şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1137 entry daha
  • tanımadığın insanlara bile kibar davranmak. özellikle hizmet sektöründeki çalışanlara.
  • yeşil ışık yandığı anda saniyesinde arkadan kornaya basmamak.
  • söz kesmemek
  • üstte bir yazar dinleme adabı yazmış. gerçekten de öyle. memlekette üç beş kişiyi geçmez bu adabı bilen. sözünü kesen mi dersin, konuşurken başka tarafa bakan mı dersin, lafını dinlemeyip boşa konuştuğunu hissetiren mi dersin. sanıyorum görgü kurallarında en büyük eksik bu.
  • birileri sokakta kedi köpek görmek yazmış ama bu konuda bi kaç eksik var dostlarım. her sabah işe gitmek için kadıköy moda'nın bi ucundan diğer ucuna yürüyorum ve sabah aç karnına o kedili köpekli sokaklardan geçerken midem bulanıyor. neden mi? -bok kokusundan.
    o ucuz ciğerli bilmem neli mamaları hayvanlara dayıyolar ve hayvanlarda leş gibi sıçıyor haliyle. işin daha boktan yanı her taraf beton olduğundan hayvan üstünü kapatmayı unutmuş artık, sıçıp bırakıyor.
  • biriyle tokalaşacağın zaman oturuyorsan eğer ayağa kalkmak.
  • kaldırımların yol seviyesinden yüksekliği ile ters orantılıdır. ayrıca bir kuralın uygulanması için tabela, uyarı, ikaz vs yetmediği durumlarda fiziksel olarak da engel koyuluyorsa medeniyetin pek de bulunmadığı bir yerde olduğunuzu anlayabilirsiniz.
  • gelişmiş, gelişmemiş çoğu ülkeyi görmüş biri olarak bisiklet kültürü ve yeşil alan. bu ikisinin durumu tamamen medeniyet seviyesiyle doğru orantılı.
  • araçla seyir halindeyken karşıdan karşıya geçmek isteyen insanlara gülümseyerek yol vermek.

karşıya geçen kişinin , küçük bir el işaretiyle teşekkür etmesi.

avrupa'da sıkça denk gelinen bir detay.
  • aile içinde konuşurken lütfen kelimesinin çok kullanılması ve bir şeyler rica ederken soru cümleleri kullanılması..

ilk kez bir ingiliz aileyle birlikte noel kutladigimda çok tuhafima gitmişti bu. inanılmaz hayran kalmıştım. 30 senelik evli çift her cümlesinde please ve may, coukdile başlıyordu ve mutlaka teşekkür ediyordu.
    bir şey isterken örneğin pass the salt please derken fırça yemiştim kız arkadaşımdan çok kabayim .. could you please diyeceksin diye..

umarim böyle bir ailem olur...
123 entry daha