• aşırı merak, her şeyi sormak

nereyi bitirdin? odtü - takı tasarım
    şimdi neredesin? hayallerdeyim, rüyalardayım
    çalışıyor musun? canım isteyince evet
    neden döndün? bence canım öyle istedi
    ne kadar alıyorsun? yıllık 130.000 $
    tadilatı kaça halletiniz? müteahhit ayarttık
    arabayı kaça sattınız? hurdaya verdim
    üstündeki nereden? sponsordan
    saçların boya mı? hayır doğal
    annen napıyo? kendisine soralım mı
    kardeşin napıyo? hemen telepati kuruyorum
    ya baban?? hemen aktarıyorum
    var mı birileri? biri
    ee hani yok mu daha bi şeyler?? var ama seni çağırmıcaz.
    içim çekiliyor..
  • odam biraz havalansın diye camını açtım, beş dakika sonra herifin teki apartmanın önündeki çöpün yanında devasa bi ateş yakmış. şu an balkona kül yağıyor, odanın içinede duman dolmuş.

gerçekten bu medeniyetsizlik değil de nedir. binlerce insanın yaşadığı bir mahallede, zaten eve tıkılmak zorunda olmaktan bıkan insanların biraz hava alabileceği tek yeri de küle ve dumana boğuyorsun.
  • sis olmayan havada sis farı yakmak. medeniyetsizlik olduğu kadar ağır eziklik ve beyinsizlik göstergesidir.
  • yediği krakerin çöpünü hala daha sokağa birakiveren çocuğuna "ne yapıyorsun çocuğum, sığırlar bile doğayı bu kadar kirletmiyor" demeksizin, öyle mal gibi kraker paketinin gozunun icine baka baka yürümeye devam etmek, yerden almamak, çocuğa çöplerin çöp kutusuna atması gerektiğini öğretmemek, kraker paketinin de öylece mechule dogru fakat 10000 yil boyunca surda burda yasamak uzere uçup gitmesi.

burada medeniyetsiz olan tabi ki kraker paketi.
  • yollardaki kasisler.. “demek ki hiçbir kuralı anlamayacak kadar primatsınız.!” sübliminalli..
  • -ağzından küfür eksik olmayan insanlar
    -toplu taşımada yüksek sesle bir şeyler izleyen veya bağırarak telefonla konuşan insanlar
    -kendisine hizmetle yükümlü olan insanlara kaba davranan insanlar
    -korna çalınmaması gereken hastane gibi bölgelerin etrafından korna çalmadan geçemeyen insanlar
    -iki adım ötedeki çöp kutusuna gidemeyip babasının çiftliği gibi -ki öyle olsaydı da düşüncem değişmezdi- etrafı 'pisleyen' insanlar
    -fikrini karşısındaki insana bağırmadan anlatamayan insanlar
    -eşini, çocuğunu insan içinde azarlayan veya hatalarını yüzüne vuran (şiddet boyutundan bahsetmiyorum bile) insanlar
    -herhangi bir kuyruk sırasında sigara içen insanlar
    -kapalı bir alanda sigara içen insanlar
    ...
    ...
    ...
    -insanlar
  • metro'da inenlere öncelik vermemek. istanbul'da bu cok yaygın. bırakın biz inelim oturursunuz en kötü 10 durak ayakta gidersiniz ölmezsiniz ayrıca metro bir yere kaçmıyor dimi.
  • mahallenin kedileri insanlardan kaçıyorsa medeniyetin az olduğu bir yerdesinizdir.

eğer mahalle köpekleri insanlardan kaçıyorsa, medeniyetin ne demek olduğunu bile bilmeyen insanların yaşadığı bir yerdesinizdir.
    (bkz: çinçin)
  • lazım olur diye kasiyerden fazladan fazladan poşet istemek. (eskidendi)
  • insanlar medeniyetsizlikle pintiliği birbirine nasıl karıştırıyor aklım almıyor.

medeniyetsizlik toplu taşımadan iğrenen insandır, arabası olmasına rağmen toplu taşıma kullanan insana denmez.
hesabın var mı? giriş yap