şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aziz nesin öyküsü gibi denilen benzetmelerin yapıldığı benzetilendir.

  --- spoiler ---
  konu komşuyla itişeyim diye traktör alayım derken banka ödemeleri için traktörle işlenecek bütün tarlalarını kaybeden anadolu insanının trajikomik öyküsü.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
  "sonra ağalar... " biz" dedi, "ameriga'ya sımarladık" dedi. "oradan gelesiye, burada da pavligasını kuruyoruz." dedi. " az bekle, gökten rahmet yağar gibi parça yağacak." dedi. " biz bekliyelim de panga beklemiyor" dedim. "pangaya söyle de beklesin" dedim. deken dayandı mı öbür taksitler. ben size bişey diyeyim mi, vallaha öküzlerin âhı tuttu beni, o sarı öküz, pazarda satarkene şıpır şıpır ağladı be... nasıl yüreğim yanıyor!...

  --- spoiler ---
 • aziz nesin'in 1955 yilinda yazdigi bir öykü.

  marshall yardimlari sonrasinda ülkeye gelen traktör ve köy yasaminda bu traktörün yasattigi sikintilardan bahsediliyor fakat asil anlatilmak istenen yanlis batililasma ve medeniyetin "zorla" dayatilmasidir. insanlari bir anda degistiremeyeceginizden, önce bunun temellerini atmali, saglam bir altyapi kurmali ve zaman vermelisiniz. insanlara bir anda medeniyet getirmeye calisirsaniz, tabiri caizse elinizde patlar.

  --- spoiler ---
  kisaca bahsetmek gerekirse; ülkeye traktörler gelmis. olayin kahramani hamit aga, esinden ve cocuklarindan komsularinin bu traktörlerden aldigini ögrenir. esi, "bizim neyimiz eksik?" mantigiyla aldirmaya calisirken, gelini ve damadi "biraz modernles." diyerek, oglu ise "araba sevdasi"ndan dolayi aldirmak istemektedir. tarlayi daha hizli da sürecegini düsünerek, hamit aga baskilara dayanamaz ve gider krediyle bu traktörden bir tane alir fakat bir türlü isini görmez, sürekli basina bir sey gelir. ya traktör bozulur, onun da parcasi yoktur ve tamir edilemez, türlü sikintilar cekilir, ya da oglu köy meydaninda diger traktörlerle yaris yapar vs. e tabi bu arada topragi isleyemez ve banka, kredi taksitlerini istemeye baslar. tarlasini parca parca satarak borcunu öder. en sonunda ortada dimdizlak kalir ve cinnet gecirerek traktörü parcalar.
  --- spoiler ---