• almanya'da bir arkadaşım, şehir içinde bir başka yere gitmek için otobüs durağında beklerken, otobüsün durakta olması gerektiği dakikada otobüs yerine üç taksinin geldiğini ve kendisi ile birlikte durakta bekleyenleri alıp gitmek istedikleri yere ücretsiz bıraktığını, çünkü otobüsün yolda gelirken bir kaza geçirdiğini ve bu nedenle belediyenin taksileri ücretsiz olarak gönderdiğini anlatmıştı.

alın size medeniyet göstergesi, insana, vatandaşa verilen değer.

tanım: bazen bir türk vatandaşı olarak alışkın olunmadığı için şaşırmanıza sebep olan detaylardır.
  • önüne gelen insana ''günaydın'', ''merhaba'', ''iyi günler'' demek ve o önüne gelen insandan gayet güzel, gayet içten bir karşılık almak. metroda, otobüste sanki sessizlik yemini edilmiş gibi; sakin, sessiz bir ortamda seyahat etmek, telefonda bar bar bağra bağra saçma sapan muhabbetini tüm vagona dinleten birine katlanmak zorunda olmamak. heryere bisikletle gitmek. bisiklete bindiğin için can güvenliğinden endişe etmemek. gecenin saat ikisinde (rakamla 2) barda kendi halinde takılan ve hiçkimsenin rahatsız etmediği, rahatsız etmeyi aklından bile geçirmediği yalnız bir kadın görmek.

sokağında, barında, kafesinde, metrosunda, parkında, bahçesinde sürekli elinde bir kitap, bir gazete olan; sürekli bir şeyler okuyan, hayvan gibi etrafa saldırmak niyetiyle değil de, etrafıyla birlikte ve etrafına saygı duyarak orada olmak niyetinde olan bir dolu insan görmek.

hatta şöyle oluyor bak.
  • ne kadar egitimli, profesor, yonetici olsan da bilmedigin seye "bilmiyorum" diyebilmek buna ornek gosterilebilir.
  • - yere düşen herhangi bir çöpü almak.

- markette kişinin yere düşürdüğü ürünü alıp reyona geri koyması.

- asansorde selam vermek.

- sokak hayvanlarına karşı sevgi ve saygı beslemek. evet saygı.
  • (bkz: asansördeki insanlara selam vermek)

bu medeniyeti medeniyetsizliğe çevirenler de var tabi. başımdan şöyle bir olay geçti geçtiğimiz günlerde;

sabah saatlerinde 3 kişi asansöre bindik. yabancı bir kadın da tam kapı kapanmak üzereyken asansöre doğru yöneldi. elimle asansörün kapısının kapanmasını engelledim, kadın teşekkür etti. ben de gülümsedim.

kadın içeri girer girmez asansördeki bir kadın bir erkekten, erkek olan :

-"sizi görür görmez türk olmadığınızı anladım" dedi. kadın da şaşırdı "aa öyle mi neden?" diye sordu. adam da " çünkü içeri gülümseyerek girdiniz. türk olsaydınız gülümsemezdiniz, türkler gülümsemeyi pek sevmez" dedi. kadın ne diyeceğini bilemedi. anlam da veremedi pek adamın söylediklerine. sonra adam beni hiçe sayarak yalnızca kadına iyi günler dileyerek indi.

bir medeniyetsizliği eleştirirken kendisi medeniyetsizliğin alasını yaparak çıkıp gitti.
  • korna adlı ekipmanın duyguları yansıtmak amaçlı kullanılmaması.
  • girdiğiniz mekanlarda masaya sigara,araba anahtarı,cüzdan bırakıp sağı solu kesen insanlar değil de kahvesiyle kitabına yumulmuş insanlar görmek.
  • yayaya yol vermek. ya ya ya
  • belediye otobüsü şöförünün yaşlı veya elinde paketleri olan biri koltuğuna oturmadan hareket etmemesi bu detaylardan biridir. türkiye gibi anti-medeni bir ülkede daha bu şöför türüne rastlayamadım doğal olarak.
  • sahibinden.com mesajlaşmaları bence.

doğuda bi ildeyim halen. aracımı değiştirmek istediğimden bulunduğum bu doğu ilini adres alarak ilan koydum. gecenin ikisinde üçünde aramalar yapıp aracın açıklamada açıkça belirttiğim özelliklerini sormaya başladılar. ben de aramayı kapatıp sadece mesajlaşma seçeneğini açtım. yine geç saatlerde mesajlar gelmeye başladı ama mesajların büyük çoğunluğu telefon numaranı ver biçimindeydi. ertesi gün olup da isterseniz mesajlaşarak iletişelim işim konuşmaya müsade etmiyor dediğimde de söylediğimin %30 aşağısını teklif eden yakaran, param bu kadar nolur bana sat diyen adamlar gördüm. kibarca reddedince de ağzını bozan adamlardı bunlar.
    neyse yakında araçla batıya gitmeyi planladığım için batıda bi süre kalacağım bir şehrin adresini merkez alarak aynı ilanı koydum. yemin ederim ohh dedim ya ohh dünya varmış. düşünün en kaba insan 23.30 civarında şu minvalde bir şeyler yazmış: ' saat geç oldu kusura bakmayın, otomatik bi araçla takas olabileceğini belirtmişsiniz ama yine de sormak istedim şu şu şu aracım var manuel takas olur mu, ilginize teşekkür ederim. '
    özetle medeniyetin gözünü seveyim gözünü.
hesabın var mı? giriş yap