasına aldıracağız. robot üreten robot üreten robot yaparlarsa, bu kez robot üreten robot üreten robot fabrikasına transfer olacağız. böyle devam edecek gençler. korkmayın.
  • "robodlar eyi oldu, önceden damacanaya hallenirdig, şimdi eve 2 dane aldım, istediğimde sigiyom. hem de çalışıp para getiriyorlar eve." - mehmet özkancakçı, bitlix, 2087
  • robotlar bir çok işi üstlenebilir; doğru, ancak olaya sadece işverenlere sağladığı ucuz maliyet olarak bakmak yanlış olur. bir robot, sadece tüketim yapacak imkanı olursa kapitalizm için değerli hale gelir. para harcayacak, tüketim yapacak insanlar olmadan mevcut sistem devam edemez.
  • neden calisiyoruz? soru bu. asiri basit tabirle, oduncu sana odun satip, firincidan ekmek alip yemek icin odun kiriyor. eger odunu kiran makine, ekmegi yapan makine olursa, adamlar gider evde oturur. ama yine sistem devam eder.

burdaki sikinti otomasyon degil , dunyadaki kaynaklar(odun,bugday) yeterli mi? sorusu.simdilik yeterli deyolla. sadece bu kaynaklarin dagilimi adil degil.

yani otomasyon olursa, devlet isterse sana bakar, korkma. aksi halde denildigi gibi ayaklanmalar cikar .
  • bütün işleri robotlar yapabilir hale gelse bile ben, devletlerin halklarını sert, hızlı ve ateşli bir şekilde becermelerini sağlayacak başka yaratıcı yollar bulabileceğine gönülden inanıyorum.