şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • önüne gelen insana ''günaydın'', ''merhaba'', ''iyi günler'' demek ve o önüne gelen insandan gayet güzel, gayet içten bir karşılık almak. metroda, otobüste sanki sessizlik yemini edilmiş gibi; sakin, sessiz bir ortamda seyahat etmek, telefonda bar bar bağra bağra saçma sapan muhabbetini tüm vagona dinleten birine katlanmak zorunda olmamak. heryere bisikletle gitmek. bisiklete bindiğin için can güvenliğinden endişe etmemek. gecenin saat ikisinde (rakamla 2) barda kendi halinde takılan ve hiçkimsenin rahatsız etmediği, rahatsız etmeyi aklından bile geçirmediği yalnız bir kadın görmek.

sokağında, barında, kafesinde, metrosunda, parkında, bahçesinde sürekli elinde bir kitap, bir gazete olan; sürekli bir şeyler okuyan, hayvan gibi etrafa saldırmak niyetiyle değil de, etrafıyla birlikte ve etrafına saygı duyarak orada olmak niyetinde olan bir dolu insan görmek.

hatta şöyle oluyor bak.
  • ne kadar egitimli, profesor, yonetici olsan da bilmedigin seye "bilmiyorum" diyebilmek buna ornek gosterilebilir.
  • almanya'da bir arkadaşım, şehir içinde bir başka yere gitmek için otobüs durağında beklerken, otobüsün durakta olması gerektiği dakikada otobüs yerine üç taksinin geldiğini ve kendisi ile birlikte durakta bekleyenleri alıp gitmek istedikleri yere ücretsiz bıraktığını, çünkü otobüsün yolda gelirken bir kaza geçirdiğini ve bu nedenle belediyenin taksileri ücretsiz olarak gönderdiğini anlatmıştı.

alın size medeniyet göstergesi, insana, vatandaşa verilen değer.

tanım: bazen bir türk vatandaşı olarak alışkın olunmadığı için şaşırmanıza sebep olan detaylardır.
  • oluşan kuyruklarda, sıralarda iki insan arasındaki mesafe. küçük ama önemli bir detaydır.
  • - yere düşen herhangi bir çöpü almak.

- markette kişinin yere düşürdüğü ürünü alıp reyona geri koyması.

- asansorde selam vermek.

- sokak hayvanlarına karşı sevgi ve saygı beslemek. evet saygı.
  • (bkz: asansördeki insanlara selam vermek)

bu medeniyeti medeniyetsizliğe çevirenler de var tabi. başımdan şöyle bir olay geçti geçtiğimiz günlerde;

sabah saatlerinde 3 kişi asansöre bindik. yabancı bir kadın da tam kapı kapanmak üzereyken asansöre doğru yöneldi. elimle asansörün kapısının kapanmasını engelledim, kadın teşekkür etti. ben de gülümsedim.

kadın içeri girer girmez asansördeki bir kadın bir erkekten, erkek olan :

-"sizi görür görmez türk olmadığınızı anladım" dedi. kadın da şaşırdı "aa öyle mi neden?" diye sordu. adam da " çünkü içeri gülümseyerek girdiniz. türk olsaydınız gülümsemezdiniz, türkler gülümsemeyi pek sevmez" dedi. kadın ne diyeceğini bilemedi. anlam da veremedi pek adamın söylediklerine. sonra adam beni hiçe sayarak yalnızca kadına iyi günler dileyerek indi.

bir medeniyetsizliği eleştirirken kendisi medeniyetsizliğin alasını yaparak çıkıp gitti.
  • girdiğiniz mekanlarda masaya sigara,araba anahtarı,cüzdan bırakıp sağı solu kesen insanlar değil de kahvesiyle kitabına yumulmuş insanlar görmek.
  • korna adlı ekipmanın duyguları yansıtmak amaçlı kullanılmaması.
  • yayaya yol vermek. ya ya ya
  • isveç'te okurken sokaklarda sincaplar dolaşıyor, ağaçtan ağaca zıplıyorlardı. ilk yurtdışı tecrübem olduğundan medeniyet bu olabilir mi lan diye düşündüm. sonra amerika'ya gittim. kampüste sincaplar dolaşıyor, ağaçta ağaca zıplıyorlardı. artık emindim, sincap medeniyetti.