• yolun sağ tarafından yürümek
  • ne buldum delisi olmamak ve sonradan görme tavırlara girmemek. kısacası doymuşluk. ne konuda olursa olsun bunun verdiği ağırlık asillik baya çiğ tavrı eliyor. toplumun yüzde 60 ı böyle olsa bugün çok şey farklı olurdu.
  • elinize sağlık
    afiyet olsun
    teşekkürler
    rica ederim
    buyurun
  • okumak için aldığın kitabı okuyup geri vermek, 30 yıldır böyle medeni arkadaşlar arıyorum ki kendi kitabımı 100 defa sorup ben utanmayayım.
  • gülümsemek.yolda yürürken,toplu taşimada, avmde, çarşıda, pazarda, topluma açık alanlarda tanımadığin insanlarla göz göze geldiğinde gülümseyip hafifçe bi selamla devam edebilmek. toplu taşımada kimseyle göz göze gelmemek için açı aramak değil. özgürce, bu hödükler şimdi iş atıyorum sanar demeden insanca gülümseyebilmek. hani o akadar açız medeniyete. yerlere tükürmemek, çöp atmamak, yeşil alanları, doğayı , çevreyi korumak falan bunlar bi kaç üst seviye.
  • erkek kız çocuklara sığınmayurtlarında tecavüz etmemek
  • isten sonra eve gelip gol kenarinda kosuya cikabilmek.
  • duz yolda dahi yurumeyi basarabilmek!
  • belli kurallara uyarak bir arada yaşayabilen insanların olduğu yerler. yaya geçidinde araçların durması, çevrenin temiz olması, kadınların rahatça yürüyebildiği veya spor yapabildiği, insanların insana insan olduğu için saygı duyduğu vb. yerler
  • emniyet şeridinden giderek araba sağlamamak ve yine emniyet şeridinde yeşil ışığın yanmasını beklememek.

bu gibi tipleri yakaladığımda medeniyeti zorla öğretiyorum.

edit : aklıma gelmişken; (bkz: #73268473)
hesabın var mı? giriş yap